قرعه کشی خودرو | قرعه کشی خودرو جدید

دومین مرحله ثبت نام قرعه کشی خودرو امروز؟ | دو تغییر مهم در دومین قرعه کشی خودرو

امروز، دومین عرضه خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو استارت خواهد خورد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

بعد از ثبت‌نام قرعه‌کشی خودرو اکنون اعلام شده است که این قرعه‌کشی خودرو لغو شده است و این در حالی است که مسئولیت این بی‌برنامگی در خصوص قرعه‌کشی خودرو را کسی نپذیرفته است. آیا مسئولان نمی‌خواهند در مورد لغو قرعه‌کشی خودرو شفاف‌سازی کنند؟ آیا عامل اصلی لغو قرعه‌کشی خودرو واقعا خودروسازان هستند؟

سخنگوی وزارت صمت گفت: سیاست گذار خودرویی به مناسبت عید غدیر دومین فروش خودرو از مسیر سامانه یکپارچه را امروز کلید می زند.

امید قالیباف ادامه می دهد: متفاضیان ثبت نام در سامانه یاد شده می تواند از روز شنبه ساعت ۱۷ با ورود به سامانه یاد شده نسبت به نام نویسی برای خودروی مورد نظر خود اقدام کنند.

سخنگوی وزارت صمت در مورد بازه زمانی برای ثبت نام در سامانه فروش خودرو نیز می گوید: این سامانه از فردا به مدت سه روز در دسترس متقاضیان قرار دارد و آن ها در هر ساعت از شبانه روز می توانند با ورود به سامانه یاد شده نسبت به انتخاب و نام نویسی برای خودروی مدنظر خود اقدام کنند.

با توجه به اظهارات قالیباف این سامانه از امروز  ساعت ۱۷ به مدت ۷۲ ساعت برای مشتریان فعال خواهد بود. به عبارت دیگر ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو تا ساعت ۱۷ روز سه شنبه به تاریخ ۲۸ تیرماه سال جاری امکان پذیر خواهد بود.

در شرایطی وزارت صمت این بازه زمانی را برای ثبت نام متقاضیان در نظر گرفته که در دور اول فروش محصولات تولیدی شرکت های خودروساز در سامانه یکپارچه متقاضیان یک بازه زمانی هفت روزه را برای ثبت نام در این سامانه پیش روی خود داشتند. تغییر بعدی که وزارت صمت در دومین فروش خودرو به نسبت دور اول از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ایجاد کرده زمان آغاز به کار این سامانه است. در اولین طرح فروشی که در سامانه یاد شده برگزار شد سیاست گذار امکان ثبت نام متقاضیان را از ساعت ۹ صبح فراهم کرده بود اما در دومین فروش خودرو از همین مسیر، زمان آغاز به کار سامانه ساعت ۱۷ در نظر گرفته شده است. بنابراین متقاضیان فروش خودرو دقت کنند که تنها سه روز می توانند در دومین فروش خودرو ثبت نام کنند و ساعت آغاز به کار سایت نیز ساعت ۱۷ روز شنبه به تاریخ ۲۵ تیرماه سال جاری خواهد بود. آدرس سایت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو نیز کماکان https://sale.iranecar.com است.

قالیباف تاکید کرد : ناظر قرعه کشی، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، مجری قرعه کشی را موظف به ارتقاء ضرایب ایمنی کرده و این شرکت تمام تاییدیه های لازم را از مراجع ذیصلاح اخذ کرده است.

 منوچهر منطقی گفت: سامانه یکپارچه تخصیص خودرو معایبی داشت که برطرف شد، اما مهمترین مزیت آن ملاکی برای ظرفیت محصولات خودروسازان بود. مثلا اگر برای یک محصول هزار خودرو تولید شده باشد، اما ۶۰ هزار درخواست داشته باشد آن محصول در سامانه باقی می‌ماند و اگر برای محصولی ۲۰ هزار خودرو تولید شده بود، اما در ثبت نام تنها ۱۹ هزار متقاضی داشت این قابلیت وجود دارد که خودرو از سامانه خارج شود.

او می گوید: با ادامه این روند اگر دو دور دیگر قرعه کشی سامانه ادامه یابد به عنوان مثال در ۱۱۵ نوع عرضه، صرفا ۵ نوع عرضه خودرو در سامانه باقی می‌ماند و این سامانه به تدریج کمرنگ و به مرور حذف خواهد شد.

در دور نخست قرعه کشی سامانه یکپارچه، از ۱۱۵ نوع عرضه خودرو ۵۵ نوع از خودرو‌ها یعنی ۴۸ درصد خودرو‌ها بدون قرعه کشی به خریدار تعلق گرفت و حالا در قرعه کشی آخر تیرماه این خودرو‌ها را در سامانه نخواهید دید.

امید قالیباف اظهار داشت: بنابر برنامه‌ریزی صورت گرفته مرحله دوم قرعه‌کشی خودرو ۲۵ تیرماه و ‌حداکثر تا پایان تیر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تا کنون عرضه ۸۲ هزار خودرو در مرحله دوم قطعی شده است اما احتمال افزایش آن تا ۱۰۰ هزار دستگاه وجود دارد.

سخنگوی وزارت صمت تاکید کرد: قرعه‌کشی خودرو با همان سامانه مرحله اول قرعه‌کشی ‌(مگا) و یکپارچه عرضه خودرو انجام می‌شود البته اقداماتی برای بهبود ضرایب فنی و ایمنی ان انجام خواهد شد.

امید قالیباف در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: برنامه‌ای که امسال وزارت صمت از خودروسازان مطالبه کرده تولید بیش از ۱.۵ میلیون خودرو است که در بهار امسال ۹۸ درصد آن برنامه محقق شده است.

وی همچنین نوشت: تا ۷ تیرماه، ۳۰۰ درصد رشد در تولید خودرو کامل نسبت به مدت مشابه؛ با ادامه این برنامه به‌تدریج شاهد حذف قرعه‌کشی خودرو تا آخر سال خواهیم بود.

 

 

بازار خودرو که این روزها در شرایط رکود شدیدی به سر می برد کماکان با چالش های متعدد دست و پنجه نرم می کند. امروزه بسیاری از مردم توان خرید خودرو را ندارند و این موضوع نارضایتی عمومی جامعه را به دنبال داشته است. از طرفی وزیر صمت اعلام کرده که سال آینده خودروهای اقتصادی وارد بازار خواهد شد.

آیا این وعده فاطمی امین که در روزهای گذشته درگیر مسائلی مانند استیضاح و تفکیک وزارت صمت شده است علمی خواهد شد؟  پیرامون این موضوع گفتگویی را با با الله وردی دهقانی نماینده مجلس یازدهم و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ترتیب داده ایم که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

عزم جدی وزارت صمت برای تنظیم بازار خودرو

قرعه کشی ایران خودرو

الله وردی دهقانی در این گفتگو اظهار داشت: ما تا کنون جلسات متعددی با وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار کرده ایم. آنطور که از گفته های آقای وزیر پیداست عزم جدی از جانب او و تیم وزارت صمت برای ساماندهی بازار خودرو وجود دارد. در شرایط فعلی و با توجه به محدویت عرضه خودرو در داخل کشور توزیع و فروش خودرو مشکلات و چالش های خاص به خود را دارد. بنابراین راهی به غیر از عرضه و فروش خودرو از طریق قرعه کشی متصور نیستیم. در حال حاضر تنها با استفاده از ابزار قرعه کشی می توان بازار نابسمان خودرو را مدیریت و کنترل کرد. از طرفی با استفاده از این سیستم می توان دست افراد سودجو و دلالان را از بازار خودرو کوتاه کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام با جمع بندی نقطه نظرات کارشناسی مجوز واردات خودرو را صادر کرده است، گفت: این موضوع مهم به زودی در وزارت صمت تعیین تکلیف خواهد شد و جزییات آن اعم از مقدار واردات به منظور تنظیم بازار خودرو و جلوگیری از افزایش قیمت خودرو اعلام خواهد شد. امیدواریم با این اقدام روند صعودی افزایش قیمت خودرو متوقف شود و بازار با ثبات همراه باشد. از طرفی باید تلاش کرد تا از طریق این فرصت، تکنولوژی های روز دنیا در خودروسازی را وارد کشور کرد. در این راستا باید از ظرفیت ویژه بخش خصوصی نیز کمک گرفت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

آخرین مطالب

پربازدیدترین