قیمت نفت

قیمت نفت افزایش یافت/ قیمت هر بشکه چند؟

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۶ سنت معادل ۰.۸۹ درصد افزایش به ۱۲۰ دلار و ۴۹ سنت رسید.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت نفت امروز به بالاترین رقم طی ۲ ماه گذشته رسید. تاجران نفت منتظرند ببینند آیا اتحادیه اروپا می‌تواند به یک توافق درمورد تحریم نفت روسیه در ششمین بسته تحریم‌ها علیه مسکو برسد یا نه.

به نقل از تسنیم، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۶ سنت معادل ۰٫۸۹ درصد افزایش به ۱۲۰ دلار و ۴۹ سنت رسید. هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۲۱ سنت معادل ۱٫۰۵ درصد افزایش ۱۱۶ دلار و ۲۸ سنت معامله می‌شود.

اتحادیه اروپا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه درمورد ششمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه به‌خاطر حمله به اوکراین دیدار خواهد داشت.

هر گونه تحریم نفت روسیه بازار نفت را با کمبود عرضه مواجه خواهد کرد، آن‌هم در شرایطی که بازار همین حالا هم به‌خاطر افزایش تقاضا برای بنزین، دیزل و سوخت هواپیما در آستانه فصل اوج سفرها در آمریکا و اروپا، با مشکل عرضه مواجه است.

دولت‌های عضو اتحادیه اروپا نتوانستند در روز یکشنبه در مورد تحریم نفت روسیه به توافق برسند اما این مذاکرات جهت ممنوعیت واردات دریایی نفت از روسیه ادامه خواهد داشت.

طبق این توافق، مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک اجازه خواهند داشت نفت روسیه را برای مدتی از طریق خط لوله دروژبا دریافت کنند تا بتوانند جایگزینی برای آن پیدا کنند.

انتظار می‌رود ائتلاف اوپک پلاس که از اوپک و متحدانش از جمله روسیه تشکیل‌شده، در اجلاس روز پنجشنبه درخواست غرب برای تسریع روند افزایش تولید را رد کند. این ائتلاف در ماه ژوئیه هم به‌همین روند افزایش تدریجی تولید یعنی ۴۳۲ هزار بشکه در روز ادامه خواهد داد.

بازار نفت همچنین نگران عواقب توقیف دو نفت‌کش یونان توسط نیروی دریایی ایران در روز جمعه است. ایران اعلام کرده این اقدام به تلافی توقیف نفت این کشور توسط آمریکا از یک نفت‌کش در سواحل یونان صورت‌گرفته است.

تحلیلگران عقیده دارند این اقدام ایران جریان نفت از تنگه هرمز را که یک‌سوم تجارت دنیا را در اختیار دارد مختل خواهد کرد.

افزایش قیمت نفت تا حدی هم نتیجه سقوط قیمت دلار بوده‌است. ضعف دلار نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر