نهضت ملی مسکن | متقاضیان نهضت ملی مسکن

خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | تحویل ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن امروز

عصر امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن با دستور ویدیوکنفرانسی وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری می‌رسد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

نهضت ملی مسکن طرحی است که از سوی دولت برای بی‌خانه ها تنظیم شده است. قبلا طرح نهضت ملی مسکن یک سری از متقاضیان را ثبت نام کرده بود. ظرفیت سازی نهضت ملی مسکن برای ثبت نام جدید در کشور ایجاد شده است. ظرفیت سازی طرح نهضت ملی مسکن برای شهرهای جدید تهران هم ایجاد شده است. در ادامه می توانید آخرین خبر از در مورد نهضت ملی مسکن را بخوانید. 

عصر امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۰۰ هزار واحد گام دوم نهضت ملی مسکن با دستور ویدیوکنفرانسی رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری می‌رسد.

این واحد‌ها قرار بود در شهریور امسال افتتاح شوند که با بیش از یک ماه تأخیر امروز به متقاضیان تحویل خواهند شد.

محمود محمودزاده معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در تیرماه امسال گفته بود تا پایان شهریور ۱۰۰ هزار واحد از واحد‌های مسکونی ساخته شده ذیل نهضت ملی مسکن به ثبت نام کنندگان تحویل خواهد شد که این روند به امروز ۱۱ آبان موکول شد.

اگرچه برخی کارشناسان مدعی اند این واحد‌های آماده تحویل، تکمیل شده واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن متعلق به دولت قبل هستند، اما پیش از این رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در شهریور امسال در حاشیه مراسم تقدیر از دست انکاران پرواز‌های حج در جمع خبرنگاران با رد این ادعا گفت: میزان پیشرفت واحد‌های مسکن ملی (طرح اقدام ملی مسکن) در دولت دوازدهم تنها با ۸ درصد پیشرفت تحویل دولت سیزدهم شده است.

این در حالی است که بانک‌ها در شرایط فعلی ظرفیت مالی برای تامین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان مکلفی این طرح را ندارند آن هم در شرایطی که سایر بخش‌های اقتصاد مانند کشاورزی، صنعت و بخش تجاری نیز برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می‌کنند. تسهیلاتی که در این طرح قرار است ارائه شود بدون سپرده و طولانی‌مدت است.

با توجه به شرایط اقتصادی، بانک‌ها نیز تمایلی به ارائه این گونه تسهیلات ندارند، هر چند در این بخش بانک مسکن اقداماتی برای تامین تسهیلات انجام داده، اما این بانک به تنهایی توانایی تامین تمام تسهیلات را ندارد. علاوه بر نرخ بازگشت، تسهیلات بانکی نیز شرایط را برای تامین منابع مالی بسیار سخت کرده است. دولت می‌تواند بحث گروه‌های هدف و متقاضیان کم‌درآمد را پوشش دهد که این موضوع به تعدادی ابزار مالی مانند ایجاد صندوق ملی مسکن نیازمند است. ضمن آن که باید اقدامات مالی دیگری هم برای افزایش سرمایه بانک‌ها صورت گیرد. ایراد دوم این طرح در حوزه زمین است. اتکای دولت برای اجرای این طرح، بازگشت زمین‌های در اختیار وزارت راه و شهرسازی است، اما به دلیل محدودیت زمین‌های این وزارتخانه و توسعه‌نیافتن حریم شهری و روستایی در حوزه تخصیص زمین کار سخت شده است. از سوی دیگر، سیاست دولت برای توسعه افقی شهرسازی این مشکل دوچندان‌شده، برای حل این مشکل نیز باید با تخصیص زمین و افزایش حریم شهری شرایط را برای تامین زمین فراهم کرد. ایراد سوم طرح نهضت ملی مسکن مربوط به دولتی‌کردن این طرح است. باید اذعان کرد که دولت توان این حجم از طرح عمرانی از قبیل ساخت یک میلیون مسکن و مدیریت آن از زیرساخت و آماده‌سازی، تعامل با پیمانکاران و هدایت پروژه را ندارد، به طوری که در مناطقی که از مردم برای ساخت مسکن پول دریافت شده، هنوز پروژه‌ای تعریف نشده است. حتی در طرح مسکن مهر یک میلیون واحد آن به صورت خودمالکی توسط مردم ساخته شد و این مشکلات اجرای این طرح را با موانع فراوانی ایجاد کرده است. دولت باید استراتژی ساخت یک میلیون واحد مسکونی را باید به سمت عرضه سالانه یک میلیون زمین تغییر دهد و با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و نهاد این بخش‌ها را وارد طرح کنند تا علاوه بر اجرای این طرح شاهد افزایش درآمد‌های دولت و محقق‌شدن برنامه‌های حمایتی دولت در بخش مسکن باشیم.

روزنامه جام جم 

قیمت مسکن ملی چندبرابر شد

ایرج رهبر اظهار کرد: ایده اجرای طرح نهضت ملی مسکن در صورت اجرای درست می‌توانست بخشی از مشکلات کشور در حوزه تامین خانه را برطرف کند، اما در اجرا با مشکلاتی روبرو شده است. ما از ماه‌ها قبل مشکلات پروژه‌های نهضت ملی مسکن را به اطلاع وزارت راه و شهرسازی رساندیم، اما تا امروز اقدام جدی برای رفع موانع صورت نگرفته است. به نظر می‌ رسد در اجرای این طرح، یک رویه خاص وجود ندارد و بدنه مدیریتی وزارت راه و شهرسازی، بدون توجه به توافقات و راه‌حل‌های کارشناسی، روش خود را اعمال می‌کند.

به نقل از ایسنا وی افزود: بارها اعلام کردیم که متقاضیان پس از واریز دو یا سه قسط ۴۰ میلیون تومانی، به دلیل ناتوانی در پرداخت‌ها در حال ریزش هستند و این مساله به کمبود منابع و کندی کار منجر شده است. پیشنهاد دادیم تا برخی از محدودیت‌ها و شروط افراد واجد شرایط برداشته شود. انبوه‌سازان نیز درخصوص تامین منابع اعلام آمادگی کردند که پیشنهادات مورد بررسی قرار نگرفته است.

سازنده یکی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان تهران گفت: با توجه به قول‌هایی که وزارت راه و شهرسازی به ما داد، پروژه‌ی خود را دو ساله تعریف کردیم. الان یک سال و چهار ماه از آغاز کار می‌گذرد اما به دلیل مشکل پرداختی و مشکلات مدیریتی مسئولان در حوزه مسکن، کارها سرعت اولیه را ندارد و سخت است که بتوانیم ظرف دو سال واحدها را تحویل دهیم.

رهبر تاکید کرد: مسئولان وزارت راه و شهرسازی به صورت شفاهی به ما می‌گویند اگر سرمایه خود را به منظور تکمیل پروژه بیاورید سهم شما را با تهاتر پرداخت می‌کنیم اما اینها در حد حرف باقی مانده و قراردادی نمی‌بندند. همین بلاتکلیفی‌ها باعث طولانی شدن پروژه‌ها شده است.

رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: دنیا برای افزایش بازدهی، کاهش هزینه‌های زیرساختی و حمل و نقل به سمت مجتمع‌سازی و برج‌سازی رفته‌است. ممکن است واگذاری زمین برای ساخت خانه‌های یک طبقه در روستاها مقرون به صرفه باشد ولی در شهرهای بزرگ، منطقی نیست که زمین گران قیمت را به احداث خانه‌های یک طبقه اختصاص دهیم.

متمم وام ساخت پرداخت نشد

وی با بیان این‌که پرداخت متمم تسهیلات نهضت ملی مسکن نیز در برخی مناطق محقق نشده است گفت: وام نهضت ملی مسکن به ازای هر واحد در کلانشهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان است اما هنوز وام ما ۳۰۰ میلیون است و پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان محقق نشده است. البته در شهرهای جدید که بعضا کیلومترها از تهران دور هستند ۴۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود اما در شهرهایی مثل اسلامشهر و شهریار شکل اجرایی به خود نگرفته است.

رهبر خاطرنشان کرد: بخشی دیگر از تعهدات درباره مفاد قراردادها محقق نشده است. به طور مثال پیشتر صحبتی شد مبنی بر این‌که تفاوت قیمت میلگرد فهرست بها با بازار آزاد پرداخت شود. اما در زمان مدیریت جدید وزارت راه و شهرسازی، خبری از این پرداخت‌ها نیست.

رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران ادامه داد: ما برای ساختمان‌های بالای پنج طبقه قرارداد بسته بودیم. بنا بود اگر تعداد طبقات افزایش یافت هزینه‌هایی که از این محل به سازندگان تحمیل می‌شود را محاسبه و پرداخت کنند. در این زمینه هم جواب درستی نمی‌دهند.

وی، افزایش هزینه‌های ساخت را نتیجه‌ی طبیعی طولانی شدن پروژه نهضت ملی مسکن دانست و گفت: در حال حاضر هزینه ساخت به حدود ۸ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است؛ در حالی که شاید اگر کارها روی روال بود می‌توانستیم با ۴۰ درصد کمتر از این رقم، پروژه را جمع کنیم. به هر حال مساله تورم باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. دو مشکل اساسی ما عدم تامین منابع و رسیدگی نکردن به خواسته‌ها و پیشنهادات سازندگان است.

منبع: آنا
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر