آمار عجیب از هدررفت انرژی در کشور

مدیر عامل گروه مپنا اظهار داشت: سالانه ۴۰۰ میلیارد یورو انرژی و آب را به ثمن بخس تلف می‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

عباس علی آبادی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما یکی از کشورهای پیشرو در صنعت برق هستیم، اظهار داشت: در دیدارهایی که طی یک ماه گذشته با ابرکمپانی‌های بین المللی داشتیم همه معتقد بودند ما در مقیاس جهانی هستیم و متقاضی فناوری ما بودند. ما به نقطه‌ای رسیدیم که در پیچیده ترین ماشین فناوری دنیا در رتبه سوم جهانی هستیم و اندیشه و تفکر امام و انقلاب را به منصه ظهور نزدیک کنیم.

وی افزود: علیرغم اینکه ما در توانایی تخصصی و سرمایه گذاری خوب بودیم اما همچنان در تابستان نگران خاموشی هستیم و علت آن هم اقتصاد برق است و تا حل نشود مسابقه تولید و مصرف ادامه دارد و این مصرف کننده است که برنده است.

مدیر عامل گروه مپنا تصریح کرد: تولید یک میلیارد کیلووات ساعت برق ثروت عظیمی است که می توان با آن کشور را اداره کرد اما ما با تداوم مصرف به ناکجاآباد می‌رویم. هر سال چندین مگاوات نیروگاه اضافه می‌کنیم اما انرژی را اسراف می‌کنیم، به طوری که سالانه ۴۰۰ میلیارد یورو انرژی و آب را به ثمن بخس تلف می‌کنیم و این در حالی است که تولید سالانه برق در کشور ما یک میلیارد کیلووات ساعت، یک میلیارد متر مکعب تولید گاز، ۲۰۰ میلیون لیتر گازوییل و بنزین و ۱۰۰ میلیارد متر مکعب در سال آب تولید می‌کنیم.

علی آبادی در ادامه با بیان اینکه ۱۶۷ پروژه نیروگاهی که ۷۵ درصد ظرفیت را شامل می‌شود در دستور کار داریم، گفت: از این میزان در حال حاضر ۲۴۶ مگاوات در حال احداث و ۶۱ واحد نیروگاهی در دست ابلاغ داریم.

وی بیان داشت: از پیک سال گذشته تاکنون ۳۳۰۰ مگاوات واحد جدید به مدار آوردیم و تا پایان سال ۲ هزار مگاوات اضافه می‌کنیم بعبارت دیگر از پیک سال قبل تا پیک سال جاری ۵۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید اضافه خواهیم کرد. همچنین از پیک ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱، ۴۵ واحد( ۶۹۲۹ مگاوات) ارتقا نیروگاهی داریم و ۷ واحد معاول ۲۹۳ مگاوات را افزایش ظرفیت دادیم و به این ترتیب ۵۸۰۰ مگاوات از پیک سال  گذشته تا پایان سال افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

مدیر عامل مپنا خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۵۴۰ مگاوات برق در عراق سنکرون کردیم که ۳۰۰ میلیون یورو ارزش دارد. اولین واحد نیروگاه حلب را که داعش منهدم کرده بود، بازسازی کردیم، در همین مدت ۲ واحد دیگر در عراق نصب و آماده سنکرون است، در لاذقیه ۳ واحد در حال نصب داریم و بتدریج وارد مدار خواهند شد.

علی آبادی گفت: مجموع واحدهای نیروگاهی که در یک سال در کشورهای همسایه اجرا کردیم ۵۶۶۸ مگاوات بوده که رکورد خوبی و معادل ۲.۵ میلیارد یورو صادرات بوده است.

وی با اشاره به چالش زباله در شهرهای بزرگ بیان داشت: اولین کار ما در این زمینه طراحی توربین بخار ۳۰ تا ۹۰ مگاواتی است و چنانچه چنانچه شهرهای بزرگ ابلاغ کنند نیروگاه زباله سوز را با تکنولوژی بومی احداث خواهیم کرد و در شهرهای کوچک نیز نیروگاه‌های کوچک مقیاس با روش بایومس احداث می کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر