قیمت مرغ | قیمت مرغ در بازار

قیمت مرغ از سقف 62 هزار تومان پر کشید | قیمت مرغ در بازار و میادین امروز

بر اساس مشاهدات میدانی قیمت مرغ به زیر و تخم مرغ به بالای نرخ مصوب آمد به طوری که کف هر کیلوگرم مرغ ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان و هر شانه تخم مرغ ۸۲ هزار تومان به فروش می رسد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت مرغ از ابتدای امسال با حذف ارز 4500 تومانی به شدت افزایش پیدا کرد. قیمت مرغ در ابتدای امسال حداکثر 25 هزار تومان بود. قیمت مرغ در نهایت به مرز 60 هزار تومان رسید. با توجه به اینکه مردم قدرت خرید مرغ با این قیمت را ندارند قیمت مرغ در نوسان است. آخرین قیمت مرغ را در ادامه می بینید.

داریوش سرحدی با اشاره به اینکه قیمت مرغ در بعدازظهر حتی به ۶۲ و ۶۱ هزار تومان هم می‌رسد، اظهار کرد: پیک کاهش جوجه‌ریزی را گذراندیم و از این به بعد افزایش تولید را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه براساس گزارشات جوجه‌ریزی افزایش تولید را داریم، تصریح کرد: در حال حاضر استان توان کشتار روزانه بیش از ۱۰۰ تن را دارد که جوابگوی استان خواهد بود و آمادگی صدور مجوز برای خروج مرغ مازاد به استانهای همجوار را داریم.

سرحدی با اشاره به اینکه تا پایان آبان جوجه‌‍ریزی استان مرز دو میلیون را رد خواهد کرد، یادآور شد: جوجه ریزی آبان آمار خوبی بوده و تا پایان آبان مرز دو مکیلیون قطعه را رد می‌کند که بیش از نیاز ساتان است.

رئیس اداره بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان درباره قیمت تخم مرغ نیز افزود: قیمت مصوب تخم مرغ ۳۹هزار و ۸۰۰ تومان درب مرغداری است اما در همدان وقتی از عمده فروشی به سمت خرده‌فروشی می‎رود به صورت دانه‌ای عرضه می‌شود که نیاز به نظارت بیشتری است.

منبع: ایسنا

بر اساس مشاهدات میدانی قیمت مرغ به زیر و تخم مرغ به بالای نرخ مصوب آمد به طوری که کف هر کیلوگرم مرغ ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان و هر شانه تخم مرغ ۸۲ هزار تومان به فروش می رسد.

قیمت مصوب  هر کیلوگرم مرغ به تازگی با افزایش ۳۵۰۰ تومان به ۶۳ هزار تومان رسیده است اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که این محصول به زیر نرخ مصوب آمده به طوری که هر کیلوگرم مرغ ۵۹۵۰۰ تومان در یوسف آباد تهران و در میادین و میوه و تره بار نیز در همین محدوده  به فروش می رسد.

قیمت مرغ  البته در برخی از فروشگاه ها بالاتر از نرخ مصوب نیز به فروش می رسد اما نرخ مرغ در بسیاری از فروشگاه ها در محدوده نرخ مصوب قیمت گذاری شده است.

قیمت تخم مرغ بالاتر از نرخ مصوب 

قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ  بعد از مردمی سازی یارانه ها و برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی مورد استفاده مرغداران برای مصرف کننده ۳۹۸۰۰ تومان و درب مرغداری ۳۵۵۰۰ تومان اعلام شد یعنی هر شانه ۱.۹ کیلویی ۷۶ هزار تومان قیمت دارد.

مشاهدات میدانی اما نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی از ۸۲ هزار تومان به فروش می رسد.

برای اینکه مردم توانایی خرید مرغ داشته باشند در بسته‌بندی دو کیلوگرمی اقدام به توزیع مرغ منجمد کرده‌ایم.

با افزایش قیمت مرغ و کوتاه‌تر شدن دست مردم برای خرید، دولت اقدام به توزیع گسترده مرغ منجمد برای ساماندهی به بازار کرده است. وزیر جهاد کشاورزی در اینباره گفته است: برای اینکه مردم توانایی خرید مرغ داشته باشند در بسته‌بندی دو کیلوگرمی اقدام به توزیع مرغ منجمد کرده‌ایم.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولیدکنندگان به صراحت کاهش تقاضا پس از افزایش قیمت مرغ را تائید می‌کنند. اما تاکید دارند حتی در صورت کاهش تقاضا، توان تولید به زیان را ندارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در برخی از روزها قیمت مرغ در بازار حتی بالاتر از ۷۳ هزار تومان است.

لازم به ذکر است که بعد از افزایش قیمت مرغ، احتمال افزایش قیمت تخم‌مرغ نیز وجود دارد. مدتی است که تولیدکنندگان تخم‌مرغ فشار زیادی روی دولت برای افزایش قیمت داشته‌اند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در پاسخ به این سئوال که چرا مرغ گرم در برخی مغازه‌ها بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود؟ گفت: قیمت هر کیلو مرغ گرم برای مصرف کننده ۶۳ هزار تومان است، اما اینکه در برخی مغازه‌ها مرغ با قیمت بالاتر عرضه می‌شود به دلیل افزایش قیمت در مبدا است.

مهدی یوسف‌خانی  ادامه داد: برخی مرغداران بر اساس قیمت مصوب جدید هم مرغ را عرضه نمی‌کنند. با مرغ ۶۳ هزار تومانی، تولیدکننده باید مرغ زنده را با قیمت ۴۲ هزار تومان به کشتارگاه بدهد، ولی مرغدار حدود ۳۰۰۰ تومان بالاتر یعنی ۴۵ هزار تومان مرغ زنده می‌فروشند که این ۳۰۰۰ تومان، قیمت مرغ گرم کشتار شده را ۴۵۰۰ بالاتر می برد. یعنی اینکه گاهی مرغ به حدود ۶۸ تا ۶۹ هزار تومان می‌رسد، به دلیل افزایش قیمت در مرغداری‌ها است.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اضافه کرد: با این وجود دلیل نمی‌شود که مغازه‌داران با قیمت‌های بالا بفروشند. مغازه‌داران و مراکز عرضه نباید مرغ را بیش از ۵۸ هزارتومان به صورت عمده خریداری و بیش از ۶۳ هزار تومان عرضه کنند. این نرخ قانونی است و همه ملزم به رعایت آن هستند.

چهارشنبه هفته گذشته «محسن شیراوند» معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به دلیل افزایش هزینه‌های تولید مرغ و جهت استمرار تولید، قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۶۳ هزار تومان اعلام کرد در حالی که پیش از این قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد که امروز قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه گرم در بازار ۶۱ هزار و ۹۹۰ تومان تا ۶۳ هزار تومان و هر کیلوگرم مرغ منجمد با قیمت ۴۴ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش می‌رسد و شرایط بازار نشانگر وفور گوشت مرغ در بازار است و هیچ کمبودی دیده نمی‌شود.

البته برخی فروشندگان، گوشت مرغ را با نشان‌های ثمین و زربال و غیره با قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌کنند که طبق گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هرگونه عرضه گوشت مرغ بالاتر از نرخ مصوب گران‌فروشی محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

بر اساس آمارهای موجود سالانه حدود ۲٫۷ میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید می‌شود که طی ماه‌های اخیر تولید به میزان کافی صورت گرفته و کاهشی در این بخش نداشته‌ایم.

قیمت 63 هزار تومانی برای مرغ مصوبه ستاد تنظیم بازار بوده و به تایید معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی هم رسیده است.

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار تهران هم در این باره گفت: قیمت مرغ گرم از امروز در میادین تره بار تهران 60 هزار و 600 تومان عرضه می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر