پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

سوالات متداول واکسن کرونا

واکسن‌ها سالیانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهند. پس از دریافت واکسن کرونا، محافظتی در برابر کووید-۱۹ ایجاد می شود اما با این وجود احتمال ابتلا فرد به ویروس کرونا پس از واکسیناسیون هم چنان وجود دارد. هیچ واکسنی اثر محافظتی۱۰۰ درصدی و کامل ندارد.اما حتی پس از دریافت این واکسن ها، ممکن است چند هفته طول بکشد تا بدن پس از واکسیناسیون، مصونیت ایجاد کند. یعنی افراد  ممکن است دقیقا قبل یا حتی پس از واکسیناسیون به ویروس کرونا آلوده شوند.

 

واکسن‌های کرونا چگونه عمل می‌کنند؟

واکسن‌ها با تقلید یک عامل عفونی (ویروس، باکتری یا دیگر میکروارگانیسم‌های عامل بیماری)عمل می‌کنند. این کار به سیستم ایمنی ما یاد می‌دهد که چگونه به طور سریع و مؤثر به این عامل واکنش نشان دهد. واکسن‌ها معمولا یک نوع ضعیف‌شده از یک عامل عفونی را ارائه می‌کنند که به سیستم ایمنی ما اجازه می‌دهد تا آن را در حافظه‌اش ضبط کند. بدین ترتیب، قبل از این که ویروس ما را بیمار کند، سیستم ایمنی ما می‌تواند سریعا آن را شناسایی کرده و مقابله کند. برخی از واکسن‌های کرونا به این صورت طراحی شده‌اند. دیگر انواع واکسن‌های کرونا با روش‌های جدیدتر ساخته شده‌ و با نام واکسن‌های پیام‌آور آر‌ان‌ای (RNA)  یا ام‌آر‌ان‌ای (mRNA)‌ خوانده می‌شوند. این نوع واکسن‌ها به جای معرفی عامل (ماده‌ای که باعث می‌شود بدن شما آنتی‌بادی تولید کند)، کد ژنتیک لازم را به بدن ارائه می‌کند تا سیستم ایمنی ما بتواند آنتی‌ژن را خودش تولید کند. تکنولوژی این واکسن‌ها برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. واکسن‌های mRNA حاوی هیچ ویروس زنده‌ای نبوده و تداخلی با DNA انسان‌ها ندارند.

 

آیا واکسن‌های کرونا ایمن هستند؟

بله،‌ حتی واکسن‌هایی که به سرعت تولید می‌شوند نیز باید تحت آزمایش‌های بالینی دقیق قرار بگیرند تا ثابت شود که استانداردهای مورد توافق در سطح بین‌المللی برای حفظ ایمنی و اثرگذاری را رعایت می‌کنند. یک واکسن تنها در صورتی که مطابق این استانداردها باشد می‌تواند اجازه سازمان جهانی بهداشت و سازمان‌های ناظر ملی را دریافت کند.

  

چگونه واکسن‌های کرونا به این سرعت تولید شدند؟

دانشمندان به لطف سرمایه‌گذاری بی‌سابقه در بخش تحقیق و توسعه و نیز همکار جهانی توانستند رکورد زمانی جدیدی را در تولید واکسن ایمن و اثرگذار در برابر کرونا ثبت کنند. تمام استانداردهای فرآیندهای ایمنی و نیز استانداردهای نظارتی دقیق رعایت شدند. علاوه بر واکسن‌هایی که هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای جهان در حال استفاده هستند، جای دلگرمی بسیار است که بیش از ۲۰۰ واکسن کاندیدا نیز در مراحل مختلف تولید هستند. برخی از این واکسن‌ها در فاز سوم تحقیقات بالینی – آخرین مرحله قبل از اینکه واکسن تأیید شود – قرار دارند.

 تساویری از ویال خون

بهترین واکسن کرونا برای من کدام است؟

تمام واکسن‌های تایید شده سازمان جهانی بهداشت نشان داده‌اند که در محافظت از شما در برابر بیماری شدید ناشی از کرونا بسیار اثرگذار هستند. بهترین واکسن برای شما واکسنی است که سریع‌تر به دست شما برسد!

 

آیا واکسن‌های کرونا دربرابر انواع جدید نیز اثربخشی دارند؟

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که انتظار می‌رود واکسن‌های تایید شده کنونی حداقل تا حدی حفاظت را در برابر انواع جدید ویروس کرونا فراهم کنند. پزشکان در تمام نقاط جهان به طور مداوم در حال مطالعه چگونگی اثرگذاری گونه‌های جدید بر رفتار ویروس، شامل هر گونه تأثیر بالقوه بر اثرگذاری واکسن‌های کرونا، هستند. اگر ثابت شود هر کدام از این واکسن‌ها در برابر یک یا چند گونه جدید اثرگذاری کمتری دارند، می‌توان ترکیب واکسن را برای حفاظت بیشتر در برابر گونه‌های جدید تغییر داد. در آینده،‌ برخی تغییرات در واکسیناسیون مانند استفاده از دوز اضافه  و دیگر بروزرسانی‌ها شاید ضروری باشد. اما کار مهم در این میان این است که واکسینه شوید و تمهیدات لازم برای کاهش شیوع ویروس را انجام دهید. تمهیدات مورد نظر عبارت اند از رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، ماسک زدن، تهویه هوای مطلوب، شستشوی مداوم دست‌ها و دریافت کمک پزشکی در صورت مشاهده علائم بیماری. 

