قیمت دلار | قیمت دلار در بازار

قیمت دلار ثابت ماند | منتظر ریزش قیمت باشیم؟

چندین روز است که قیمت دلار در دو کانال ۲۹ و ۳۰ هزار تومان در نوسان است. هر خبری که از برجام می‌رسد می‌تواند قیمت ارز را تغییر دهد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت دلار در روز های اخیر روند صعودی بدی را در پیش گرفته است. در راستای افزایش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز بالا می رود. پیش بینی های عجیبی از قیمت دلار انجام گرفته و نشان از این دارد که قیمت دلار مرز 29 هزار تومان را طی کند. امید است که با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه نیز به وضع بهتری برسد و قیمت مناسب تری پیدا کند. قیمت دلار چند روزی است که روال صعودی خود را در پیش گرفته و روز به روز گران تر می شود. خبر ها حاکی از آن است که قیمت دلار  امروز ثابت ماند.

قیمت دلار

هفته گذشته قیمت دلار بیشتر در کانال ۲۹ هزار تومان بود. اما این هفته بازار ارز، کار خود را با دلار ۳۰ هزار تومانی آغاز کرد.

قیمت دلار ثابت ماند

امروز، پنجم شهریور ماه معاملات نقدی دلار در کانال ۳۰ هزار تومان و با نرخ ۳۰,۱۵۰ تومان کلید خورد اما کمی بعد روند قیمت دلار کاهشی شد و کانال ۳۰ هزار تومان را از دست داد.

در ادامه روز هم روند قیمت کاهشی بود اما دلار در برابر کاهش قیمت، مقاومت شدیدی داشت و دلار نتوانست از ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان پایین بیاید.

قیمت دلار در معاملات غیرقانونی فردایی هم در همین محدوده است و نوسان آن در جد چند ده تومان است.

بازار ارز در انتظار نتیجه برجام

به نظر می‌رسد که بازار از هیجان تخلیه شده و حالت انتظار به خود گرفته است. ایران و آمریکا پاسخ خود را به متن پیشنهادی داده‌اند. برخی از اخبار می‌گوید امروز و فردا توافق امضا می‌شود و برخی دیگر از منابع می‌گویند مذاکرات ادامه دارد و به زودی دور جدید مذاکرات در وین برگزار می‌شود.

در نتیجه تکلیف بازار ارز مشخص نیست و هنوز کسی نمی‌داند توافقی در کار هست یا نه. برای همین معامله‌گران در اولین روزهای شهریور، در بلاتکلیفی به سر می‌برند و نه تمایلی به افزایش قیمت دلار دارند و نه میلی به کاهش قیمت آن. اگرچه برخی از گزارش‌ها می‌گوید برخی از معامله‌گران فقط خریدار دلارند و فعلا قصد فروش ندارند. چون از نگاه آنها، حتی اگر توافقی در کار باشد، این توافق نزدیک نیست.

پیش‌بینی قیمت دلار در هفته جاری

این هفته یا مذاکرات به نتیجه می‌رسد و بازار ارز ریزشی می‌شود یا اینکه شرایط انتظار کنونی در بازار ادامه دارد. آنچه تحلیلگران سیاسی می‌گویند این است که دور جدید مذاکرات آغاز می‌شود و نباید ظرف این هفته و روزهای آینده منتظر نتیجه برجام بود.

با این تفاسیر قیمت دلار چه می‌شود؟ مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: اگر خبر برجامی جدیدی منتشر نشود، قیمت دلار هفته آینده زیر ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود کف قیمت دلار نیز ۲۸ هزار تومان باشد. اما اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، احتمال افزایش قیمت دلار به بالای ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان وجود دارد.

برخی از کارشناسان می‌گویند در صورت احیای برجام، قیمت دلار کاهشی می‌شود، اما بعید است که به کمتر از ۲۵ هزار تا ۲۶ هزار تومان برسد.

البته علی‌اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان، به تجارت‌نیوز گفت: قیمت‌های کنونی واقعی نیست و کمتر از ارزش ذاتی دلار است. اکنون نوعی خوش‌بینی غیرواقعی بر بازار حاکم است. در واقع معامله‌گران تصور می‌کنند که توافق هسته‌ای بدون شک امضا می‌شود. این تصور بازار را هیجانی کرده است.

در کوتاه‌مدت باید منتظر نتیجه برجام بود. نتیجه‌ای که پیش‌بینی‌ها می‌گوید یا ظرف ۱۰ روز آینده اعلام می‌شود و یا قبل از اتمام شهریور و جلسه شورای حکام. اما به گفته کارشناسان در میان‌مدت و بلندمدت روند قیمت دلار با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی، افزایشی است.

در روزهای گذشته با نوسانات زیادی همراه بود. در هفته گذشته دلار دوباره روند صعودی خود را آغاز کرد و یک روزه بیش از هزار تومان گران شد. به نظر می‌رسد سیگنال‌های مذاکرات برجام منفی شده و بازارهای مالی میل به صعود پیدا کرده‌اند.

روز گذشته صرافی ملی قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان اعلام کرد. اما دلار آزاد در برخی از کانال‌های تلگرامی همچنان نوسانی بود و تا ۲۹ هزار و ۶۸۰ تومان نیز پیش رفت.

پیش‌بینی قیمت دلار در هفته آینده

اما بازار در هفته آینده چه روندی را طی می‌کند؟

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: با فرض اینکه اخبار جدیدی از مذاکرات وین به دست نرسد و هفته آینده نیز به همین روند ادامه یابد، در هفته آینده قیمت دلار زیر ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود کف قیمت دلار نیز ۲۸ هزار تومان باشد.

او افزود: اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، احتمال افزایش قیمت دلار به بالای ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان وجود دارد.

دلار در صورت توافق

اما دلار در صورت توافق برجام به چه سویی می‌رود؟

برخی از کارشناسان می‌گویند در صورت احیای برجام، قیمت دلار کاهشی می‌شود، اما بعید است که به کمتر از ۲۵ هزار تا ۲۶ هزار تومان برسد. برخی دیگر هم می‌‌گویند اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، قیمت دلار افزایشی است اما هنوز نمی‌توان برای آن سقفی را در نظر گرفت. در مجموع همچنان باید منتظر اخبار توافق بود و دید آمریکا چه زمانی و چه جوابی به ایران می‌دهد.

چندی پیش، علی‌اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان، به تجارت‌نیوز گفت: هیجانات و جوی که در روزهای گذشته بر اثر خوش‌بینی بیش از اندازه در مورد مذاکرات در بازار ایجاد شد، برخی معامله‌گران را به بروز رفتارهای هیجانی کشاند.

او افزود: قیمت‌های کنونی واقعی نیست و کمتر از ارزش ذاتی دلار است. اکنون نوعی خوش‌بینی غیرواقعی بر بازار حاکم است. در واقع معامله‌گران تصور می‌کنند که توافق هسته‌ای بدون شک امضا می‌شود، به صورت فوری به مرحله اجرا می‌رسد و بلافاصله نیز معجزه می‌کند. به زودی مشخص می‌شود که این تصورات تا چه حد غیرواقعی است.

سمیعی ادامه داد: متاسفانه بانک مرکزی که باید بازار را به درستی هدایت کند و با تزریق مثبت و منفی به موقع، مانع از شکل‌گیری اینگونه خوش‌بینی‌های اشتباه در میان معامله‌گران و در نتیجه ضرر و زیان آنها شود، برعکس عمل می‌کند. در واقع بانک مرکزی در مواردی که باید تزریق را کاهش دهد، حجم عرضه را افزایش می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر