قیمت طلا | کاهش قیمت طلا | افزایش قیمت طلا

قیمت طلا آرام گرفت | قیمت طلا گرمی چند

قیمت طلا در بازارهای جهانی در آخرین روز معاملاتی هفته بیش از ۱٫۳ درصد رشد قیمت داشت و به نزدیکی مرز ۱۸۸۰ دلاری رسید.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت طلا متاثر از رشد نرخ ارز با افزایش رو‌به‌رو شده بود. همچنین کاهش قیمت طلا بعد از ریزش قیمت دلار دستخوش تغییرات می شود.قیمت طلا اکنون دچار نوسانات است . قیمت طلا در سایر نقط دنیا هم با روند کاهشی موجه شده است. آخرین وضعیت قیمت طلا را در ادامه می توانید بخوانید.

روز جمعه طلا تحت تاثیر انتشار گزارش تورم آمریکا اوج گرفت. موضوعی که البته احتمال ادامه سیاست افزایش نرخ بهره نیم درصدی توسط فدرال رزرو را نیز افزایش خواهد داد.

به نقل از اکوایران، در حال حاضر با توجه به رشد مجدد تورم پیش‌بینی می‌شود فدرال رزرو تا ماه سپتامبر به افزایش‌‎های نیم درصدی نرخ بهره ادامه دهد.

طلا هم سوار بر موج نگرانی‌های اقتصادی بخشی از ضررهای چند وقت اخیر خود را جبران کرده است.

با احتساب این رشد قیمتی، بازدهی هفتگی طلا از محدوده منفی وارد محدوده مثبت شد و مقدار ۱٫۲ درصد را به ثبت رساند.

همچنین بررسی دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد شاخص احساسات مصرف کننده در این کشور به یکی از پایین ترین مقدارهای خود رسیده است.

مهم‌ترین عامل این موضوع نیز افزایش قیمت بنزین در ایالات متحده است.

فعلا طلا در وضعیت رفت و برگشتی شدیدی قرار گرفته است و احتمال نوسان بالا در این بازار وجود دارد.

از طرفی طلا به دلیل چشم انداز واکنش شدید فدرال رزرو به افزایش تورم فشار نزولی شدیدی را بر دوش می‌کشد زیرا افزایش نرخ بهره باعث افزایش هزینه فرصت نگهداری طلا و کاهش تقاضا می‌شود.

از سوی تورم روز به روز در حال افزایش است و طلا همیشه از افزایش تورم سود می‌برد. از سوی دیگر نیز نگرانی‌های اقتصادی به دلیل جنگ و افزایش قیمت انرژی بسیار زیاد شده است و این موضوع نیز به سود طلا است.

در حال حاضر و در کوتاه مدت تحلیل گران بر این باورند که نشست هفته آینده فدرال رزرو مسیر حرکتی طلا در کوتاه مدت را مشخص خواهد کرد.

طلا گران می‌شود یا ارزان؟

حسین ابریشمی یکی کارشناسان بازار سرمایه اظهار می‌کند: ما از طرفی شاهد عوامل تأثیرگذار مانند جنگ روسیه بر قیمت انس و طلا هستیم و از طرفی برخی مشکلات داخلی داریم که همگی بر روی سرمایه‌گذاری و هم‌چنین ارزیابی قیمت طلا تأثیر دارد.

وی در این رابطه به ما می‌گوید: اگر تنش‌ها در سطح جهانی ادامه یابد، طبیعتاً تأثیر خود را بر انس جهانی می‌گذارد. انس جهانی نیز از اهرم‌های تعیین قیمت سکه و طلا در بازار داخلی است ولی از آن‌سو، اگر برجام امضا شود، دولت دلار را روی کانال ۲۵ هزار تومان می‌آورد. این موضوع، باعث کنترل بازار طلا و سکه می‌شود.

ابریشمی ابراز می‌کند: واقعیت آن است یکی از احتمالاتی که این روزها در خصوص مذاکرات وین مطرح بوده،احیای هرچه سریع‌تر برجام و تأثیر مثبت بر روند بازارها است. احتمال دیگر، ناکام ماندن توافق برجام یا طولانی و فرسایشی شدن مذاکرات در ماه‌های پیش‌رو است.

وی می گوید: ازآنجاکه احیا شدن یا نشدن برجام، تأثیر مستقیمی بر نرخ ارز می‌گذارد درنتیجه بررسی احتمال افزایش یا کاهش قیمت دلار طی ماه‌های آینده می‌تواند نمای کلی از وضعیت دیگر بازارها را ترسیم کند.

این کارشناس بازارهای مالی ابراز می‌کند: ازآنجایی‌که طلا به‌عنوان یک کالای سرمای ای در نزد خانواده‌های ایرانی به آن توجه می‌شود لذا زمانی که مشکلات اقتصادی و معیشتی گریبان مردم را گرفته باشد لذا نباید انتظار رونق بازار را داشت.

وی می‌افزاید: معمولاً مردم مازاد سرمایه خود را به طلا تبدیل می‌کنند و لذا تا رسیدن به ثبات اقتصادی همین بازار و به همین شکل با شیب متمایل به رکود وجود خواهد داشت.

ابریشمی تاکید می‌کند: در حال حاضر رکود بر بازار حاکم است و خریداران در انتظار اتفاقاتی هستند که با تحول در بازار، موقعیت مناسبی برای خرید طلا در میان مردم فراهم شود.

این فعال بازار سرمایه هم‌چنین اظهار می‌کند: از سوی دیگر طلا در دنیا به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای است که مردم آن را ذخیره می‌کنند به همین دلیل مؤسسات مالی به‌ویژه بانک‌های بزرگ تلاش می‌کنند قیمت انس جهانی طلا واقعی نشود تا بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری جذابیت بیشتری داشته باشد.

وی یادآور می‌شود: تا زمانی که نتیجه نهایی مذاکرات وین مشخص شود، قیمت طلا و سکه افزایشی خواهد بود.

ابریشمی متذکر می‌شود: بااین‌حال همه می‌دانیم مذاکرات وین هر نتیجه‌ای داشته باشد تأثیر چندانی بر بازار طلا ایران نخواهد داشت و قیمت‌ها آن‌قدرها کاهشی نخواهد شد.

وی بیان می‌کند: شاید مذاکرات در کوتاه‌مدت منجر به کاهش قیمت انس جهانی طلا شود اما در میان‌مدت کف قیمت انس جهانی و طلا و سکه در بازار ایران به همین اندازه خواهد بود.

تأثیر عوامل داخلی و خارجی بر بازار طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر و نقره مشهد نیز اظهار می‌کند: قبل از عید در ماه‌های مبارک رجب و شعبان قرارداشتیم و لذا به واسطه برگزاری مجالس جشن و عروسی بازار نیز از رونق نسبی برخوردار بود اما در ماه مبارک رمضان بنا بر روال همیشگی بازار رونق لازم را ندارد.

محمد باقر معبودی نژاد در پاسخ به این سؤال که به‌جز عوامل داخلی تا چه میزان این بازار تحت تأثیر عناصر خارجی قرار دارد نیز می‌گوید: جنگ بین روسیه و اوکراین تأثیر خودش را بر روی افزایش نرخ بازار جهانی طلا و جواهر و اونس را داشت .

وی بابیان اینکه در حال حاضر این نرخ کمی متعادل‌تر شده است و اونس جهانی نیز کاهش‌یافته است ادامه می‌دهد: این رقم تا دو هزار دلار افزایش پیداکرده بود اما در حال حاضر حدود ۱۹۲۰ دلار هست و اونس جهانی رقمی معادل ۸۰ الی ۸۵ دلار کاهش‌یافته است .

 

 

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد بابیان اینکه در حال حاضر صنعت طلا و جواهر با مشکلات زیادی ازجمله مسائل ارزی، تحریم‌ها و... روبه‌رو است اظهار می کند: با این وجود از معدود صنایعی که می‌تواند در دوره تحریم نیز فعالیت داشته باشد، طلا و جواهر است.

معبودی نژآد بیان می کند: خوشبختانه در حال حاضر تمام ابزارهای صنعت طلا و جواهرسازی در کشور خودمان تولید می‌شود و بهترین متخصصان این صنف در کشور در مشهد فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به این موضوع که پیشتر در زمینه تهیه ابزارهای تولیدی طلا و جواهر و همچنین بهره‌مندی از مهارت استادان در حوزه طراحی مصنوعات طلا عقب‌ماندگی‌هایی احساس می‌شد اما در حال حاضر با برگزاری آموزش‌های پیشرفته و به روز بهترین طراحان در مشهد فعالیت می‌کنند.

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد با اشاره به این موضوع که متاسفانه بی‌توجهی مسئولان مانع پیشرفت و توسعه این صنعت شده است بیان می کند: باید توجه داشت طلا و جواهر بهترین ارزش افزوده و اشتغال‌زایی را برای کشورایجاد کرده است.

معبودی نژاد اظهار می کند: در حال حاضر فقط در شهر مشهد بیش از ۲۵ هزار نفر در زمیه طلا، جواهر و نقره فعالیت دارند و لذا این بزرگترین حجم اشتغال‌زایی در بخش اصناف به حساب می‌آید.

وی ابراز می کند: همین امروز و در حالی که بانک‌ها در تحریم به سر می‌برند، صنعت طلا و جواهر می‌تواند مصنوعات طلا را صادر کرده و شمش به کشور وارد و ارزش افزوده برای کشور ایجاد کند.

لیون و ۵۰۰ هزار تومان خود عبور کرد و در سطح ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت و به سطح قیمتی از آبان سال ۹۹ رسید.

همچنین لازم به ذکر است که با توجه به روند دلار و طلای جهانی، ارزش ذاتی سکه یاد شده وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد و حباب آن به بیش از ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافت. کارشناسان بر این باور هستند که ریسک معاملاتی در این بازار به دلیل رشد حباب آن بالا رفته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان