نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

متقاضیان نهضت ملی مسکن گوش به زنگ باشند | خبر مهم برای متقاضیان نهضت ملی مسکن

به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اگر متقاضیان نهضت ملی مسکن تاکنون پیامکی دریافت نکرده‌اند یعنی هنوز زمین مسکن برای آنها تامین نشده یا اینکه تعداد متقاضیان در آن شهر و استان زیاد است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

نهضت ملی مسکن طرحی است که دولت در آن به افراد بی خانه کمک می کند تا صاحب خانه شوند. زمان ثبتنام در طرح نهضت ملی مسکن از سمت رسانه های معتبر خبری اعلام می شود. شرایط ثبتنام در طرح نهضت ملی مسکن در هر دوره متفاوت از دوره قبل می باشد. زمین هایی که برای مسکن ملی به افراد داده می شود حتی الامکان در شهر محل سکونت آن ها بوده و اگر زمینی پیدا نشود، در اطراف شهر به آن ها داده می شود که البته این مورد مهم در جزئیات ثبتنام نهضت ملی مسکن قید می شود. پرداخت اقساط واحدهای نهضت ملی مسکن نیز یکی از عوامل مهمی است که باید پیش از ثبتنام به آن دقت شود. 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اگر تاکنون پیامک برای متقاضیان نهضت ملی مسکن ارسال نشده به این معناست که هنوز زمین مسکن آنها تامین نشده و تعداد متقاضیان در آن شهر و استان زیاد است.

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داد، پروانه اصلانی افزود: وام ودیعه مسکن سال ۱۴۰۱ با مبالغ و منابعی که سال قبل برای وام مسکن تعیین شد تفاوت دارد. مبلغ این وام به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابعی تخصیص یافته که سیستم بانکی موظف است؛ در سال ۱۴۰۱ به بخش مسکن بپردازد تا برای تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شود.

به گفته وی با کدرهگیری‌هایی که از ابتدای سال ۱۴۰۱ صادر شده می‌توان برای وام ودیعه امسال ثبت‌نام کرد.

همچنین کسانی که اسفندماه پارسال کدرهگیری دریافت کرده‌اند نیز در صورتی که اسفند امسال کد رهگیری جدید قرارداد برای آن‌ها صادر شود، امکان ثبت درخواست پیدا می‌کنند. این متقاضیان باید برای ثبت تسهیلات ودیعه مسکن به سامانه مراجعه کنند و در همان زمان امکان دریافت تسهیلات برای آنها فراهم می‌شود.

او می گوید: تاکنون ۱۷۰ هزار نفر برای وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کرده‌اند و اولویت امسال مربوط به کسانی است که تاکنون وام مسکن دریافت نکرده‌اند.

بنابراین به محض آنکه زمین متقاضی تامین شود، پیامک برای آنها صادر می‌شود و عدم ارسال پیامک برای متقاضیان صرفا به معنای عدم‌تایید شرایط آنها نیست بلکه به معنای آن است که زمین موردنظر هنوز برای آنها تخصیص نیافته است.

تاکنون ۱۷۰ هزار برای وام ودیعه مسکن ثبت نام کرده‌اند و سقف ودیعه مسکن با توجه به هر شهر و استانی متفاوت بوده و در رقم‌های ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت از اجرای قانون جهش تولید مسکن، گفت: تاکنون بیش از ۵ میلیون نفر در سامانه مربوطه ثبت نام کرده و اطلاعات بیش از ۲ میلیون نفر نیز راستی‌آزمایی و تایید شده‌ است.

وی با بیان اینکه تاکنون برای ساخت بیش از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی،  زمین مشخص شده است، خاطرنشان کرد: به طور مثال جانمایی زمین‌ها در تهران شامل شهرهای اطراف پایتخت از جمله پردیس، پرند و هشتگرد و همچنین بخش‌هایی از منطقه ۲۲ تهران با قطعات مختلف است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس  با اشاره به اینکه هم‌اکنون کار اجرایی ساخت یک میلیون مسکن آغاز شده است، گفت:‌ متوسط پیشرفت این یک میلیون مسکن بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بوده که البته عقب‌تر از پیش‌بینی‌های صورت گرفته است.

رضایی کوچی، با انتقاد از کندی پیشرفت پروژه ساخت یک میلیون مسکن در کشور، عنوان کرد: ناهماهنگی بین بانکها و عدم همراهی آنها با وزارت راه در بحث پرداخت تسهیلات، ناهماهنگی مدیران استانی،  جابجایی مدیران وزارتخانه در سطح استانها و همچنین عدم وجود یک قرارگاه واحد در وزارت راه و شهرسازی برای پیگیری اجرای درست قانون و متعاقب آن موازی‌کاری دستگاه‌های ذی‌ربط از مهمترین دلایل عدم تحقق پیش‌بینی‌ها در پیشرفت پروژه ساخت بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در جلسات شورای عالی مسکن مشکلات مذکور مطرح شده است، تصریح کرد: در این جلسات عموماً درباره مرتفع کردن برخی مسائل از جمله شرایط احراز مشمولان و هموار کردن مسیر پرداخت تسهیلات بانکی بحث شده  در حالی که یکی از مشکلات اصلی در مسیر اجرای قانون جهش تولید مسکن، موازی‌‌کاری‌های صورت گرفته در ۷ معاونت وزارت راه و شهرسازی است که مسئولیت‌های مجزایی در اجرای قانون برعهده دارند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت رستانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت رستانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد