یارانه جدید| مبلغ یارانه جدید

جاماندگان یارانه جدید چند نفر هستند؟ |آخرین وضعیت ثبت درخواست جاماندگان

به نظر می‌رسد، وضعیت یارانه‌بگیری افراد چیزی فراتر از ابزاری برای تفکیک دهک‌بندی درآمدی جامعه باشد. ۹۰ درصد جامعه مستحق دریافت یارانه هستند و دست کم در مقررات مربوط به پرداخت وام‌های بدون ضامن از حساب یارانه اشخاص به عنوان یکی از وثیقه‌های مورد قبول سیستم بانکی یاد می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

یارانه جدید نوع دیگری از یارانه های پرداختی دولت است که طبق لایحه و بودجه ای که دولت تعیین می کند به مردم پرداخت می شود. همانند یارانه های دیگر، یارانه جدید نیز شامل تمامی افراد نمی شود و مشمولان یارانه جدید نیز توسط دولت تعیین می گردد. یارانه جدید در هر دوره برای کالای خاصی پرداخت می شود. و اینبار یارانه جدید نان یکی از واریزی هایی است که دولت تصمیم دارد آن را برای جبران گرانی های اخیر به مردم پرداخت کند. جزئیات تازه ای از یارانه جدید  را در ادامه بخوانید.

 نام‌نویسی جاماندگان یارانه جدید همچنان ادامه دارد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها همزمان به ثبت درخواست معترضان مشغولند.

به موازات این بررسی تا انتهای هفته گذشته یارانه اردیبهشت بخشی از معترضان به صورت مشروط پرداخت شد. این گروه از شهروندان تا زمان اتمام بررسی دادخواست و قطعی شدن استحقاق دریافت، حق خرج کردن آن را ندارند.

این وضعیت درحالی است که با گذشت یک هفته از شروع خرداد، هنوز موعد برداشت یارانه نقدی این ماه نامشخص است.

ماه گذشته که دولت برنامه اصلاح ارز ترجیحی را آغاز کرد، به حساب شهروندان مستحق دریافت یارانه علی‌الحساب برای ماه‌های اردیبهشت و خرداد واریز شد.

این گروه از شهروندان که در دهک‌های اول تا نهم بودند از بیست و یکم اردیبهشت مجاز به خرج کردن واریزی اردیبهشت شدند اما همچنان حق برداشت از یارانه خرداد را ندارند.

پیگیری انجام شده از سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد که هنوز زمان دقیق و قطعی برداشت واریزی خرداد روشن نیست اما به احتمال زیاد تا فرا رسیدن این موعد دست‌کم وضعیت بخش قابل توجهی از جاماندگان برای دریافت یارانه جدید روشن می‌شود.

 

به بیان دیگر دولت در نظر دارد به تمامی شهروندان مستحق دریافت تسهیلات حمایتی، همزمان امکان برداشت از واریزی خرداد را بدهد.

آخرین وضعیت ثبت درخواست جاماندگان

از سوی دیگر حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در اظهاراتی جدید باردیگر ۹۰ درصد مردم ایران ار مستحق دریافت یارانه جدید دانست.

وی همچنین افزود: ۸۰ درصد کسانی که در گذشته پولی از این بابت نمی‌گرفتند از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها خواستار دریافت این تسهیلات حمایتی شدند.

به گفته عبدالملکی این دسته بالغ بر هفت میلیون نفر بودند اما تاکنون بالغ بر پنج میلیون نفر از این افراد دادخواست دریافت ثبت کردند.

به نظر می‌رسد، وضعیت یارانه‌بگیری افراد چیزی فراتر از ابزاری برای تفکیک دهک‌بندی درآمدی جامعه باشد. دست کم در مقررات مربوط به پرداخت وام‌های بدون ضامن از حساب یارانه اشخاص به عنوان یکی از وثیقه‌های مورد قبول سیستم بانکی یاد می‌کند.

 یارانه مجردها جدا می‌شود؟

از کنارهم قرار گرفتن صحبت‌های وزیر رفاه و سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌توان نتیجه گرفت که حالا عده بیشتری از خانوارهای می‌توانند برای جدا سازی یارانه‌خود اقدام کنند.

نگاهی به سابقه ماجرا

در بازه زمانی که برنامه پرداخت یارانه‌های نقدی اجرا می‌شد، وضعیت سجلی بسیاری به دلیل ازدواج تغییر کرد اما این تغییرات در بانک اطلاعاتی دولت ثبت نشد. عمده این تغییرات به بازه زمانی ۱۳۸۹ تا ۱۴۰۱ مربوط می‌شود، دورانی که خانوارهای مشمول، دست‌کم ۱۳۵ نوبت از دولت یارانه نقدی بابت هدفمندی حامل‌های انرژی دریافت کردند.

 

تا پیش از آغاز برنامه اصلاح ارز ترجیحی، خانوارها چندان اصرار به ثبت این تغییرات نداشتند، یارانه‌های ۴۵ هزار تومانی در مدت بیش از یک دهه چنان بی‌ارزش شدند که حضورشان دیگر در تامین مخارخ زندگی محسوس نبود. اما از بامداد بیستم اردیبهشت که یارانه‌های جدید پرداخت شدند، ثبت این تغییرات سجلی در نزد دولت ناگهان اهمیت یافت.

نتیجه اینکه در هفته‌های گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها به نام‌نویسی از معترضان و جاماندگان یارانه جدید مشغولند.

راه‌حلی که فراگیر نبود

در این خصوص البته سازمان هدفمندی یارانه‌ها راه‌حلی پیش پای جاماندگان گذاشت که البته همه چندان فراگیر نبود. در این راه‌حل، فرزندانی که به واسطه ازدواج، زندگی مستقلی داشتند، می‌توانستند برای جداسازی یارانه خود از والدین درخواست بدهند.

 

با این حال، این راه‌حل هیچ کمکی به جدا کردن یارانه فرزندان مجرد و مستقلی که به اتفاق خانواده دریافت‌کننده این تسهیلات بودند، نمی‌کرد.

به صورت مشخص در هفته‌های اخیر، روابط والدین و فرزندان تحت تاثیر برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت قرار گرفت. اقدام دولت به دهک‌بندی جامعه و مبنا قرار دادن آن برای پرداخت یارانه جدید، از ابعاد جدیدی در مناسبات خانوادگی رونمایی کرد.

والدین و فرزندان معترض

 

در حال حاضر بخش قابل توجهی معترضان و جاماندگان یارانه جدید والدین و فرزندانی هستند که وضعیت یارانه‌بگیری آنها تحت تاثیر روابط خانوادگی قرار دارد. به بیان دیگر دولت براساس داده‌های آماری خود از موقعیت اقتصادی این افراد تصوری دارد که شاید چندان صحیح به نظر نرسد. اما این تصور، مبنای دهک‌بندی و تشخیص داشتن استحقاق نحوه دریافت یارانه جدید است.

در مقابل، این گروه از معترضان و جاماندگان ادعایی دیگر دارند که با داده‌های موجود در بانک اطلاعاتی دولت مغایرت دارد.

غالب این روایت‌ها به جدا شدن فرزندان از خانواده در سال‌های اخیر مربوط می‌شود. فرزندانی مجردی که دیگر با والدین زندگی نمی‌کنند و درآمد مستقلی دارند.

مجموع وضعیت مالی این گروه و والدین آنها، ملاک و مبنای دولت بوده است تا برای پرداخت یارانه نقدی جدید، دهک‌بندی کند. اما سرپرستان این خانواده‌ها می‌گویند درآمد فرزندان آنها نقشی در زندگی خانواده ندارد. حالا به نظر می‌رسد وزارت کار به فکر راه‌حلی برای این مشکل افتاده است.

یارانه جدید برای جاماندگان واریز می‌شود؟

رئیس جمهور گفته بود درباره اولین ماه واریز یارانه‌ها اصل بر خوداظهاری افراد است و یارانه جدید برای تمام افرادی که اعتراض کرده‌ و در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند واریز می‌شود.

اما قرار بر این بود افرادی که همچنان وارد لیست نشده‌اند برای دریافت یارانه ثبت نام کنند تا اطلاعات آنها راستی‌آزمایی شود و چنانچه جزو ۹ دهک اول درآمدی باشند وارد لیست یارانه خرداد ماه شوند.

 

فرصت ثبت‌نام برای کمک معیشتی جدید تا چهارم خرداد ماه بوده و افراد تنها تا امروز برای اعتراض و ثبت اطلاعات خود فرصت دارند.

به نظر می‌رسد که وزارت کار و سازمان هدفمندی یارانه‌ها باید به اعتراضات و درخواست‌های ثبت‌شده رسیدگی کند و افراد واجد شرایط را به لیست پیشین اضافه کند. بر این اساس با توجه به اینکه قرار است به اعتراضات هم رسیدگی شود یارانه جاماندگانی که وزارت کار تشخیص بدهد، پایان ماه واریز می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

پربازدیدترین