رتبه‌ بندی معلمان | طرح رتبه‌ بندی معلمان

شگفتانه دولت به معلمان | افزایش حقوق بعد از اجرای رتبه بندی معلمان

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، طرح رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ماه باید از سوی دولت اجرایی شود، تصریح کرد: بر این اساس و با توجه به بودجه ۳۸ میلیاردی تامین شده، حقوق معلمان بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا پنج میلیون تومان افزایش می‌یابد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

طرح رتبه بندی معلمان مراحل نهایی را طی می کند طبق گفته سخنگوی وزارت آموزش و پرورش متن آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان نهایی شده است. مقدمات رتبه‌بندی معلمان نیز آماده شده است. یکی از اولویت‌های دولت‌ها باید توجه به فرهنگیان باشد و در همین راستا رتبه‌بندی معلمان اجرا می‌شود.طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه رتبه‌بندی معلمان باید منجر به ارتقای کیفیت آموزش شود.

 ۲۵  خردادماه جاری بود که صادق ستاری فرد معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در توئیتی اعلام کرد: احکام اعضای هیات‌های ممیزه برای اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان از سوی وزیر آموزش و پرورش صادر و تمهیدات اجرای رتبه‌بندی توسط مرکز نیروی انسانی این وزارت فراهم شده است.

قانون رتبه بندی فرهنگیان طبق سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مطرح شده در جهت بهبود سطح معیشتی و همچنین ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان است که در سال های اخیر از سوی مجلس و دولت پیگیری شده است.

علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت طرح رتبه بندی معلمان اظهار داشت: همه مباحث طرح رتبه بندی از جمله آیین نامه آن در حال نهایی شدن است و طی چند روز آینده از سوی دولت نهایی و وارد فاز اجرایی خواهد شد.

او  در خصوص اینکه چه میزان به حقوق معلمان اضافه خواهد شد، گفت: برداشت ما از قانون این است که بر اساس بودجه ۳۸ هزار میلیارد تومانی که برای یک سال طرح رتبه بندی در نظر گرفته شده است، بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا چهار یا پنج میلیون تومان بر اساس رتبه معلمان، به حقوق آنان اضافه شود. البته این بستگی به نظر دولت دارد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در عین حال گفت: طرح رتبه بندی باید از ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ اجرایی شود و بودجه ۳۸ هزار میلیارد تومانی برای امسال تامین شده است. همچنین بودجه سال گذشته را نیز دولت از محل فروش اموال مربوطه تامین کرده است.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش نیز روز سه شنبه چهارم مرداد ماه در حاشیه بازدید از نمایشگاه «هم‌افزایی مدیریت ایران» با اعلام اینکه تلاش می شود آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در هفته جاری نهایی شود، از اجرای رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور امسال (۱۴۰۱) خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه معلمان نباید نگران باشند و این طرح اجرایی می‌شود، گفت: خواسته فرهنگیان اجرای قانون رتبه بندی معلمان است و انتظار دارند این کار زودتر انجام شود اما این امر مهمی است و مراحل قانونی دارد که باید طی شود. ایراداتی را کمیسیون تلفیق قوانین مقررات مجلس در خصوص این آیین نامه داشتند که در چند روز گذشته به ما ارجاع دادند. در کمیسیون مربوطه ایرادها برطرف شد و در این کمیسیون به توافق رسیدند که در اولین جلسه هیات دولت، آیین نامه نهایی شود.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: بنابراین سعی می کنیم این آیین نامه را که رئیس جمهور هم اصرار دارند سریعتر اجرایی شود، در جلسه این هفته هیات دولت نهایی کنیم.

 

جزئیات بیشتر درباره رتبه بندی معلمان

رتبه بندی معلمان

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، عصر روز پنج شنبه، بیست و سوم تیرماه سال جاری در جلسه شورای اداری شهرستان دالاهو با اعلام خبر فوق افزود: اجرایی شدن این قانون مهم تنها چهار ماه پس از تصویب، بیانگر اهمیت آموزش و پرورش برای دولت سیزدهم است.

وی تصریح نمود: دولت مردمی با پس نگرفتن لایحه  رتبه بندی و موافقت با افزایش سه و نیم برابری بودجه این لایحه، سعی در ترمیم وضعیت معیشتی معلمان دارد.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان ساخت: توجه به استعدادهای شهرستان موجب کاهش بیکاری جوانان می گردد.

نوری گفت: مردم دالاهو همواره در برهه های گوناگون تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی، پشتیبان و حامی ارزش های والای نظام اسلامی بوده و با تقدیم شهدای پرشمار دین خود را به ایران اسلامی ادا نموده اند.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود، مردم شریف شهرستان دالاهو و استان کرمانشاه، به زودی از برکات و مصوبات این سفر هیئت دولت به استان بهره مند خواهند شد.

یوسف نوری در برنامه زنده تلویزیونی گفت: از سال ۹۱ جمعیت دانش آموزی کشور به مرور اضافه شده است به صورتی که برای سال تحصیلی جاری حدود ۱۶ میلیون دانش آموز خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: رشد دانش آموزان در هر سال تحصیلی نیازمند کلاس و معلمان و امکانات بیشتر است و برخی از این رشد دانش آموزان در مناطق پر تراکم خواهد بود.

نوری ادامه داد: در سال ۱۴٠٠ تعداد ۷۱ هزار و ۹۰۰ نفر از همکاران بازنشسته داشته ایم که امسال بیش از ۷۸هزار نفر بازنشسته خواهیم داشت در صورتی که حداکثر جذب وزارت آموزش و پرورش ۲۵ هزار نفر است

اوافزود: در حال حاضر ۱۵ هزار دانشجوی ترم آخر در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می کنند که گفته ایم در تابستان ترم آخر خود را به صورت فشرده ادامه دهند و از مهر جذب مدارس شوند.

به گفته وی برخی از مدارس غیر دولتی که وابسته به افرادی هستند و معتقدم که باید مدارس غیر دولتی کاملا شفاف سازی در خصوص شهریه داشته باشند.

او در خصوص پرداخت شهریه برخی مدارس غیر دولتی به حساب انجمن های خیریه گفت: ااگر ین کار به دلیل مسائل مالیاتی باشد درست نیست و مالیات به نوعی بودجه و منابع دولت محسوب می شود.

نوری ادامه داد: دغدغه بنده این است که آموزش و پرورش دغدغه ملی شود که خیلی ها آنها را تنها بیان می کنند، اما باید اعمال شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: دغدغه بنده این است که آموزش و پرورش دغدغه ملی شود که خیلی ها آنها را تنها بیان می کنند، اما باید اعمال شود. سال ۸۴ به آقای احمدی نژاد در هر دو دوره رای دادم و در سال ۹۲ به آقای قالیباف رای دادم و در سال ۱۴۰۰ به آقا رئیسی رای دادم.

نوری بیان کرد: آموزش و پرورش از ارکان نظام است و نباید خصوصی شود، این از فرمایشات مقام معظم است که فرموده اند با خصوصی سازی آموزش و پرورش به اینصورت موافق نیستند و نظام های آموزشی در دنیا هم همین هستند و این یک نظر بسیار بلند کارشناسی است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در جامعه فرهنگیان، دکتر نجفی به عنوان وزیر ۸ سال سرسختانه مسئولیت خویش را بر عهده داشتند و دولت دکتر هاشمی رفسنجانی در آن زمان حمایت های زیادی داشته اند، منتهی گرایش ایشان به صورت آموزش و پرورش و تربیت انقلابی نبوده است.

نوری بیان کرد: نقطه اوج بعدی آقای حاجی بابایی بود که از بدنه آموزش و پرورش به شمار می آمدند و دوره ایشان چند کار انجام شد که یکی معروف به بیمه طلایی و تصویب سند تحول بنیادین بود.

او افزود: اگر امور تربیتی با تصور شهید باهنر اجرایی می شد، آموزش و پرورش به طرح تحول بنیادین حتما دست پیدا می کرد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در برخی موقف ها موجب غفلت هایی شده ایم، مثلا حذف امور تربیتی. همچنین مقاومت در طرح اجرای ۲۰۳۰ که با فرهنگ ایران همخوانی ندارد و با دین مغایر است.

نوری بیان کرد: اگر بخواهیم طرح تحول بنیادین انجام شود، قطعا باید معلم را آماده نگه داریم و به او انگیزه دهیم. بخشی از انگیزه این است که او را در فرایندی قرار دهیم و ابلاغ کار رتبه بندی معلمان را انجام دهیم که آیت الله رئیسی در خرداد سال گذشته وعده داده بود که سریع آن را اجرایی خواهد کرد و به علت ناپایدار بودن بودجه به سال آینده موکول شد.

او ادامه داد: همگرایی دولت جدید باعث اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان شده است، اگر سازمان پژوهش به حرکت بیفتد آموزش و پرورش هم حرکت خواهد کرد، باید توجه جدی به سازمان پژوهش داشته باشیم؛ چرا که سازمان پژوهش طرح را آماده می کند و مابقی اجرایی سازی خواهد کرد.

سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه ۲۲ تیر هیأت دولت اظهار داشت: ۶ هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان در نظر گرفته شده که پس از صدور احکام معلمان در سقف بودجه پرداخت خواهد شد.

وی افزود: امروز یکی از بحران های جدی در کشورهای خارجی با توجه به کمبود کالاهای اساسی موضوع تورم است. ما تلاش کردیم با پرداخت هایی که انجام دادیم جلوی تورم را بگیریم.

جبار کوچکی نژاد در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۲ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: رتبه بندی فرهنگیان کار خوب دولت، مجلس و کل نظام بود و همه پای آن ایستادیم، اما در نوشتن آیین نامه و شیوه نامه آن کل قانون را زیر سوال بردند و روشی به کار گرفتند که فرهنگیان را عصبانی کرده است.

نماینده مردم رشت در مجلس یازدهم با بیان اینکه در بندهایی سنگ جلوی پای برخی فرهنگیان انداخته شده است، اظهار داشت: شرط شناسنامه داشتن برای فردی که ۱۵ سال است کار معلمی انجام می دهد و سنگ اندازی برای آنکه بازنشستگان از رتبه بندی بهره مند شوند و یا تبدیل کادر اداری به آموزشی برای آنکه از رتبه بندی استفاده کنند اما دیگر نمی توانند مدیر شوند، مواردی است که در بندهای آیین نامه قانون مشکلاتی ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم بیان کرد: اصل قانون شفاف است و به نفع فرهنگیان بوده، اما با تدوین آیین نامه این شفافیت زیر سوال رفته، از مجلس و کمیسیون آموزش می خواهم بحث را به صورت جدی دنبال کنند و از وزیر موضوع پیگیری شود تا شفافیت قانون زیر سوال نرود.

صادق ستاری فرد، در پاسخ به این سوال که حداقل حقوق معلمان با قانون رتبه بندی چقدر خواهد بود، افزود: بسته به اینکه معلمان در کدام رتبه قرار بگیرند، حداقل‌ها متفاوت است. اما در کمترین رتبه یعنی در بدترین حالت ۴۵ درصد حقوق و مزایای معلمان یعنی حق شغل، حق شاغل و حق فوق العاده آنان افزایش خواهد یافت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر