وام نهضت ملی مسکن | وام نهضت ملی مسکن متقاضیان

وام نهضت ملی مسکن افزایش یافت | شرایط و مبلغ اقساط وام نهضت ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد خود را مبنی بر افزایش وام نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار ارائه داد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

وام نهضت ملی مسکن از جمله تسهیلاتی است که که به متقاضیان نهضت ملی مسکن تعلق می گیرد. اعطای وام نهضت ملی مسکن به متقاضیان با نرخ های یارانه ای خواهد بود. مبلغ وام نهضت ملی مسکن 400 میلیون تومان بود. وام نهضت ملی مسکن به یک سری افراد با شرایط خاص تعلق می گیرد. در ادامه جزئیات بیشتر را در مورد وام نهضت ملی مسکن می خوانید.  

متقاضیان دریافت تسهیلات نهضت ملی مسکن که به تازگی شیوه‌نامه آن از سوی بانک مسکن به شعب ابلاغ شده می‌توانند تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد دریافت کنند؛ البته اگر پرداخت بخشی از سود این وام در قالب یارانه توسط دولت تضمین شود، اعطای تسهیلات به متقاضیان با نرخ‌های یارانه‌ای خواهد بود؛ طبق صحبتهای مسئولان، دهکهای یک تا سه بیشترین کمک و یارانه‌های دولتی را دریافت خواهند کرد.

 باید دانست که وام نهضت ملی مسکن در حال حاضر ۴۵۰ میلیون تومان است.

 رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه جهان‌آرا با یادآوری این‌که طی ۱۰ سال گذشته به‌دلیل عدم توجه به بخش مسکن بین عرضه و تقاضا فاصله زیادی به‌وجود آمده است‌،‌ اظهار کرد: در کشور ۸ میلیون مستاجر داریم، ضمن این‌که با توجه به ازدواج‌ها،‌ سالانه نیازمند ساخت ۷۰۰ تا ۸۰۰هزار واحد مسکونی هستیم.

قاسمی ادامه داد: برای رفع این نیازها، رئیس‌جهمو دستور ساخت ۴میلیون مسکن را داد که البته اگر سالانه یک میلیون مسکن را هم بسازیم باز با کمبود مواجه هستیم.

وی با اشاره به ثبت‌نام ۵٫۴میلیون متقاضی در نهضت ملی مسکن و پالایش ۳٫۲ میلیون نفر از این تعداد،‌ افزود:  تاکنون اراضی یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد  تامین شده و تا شهریور اراضی ۳٫۲ میلیون واحد تعیین تکلیف می‌شود.

وی با یادآوری این‌که همه زمین‌های واگذار شده به مردم در نهضت ملی مسکن ۹۹ ساله و رایگان است، بیان کرد: در دولت نهم و دهم برای ۱٫۶میلیون مسکن زمین تامین شده، اما در نهضت ملی مسکن زمین ۳٫۲میلیون واحد تامین می‌شود و ۸۰۰هزار واحد نیز مسکن روستایی است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این‌که به‌دلیل تورم امکان پیش‌بینی قیمت تمام شده ساخت وجود ندارد، تصریح کرد: هزینه ساخت هر متر مربع ۶ تا ۷میلیون با تورم امروز تمام می‌شود. اگر تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۷۰۰میلیون تومان برسد بخشی از مشکل رفع می‌شود که ما این موضوع را به دولت و شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده‌ایم.

رستم قاسمی گفت: اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله و پلکانی است و براساس ۵۰درصد از هزینه‌های درآمدی خانواده‌ها پیش‌بینی شده است.

 

وزیر راه و شهرسازی از تحویل ۱۰۰هزار واحد نهضت ملی مسکن تا شهریور امسال خبر داد و با اشاره به این‌که اگر مردم در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت‌نام نکنند از ارائه بسیاری از خدمات محروم می‌شوند،‌گفت: اکنون اطلاعات ۷۲میلیون نفر را در سامانه داریم و با وجود آنکه تکمیل نشده جامع‌ترین سامانه اطلاعات مردم است.

شرایط و مبلغ اقساط وام نهضت ملی مسکن

وام نهضت ملی مسکن

رستم قاسمی با بیان این‌که برای ۷۵۰هزار واحد خانه خالی کشور به سازمان مالیاتی قبض مالیاتی داده‌ایم،‌اضافه کرد: از این رقم حدود ۶۰هزار مالک اعتراض کرده‌اند. هدف از مالیات خانه خالی، درآمد برای دولت نیست بلکه می‌خواهیم عرضه مسکن را زیاد کنیم و اگر مالکان خانه را خالی نگه دارند مالیات می‌پردازند و در صورت عدم پرداخت، جریمه می‌شوند.

قاسمی با تاکید بر این‌که بانک‌های فعال در حوزه املاک در صورت عدم پرداخت مالیات جریمه خواهند شد، اظهار کرد:  قیمت‌گذاری مسکن در بسیاری از کشورها وقتی با بحران مواجه می‌شوند گرفته می‌شود و این مصوبه‌ها در دو سال گذشته هم وجود داشت. این مصوبه سقف ۲۵درصد در سران تصویب شد و بسیاری از مالکان واحدهای اجاره خود را تخلیه نکرد و تمدید کردند.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این‌که حدود ۳۰۰ هزار مشاور املاک در کشور داریم، گفت: تعداد کمی از این مشاوران املاک در سامانه کد رهگیری قرار دارند اما در اتفاق جدید تمامی بنگاه‌های مشاوران املاک به سامانه کد رهگیری متصل می‌شود و تمامی معاملات رصد و بررسی می‌شود و تا سال آینده این اقدام اجرایی خواهد شد.

قاسمی درباره حق‌الزحمه مشاوران املاک افزود: نرخ جدید متناسب‌ با قیمت‌های منطقه‌ای است که هرساله توسط وزارت اقتصاد و دارائی تعیین خواهد شد و در کاهش قیمت‌ها تاثیر خواهد داشت.

وی با بیان این‌که با طراحی بسته اجاره‌بها آرامش بازار مسکن در این ماه نسبت به ماه گذشته بازگشته است، افزود: در بسته جدید اجاره مسکن تمدید قرارداد‌ها را بسیار پیگیری خواهیم کرد و دغدغه جدید رئیس‌جمهور است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از هزینه آورده ۱۰ هزار متقاضی مسکن مهر در زیرساخت‌ها خبر داد و گفت: رئیس‌جمهور دستور داده این مشکلات برطرف شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان