درصورت تزریق واکسن تقلبی چه کار باید کرد؟

واکسن تقلبی کرونا در برخی نقاط جهان تزریق می شود.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

واکسن کرونا را باید همه بزنند تا میزان شیوع کرونا ویروس کمتر شود. برخی افراد سودجو به نام واکسن کرونا اقدام به تزریق آن به مردم می کنند درحالی که واکسن آنها تقلبی است. در ادامه عوارض واکسن تقلبی را بخوانید و اینکه باید در صورت تزریق  واکسن  تقلبی چه کاری کرد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: فروش هرگونه واکسن با برچسب واکسن کرونا در ناصرخسرو و فضای مجازی تخلف بوده و استفاده از آنها عوارض جدی در پی دارد.
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در ارتباط زنده تلویزیونی در خصوص برخی اخبار در خصوص فروش واکسن کرونا در بازار سیاه و ناصر خسور توضیح داد: افراد سودجو و فرصت طلب در بسیاری از کشورها اقدام به کلاه برداری در این زمنیه کردند که متاسفانه در کشور ما در بازار سیاه ناصرخسرو چنین شایعاتی دامن زده شد اما اطلاعات میدانی نشان می‌دهد چنین موضوعی وجود ندارد و اگر کالایی با برچسب واکسن کرونا و آنفلوآنزا در بازار سیاه یا فضای مجازی به فروش رسید کالایی تقلبی است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه زنجیره انتقال واکسن کرونا به کشور خاص است و تهیه این واکسن در بازارهای غیرر سمی اثربخشی ندارد و مصرف آنها منجر به عوارض جدی و مرگ خواهد شد لذا مردم توجه داشته باشند اقدام به تهیه داروهایی که از مبادی غیرررسمی وارد کشور شده است نکنند و واکسن‌ها قطعا از طریق مبادی رسمی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

جهانپور با بیان اینکه وزارت بهداشت بر این موضوع نظارت می‌کند گفت: وزارت بهداشت و نیروهای انتظامی و قضایی به تخلفات رسیدگی خواهند کرد، مردم چه در بازار داخل چه در خارج از کشور کالا را از مبادی غیررسمی تهیه نکنند.

واکسن اصل را چگونه تشخیص دهیم؟

از لحاظ معیار‌های علمی و غیرعلمی نمی‌توان، از روی ظاهر و نگاه کردن به واکسن و یا از روی بارکد تشخیص داد که واکسن به طور قطعی اصل و یا تقلبی است.

یک متخصص بیماری‌های عفونی و داخلی، در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان واکسن اصل را از تقلبی تشخیص داد؟ گفت: توصیه کلی این است که مردم به غیر از واکسن‌‎هایی که از طریق مجرایی قانونی و مورد تایید وزارت بهداشت وارد کشور می‌شوند، از واکسن دیگری استفاده نکنند و به هیچ وجه به سمت تهیه واکسن از بازار آزاد نروند، چرا که هیچ شخصی چه از لحاظ معیار‌های علمی و چه از نظر معیار‌های غیرعلمی نمی‌تواند، از روی ظاهر و نگاه کردن به واکسن و یا از روی بارکد گرفتن تشخیص دهد که واکسن به طور قطعی اصل و یا تقلبی است.

آیا استفاده از واکسن تقبلی مرگ بار است؟

این متخصص بیماری‌های عفونی و داخلی در پاسخ به این سوال که استفاده از واکسن‌های تقلبی چه عوارضی دارد آیا می‌تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد؟، توضیح داد: قطعا استفاده از واکسن‌های غیر استاندارد و تقلبی عوارضی را به همراه دارد، اما به نظر نمی‌رسد که در آنها از مواد خاصی که بتواند عارضه مرگ را به همراه داشته باشد، استفاده شود البته ممکن است استفاده از این واکسن‌ها با عوارض حساسیتی همراه باشد.

وی با بیان اینکه حتی ممکن است تزریق آب مقطر منجر به بروز عوارضی در شخص مصرف کننده شود، اظهار کرد: چندی پیش در بازار آزاد دارویی را که بسته‌بندی‌اش شباهت کمی با رمدسیویر داشت را به عنوان رمدسیویر به مردم به فروش می‌رسید و فرض کنید بیماری که آن دارو را به جای رمدسیویر مصرف می‌کند، نسبت به پنی سیلنین‌ها واکنش حساسیتی داشته باشد و در آن صورت بیمار نه تنها از اثر داروی رمدسیویر بهره‌مند نمی‌شود بلکه دچار واکنش منجر به حساسیت شدید نیز می‌گردد و حتی ممکن است خطر مرگ‌ومیر را هم برای فرد ایجاد کند و به همین دلیل است که توصیه نمی‌کنیم افراد چه واکسن و چه انواع دارو‌ها از بازار آزاد تهیه کنند.

منبع: رکنا

ارسال نظر