  

چه زمانی باید واکسن کرونا نزنید؟

اگر هر گونه سوال درباره این که آیا باید واکسن کرونا را دریافت کنید یا نه، با پزشک خود مشورت کنید. در حال حاضر، افرادی که دارای شرایط پزشکی زیر هستند نباید واکسن کرونا را دریافت کنند تا از عوارض جانبی احتمالی در امان باشند:

  • اگر سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید به هر کدام از محتویات تشکیل‌دهنده واکسن کرونا را دارید
  • اگر هم‌اکنون مبتلا به کرونا هستید و یا علائم کرونا را دارید

 

اگر قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده باشم، آیا باز هم باید واکسینه شوم؟

بله، حتی اگر قبلا دچار بیماری کرونا شده‌اید باید واکسینه شوید. افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند احتمالا مقداری ایمنی طبیعی در برابر ویروس تولید کنند، اما هنوز نمی‌دانیم که این ایمنی تا چه زمانی تداوم دارد یا این که به چه میزانی محافظت از این بیماری ایجاد می‌کند. واکسن‌ها محافظت قابل اتکای بیشتری ارائه می‌کنند.

 تصویری از آزمایشگاه پزشکی

آیا اگر کودک شیرخوار دارم می‌توانم واکسینه شوم؟

محققان هم‌اکنون در حال مطالعه واکسیناسیون در مادران با نوزاد شیرخوار هستند، اما تاکنون اطلاعات محدودی به‌دست آمده است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند واکسیناسیون زمانی انجام شود که مادر شیر‌ده بخشی از گروه‌های دارای اولویت باشد، برای مثال عضو کادر درمان باشد. تغذیه با شیر مادر می‌تواند بعد از واکسیناسیون ادامه یابد و یکی از بهترین‌ روش‌ها برای حفاظت از کودک در مقابل این بیماری و کمک به آنها برای سالم ماندن است.

 

آیا در صورت بارداری می‌توانم واکسن کرونا دریافت کنم؟

حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه خطر کلی بیماری شدید ناشی از ویروس کرونا پایین است، اما بارداری شما را نسبت به افرادی......

برای مطالعه کامل این مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

کلیک کنید

شما عزیزان میتوانید برای مطالعه برترین مقالات پزشکی و آزمایشگاهی به وب سایت گروه آزمایشگاه رهسا مراجعه کنید

همچنین برای نمونه گیری در منزل و محل کار خود از گروه پاتوبیولوژی رهسا درخواست نمونه گیری در محل کرده و جواب آن را به صورت آنلاین دریافت کنید

استفاده از خدمات آزمایش در منزل (نمونه گیری در منزل) ، به‌خصوص در شرایط کنونی جامعه که ویروس کرونا سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند، بهترین گزینه‌ای است که برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌تان می‌توانید انجام دهید. کاملا طبیعی است که برای برخورداری از این خدمات، به دنبال مرکزی مطمئن باشید که ضمن داشتن تجربه و تعهد لازم در این زمینه، خدمات مورد نیاز شما را نیز در سریع‌ترین زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب، در اختیارتان قرار دهد.

برای انجام آزمایش کرونا در منزل یا محل کار می توانید با شماره ۷۹۲۲۷ تماس بگیرید

گروه پاتوبیولوژی رهسا با دارا بودن مجوز از وزارت بهداشت و سازمان هواپیمایی با انجام آزمایش PCR کرونا بهمراه QRcode (بارکد) برای پروازها، شما عزیزان  را یاری کند

گروه پاتوبیولوژی رهسا، با داشتن کادری مجرب و متعهد، خدمات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده و سلامتی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. این مرکز با مجهز بودن به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا و سیستم پاسخگویی اینترنتی، هر آنچه را که از یک مرکز آزمایشگاهی حرفه‌ای انتظار دارید، به شما عرضه می‌کند.

گروه پاتوبیولوژی رهسا آماده همکاری با کارخانجات ، شرکت ها و موسسات خصوصی و دولتی، باشگاه های ورزشی برای انجام آزمایش PCR کرونا با تخفیفات ویژه گروهی می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 79227  تماس حاصل فرمایید.

 

 

ارسال نظر