قیمت طلا 2 اسفند ۱۴۰۰ | قیمت طلای دست دوم | پیش بینی قیمت طلا

قیمت طلا به شدت اوج گرفت| ۲ پیش بینی عجیب از قیمت طلا

هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز با کاهش ۰.۱۶ درصدی، از ۱,۲۵۶,۴۰۰ (یک میلیون و دویست و پنجاه و شش هزار و چهارصد ) تومان به ۱,۲۵۴,۳۰۰ (یک میلیون و دویست و پنجاه و چهار هزار و سیصد ) تومان رسید.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت طلا متاثر از رشد نرخ ارز با افزایش رو‌به‌رو شده بود. همچنین کاهش قیمت طلا بعد از ریزش قیمت دلار دستخوش تغییرات می شود.قیمت طلا اکنون دچار نوسانات است . قیمت طلا در سایر نقط دنیا هم با روند کاهشی موجه شده است. آخرین وضعیت قیمت طلا را در ادامه می توانید بخوانید.

قیمت طلا روند نزولی خود را در روز پنجشنبه ادامه داد اما قیمت هر اونس طلا در معاملات امروز با ۰.۲۶ درصد افزایش به ۱۸۲۶ دلار و ۶۰ سنت رسید. افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا حساسیت سرمایه‌گذاران نسبت‌به فلزات گران‌بها را پایین آورده‌است.

طلا و نقره مخصوصاً در زمان تورم بالا به‌عنوان یک منبع باارزش ذخیره‌سازی شناخته می‌شوند، بنابراین دلیل کاهش قیمت اخیر این فلزات گرانبها را می‌توان افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا دانست. به‌عبارت‌دیگر، بازار فلزات گران‌بها تحت تاثیر سیاست‌های این بانک قرار دارد.

طلا و نقره در زمان بی‌ثباتی بازارهای مالی ذخایر ایمنی به حساب می‌آیند. بنابراین ادامه درگیری‌ در اوکراین و تورم بالا باید زمینه خوبی برای افزایش قیمت این فلزات گران‌بها باشد. اما بت توجه به ضعف عملکرد آنها، بسیاری متخصصان عقیده دارند دوران این فلزات به پایان رسیده که دلیل آن را می‌توان تغییر ساختار بازار از اواخر آوریل آوریل دانست.

قیمت نقره با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۲۰ دلار و ۷۷ سنت رسیده،  اما پلاتین با ۱.۳۸ درصد افزایش ۹۶۰ دلار و ۵۴ سنت معامله می‌شود.

شاخص دلار روند افزایشی خود را ادامه داده و هنوز هم در بالاترین رقم طی ۱۹ سال گذشته قرار دارد. ارزش بالای دلار خرید فلزات گران‌بها را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران می‌کند.

 

سقوط بازار سهام آمریکا هم در ضعف کلی ارزش طلا بی‌تاثیر نبوده‌است.مایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز به‌خاطر ترس از توانایی فدرال‌رزرو برای مقابله با تورم بدون ایجاد رکود کاهش‌یافته است.

طلا گران می‌شود یا ارزان؟

حسین ابریشمی یکی کارشناسان بازار سرمایه اظهار می‌کند: ما از طرفی شاهد عوامل تأثیرگذار مانند جنگ روسیه بر قیمت انس و طلا هستیم و از طرفی برخی مشکلات داخلی داریم که همگی بر روی سرمایه‌گذاری و هم‌چنین ارزیابی قیمت طلا تأثیر دارد.

وی در این رابطه به ما می‌گوید: اگر تنش‌ها در سطح جهانی ادامه یابد، طبیعتاً تأثیر خود را بر انس جهانی می‌گذارد. انس جهانی نیز از اهرم‌های تعیین قیمت سکه و طلا در بازار داخلی است ولی از آن‌سو، اگر برجام امضا شود، دولت دلار را روی کانال ۲۵ هزار تومان می‌آورد. این موضوع، باعث کنترل بازار طلا و سکه می‌شود.

ابریشمی ابراز می‌کند: واقعیت آن است یکی از احتمالاتی که این روزها در خصوص مذاکرات وین مطرح بوده،احیای هرچه سریع‌تر برجام و تأثیر مثبت بر روند بازارها است. احتمال دیگر، ناکام ماندن توافق برجام یا طولانی و فرسایشی شدن مذاکرات در ماه‌های پیش‌رو است.

وی می گوید: ازآنجاکه احیا شدن یا نشدن برجام، تأثیر مستقیمی بر نرخ ارز می‌گذارد درنتیجه بررسی احتمال افزایش یا کاهش قیمت دلار طی ماه‌های آینده می‌تواند نمای کلی از وضعیت دیگر بازارها را ترسیم کند.

این کارشناس بازارهای مالی ابراز می‌کند: ازآنجایی‌که طلا به‌عنوان یک کالای سرمای ای در نزد خانواده‌های ایرانی به آن توجه می‌شود لذا زمانی که مشکلات اقتصادی و معیشتی گریبان مردم را گرفته باشد لذا نباید انتظار رونق بازار را داشت.

وی می‌افزاید: معمولاً مردم مازاد سرمایه خود را به طلا تبدیل می‌کنند و لذا تا رسیدن به ثبات اقتصادی همین بازار و به همین شکل با شیب متمایل به رکود وجود خواهد داشت.

ابریشمی تاکید می‌کند: در حال حاضر رکود بر بازار حاکم است و خریداران در انتظار اتفاقاتی هستند که با تحول در بازار، موقعیت مناسبی برای خرید طلا در میان مردم فراهم شود.

این فعال بازار سرمایه هم‌چنین اظهار می‌کند: از سوی دیگر طلا در دنیا به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای است که مردم آن را ذخیره می‌کنند به همین دلیل مؤسسات مالی به‌ویژه بانک‌های بزرگ تلاش می‌کنند قیمت انس جهانی طلا واقعی نشود تا بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری جذابیت بیشتری داشته باشد.

وی یادآور می‌شود: تا زمانی که نتیجه نهایی مذاکرات وین مشخص شود، قیمت طلا و سکه افزایشی خواهد بود.

ابریشمی متذکر می‌شود: بااین‌حال همه می‌دانیم مذاکرات وین هر نتیجه‌ای داشته باشد تأثیر چندانی بر بازار طلا ایران نخواهد داشت و قیمت‌ها آن‌قدرها کاهشی نخواهد شد.

وی بیان می‌کند: شاید مذاکرات در کوتاه‌مدت منجر به کاهش قیمت انس جهانی طلا شود اما در میان‌مدت کف قیمت انس جهانی و طلا و سکه در بازار ایران به همین اندازه خواهد بود.

تأثیر عوامل داخلی و خارجی بر بازار طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر و نقره مشهد نیز اظهار می‌کند: قبل از عید در ماه‌های مبارک رجب و شعبان قرارداشتیم و لذا به واسطه برگزاری مجالس جشن و عروسی بازار نیز از رونق نسبی برخوردار بود اما در ماه مبارک رمضان بنا بر روال همیشگی بازار رونق لازم را ندارد.

محمد باقر معبودی نژاد در پاسخ به این سؤال که به‌جز عوامل داخلی تا چه میزان این بازار تحت تأثیر عناصر خارجی قرار دارد نیز می‌گوید: جنگ بین روسیه و اوکراین تأثیر خودش را بر روی افزایش نرخ بازار جهانی طلا و جواهر و اونس را داشت .

وی بابیان اینکه در حال حاضر این نرخ کمی متعادل‌تر شده است و اونس جهانی نیز کاهش‌یافته است ادامه می‌دهد: این رقم تا دو هزار دلار افزایش پیداکرده بود اما در حال حاضر حدود ۱۹۲۰ دلار هست و اونس جهانی رقمی معادل ۸۰ الی ۸۵ دلار کاهش‌یافته است .

 

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد بابیان اینکه در حال حاضر صنعت طلا و جواهر با مشکلات زیادی ازجمله مسائل ارزی، تحریم‌ها و... روبه‌رو است اظهار می کند: با این وجود از معدود صنایعی که می‌تواند در دوره تحریم نیز فعالیت داشته باشد، طلا و جواهر است.

معبودی نژآد بیان می کند: خوشبختانه در حال حاضر تمام ابزارهای صنعت طلا و جواهرسازی در کشور خودمان تولید می‌شود و بهترین متخصصان این صنف در کشور در مشهد فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به این موضوع که پیشتر در زمینه تهیه ابزارهای تولیدی طلا و جواهر و همچنین بهره‌مندی از مهارت استادان در حوزه طراحی مصنوعات طلا عقب‌ماندگی‌هایی احساس می‌شد اما در حال حاضر با برگزاری آموزش‌های پیشرفته و به روز بهترین طراحان در مشهد فعالیت می‌کنند.

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد با اشاره به این موضوع که متاسفانه بی‌توجهی مسئولان مانع پیشرفت و توسعه این صنعت شده است بیان می کند: باید توجه داشت طلا و جواهر بهترین ارزش افزوده و اشتغال‌زایی را برای کشورایجاد کرده است.

معبودی نژاد اظهار می کند: در حال حاضر فقط در شهر مشهد بیش از ۲۵ هزار نفر در زمیه طلا، جواهر و نقره فعالیت دارند و لذا این بزرگترین حجم اشتغال‌زایی در بخش اصناف به حساب می‌آید.

وی ابراز می کند: همین امروز و در حالی که بانک‌ها در تحریم به سر می‌برند، صنعت طلا و جواهر می‌تواند مصنوعات طلا را صادر کرده و شمش به کشور وارد و ارزش افزوده برای کشور ایجاد کند.

لیون و ۵۰۰ هزار تومان خود عبور کرد و در سطح ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت و به سطح قیمتی از آبان سال ۹۹ رسید.

همچنین لازم به ذکر است که با توجه به روند دلار و طلای جهانی، ارزش ذاتی سکه یاد شده وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد و حباب آن به بیش از ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافت. کارشناسان بر این باور هستند که ریسک معاملاتی در این بازار به دلیل رشد حباب آن بالا رفته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 
 • بازنشسته
  8

  ارزانی در کار نیست .گرانتر میشه تا عید .

 • ناشناس
  3

  این به زودی کی میخواد اتفاق بیفته
  چند مدتی هرروز این تیتر رو میبینیم ولی اتفاق خاصی نمیفته وهروز گرون تر میشه

 • ناشناس
  4

  این به زودی کی میخواد اتفاق بیفته
  چند مدتی هرروز این تیتر رو میبینیم ولی اتفاق خاصی نمیفته وهروز گرون تر میشه

 • ناشناس
  1

  این کشتی نصف نیمه وناقص باید دید به ساحل میرسه یا نه هر چی در تقدیر این سرزمین نوشته شد یا قوم نوح هستیم یا ....

 • احمد
  5

  منظور این آقا اینه که بزودی طلا دوبرابر میشه😂😂😂

 • ناشناس
  4

  اتفاقاً چند روز قبل با طلا فروشی صحبت میکردم گفته قیمت 9درصد و اوجرت میکشم .یعنی اجرت صد تومانی ومیکنن دویست تومان. آیا برای این قضیه فکری هم کردین؟

 • ناشناس
  4

  مردم بدون طلا هم می توانند زندگی کنند ولی بدون نان نه؛ لطفا به فکر معیشت مردم باشید

 • ناشناس
  5

  من که باختم دوتا وام ۵۰ میلیون گرفته بودم که ثبت نام ماشین کنم ولی بعد از حدود ۲۰ بار ثبت نام کردنهامحقق نشد وچون داشتم قسط وام، اسمش بود ۱۸ درصد ولی بالای ۲۰ درصد می باشدو دارم میدهم وپول رو دستم مونده بود رفتم متاسفانه طلا خریدم وچون گفته می شد که با توافق در مذاکرات دلار میاد پایین وبه طبع اون طلا کاهش شدید داره رفتم با ۱۵ میلیون ضررفروختم اما متاسفانه به علت بی ثباطی قیمتها الان اگر نگه داشته بودم لااقل به پول خودم میرسیدم خیلی ناراحتم، هم دارم سود بانک میدم هم دارم افسوس اینا دارم که سرمایه گذاری در طلا واقعا واقعا واقعا اشتباه است 😔

 • بینام
  4

  عالی
  آموزنده
  مفید

 • احمد
  1

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣مرسی آقای کارشناس