قرعه کشی خودرو | سامانه قرعه کشی خودرو

برندگان قرعه کشی خودرو بخوانند | آخرین اطلاعیه در مورد قرعه کشی خودرو در سامانه جدید

​درپی ایجاد ابهام‌ها و اخلال‌های ایجاد شده در رابطه با منتخبان ثبت‌نام کننده در اولین دوره سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، در حالیکه مهلت واریز وجه ابتدا تا ۱۸ خرداد ماه تمدید شده بود، مجدد این مهلت تا ۲۵ خرداد ماه تمدید شده و ادامه خواهد داشت.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو طرح جدیدی بود که برای تعادل قیمت خودرو در بازار در نظر گرفته شد. راهکار اولیه حذف قرعه کشی خودرو توسط گروه های خودرو سازی بود. و بعد راه اندازی سامانه یکپارچه فروش خودرو. چند روز گذشته قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه انجام شد و اسامی برندگان هم اعلام شد. آخرین اخبار مربوط به قرعه کشی خودرو را در ادامه بخوانید.

اولین قرعه‌کشی طرح فروش یکپارچه خودرو در قالب سامانه یکپارچه، دوشنبه هفته گذشته (۹ خردادماه) انجام شد و پس از قریب به ۳۰ ساعت پس از آن، نتایج مشخص و بر روی سایت رسمی سامانه پکپارچه تخصیص خودرو بارگذاری شد.

پس اعلام نتایج این دوره از فروش، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در این فرآیند که به منظور ثبت‌نام، قرعه‌کشی و اعلام اسامی افراد با هدف صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان و راستی آزمایی‌های ثبت‌نام کنندگان انجام شده است، نحوه پرداخت هزینه‌های مرتبط با خرید هر خودرو نیز از طریق درگاه الکترونیکی شرکت مربوط انجام می‌شود. در این مرحله تمامی واجدین شرایط از تاریخ ١۴٠١/٠٣/١٢ (پنجشنبه) به مدت سه روز کاری تا پایان ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه (١٧ خرداد ماه) مهلت خواهند داشت تا نسبت به واریز وجوه اقدام کنند.

براین اساس مهلت واریز وجه تا ابتدای بامداد روز سه‌شنبه تعیین شده بود اما این در حالی بود که سامانه دچار اختلال شد و تعداد کثیری از افرادی که در باتدا به عنوان برنده اول (اصلی) معرفی شده بودند، زمانیکه مبلغ خودروهای برنده شده را فراهم کرده و قصد واریز وجه را داشتند، با پیام "شما جزو منتخبین رزرو قرعه‌کشی هستید" مواجه شدند.

آن طور که مشخص است، مشکل پیش آمده به‌سبب عدم تفکیک برندگان اصلی از منتخبان رزرو ایجاد شده بود؛ براین اساس با توجه به اینکه برای تعداد زیادی از مشتریان که با تلاش بسیار و با فروش بسیاری از دارایی‌های خود مبلغ خودرو را فراهم کرده بودند و بگونه‌ای (ابتداً برنده اصلی و سپس در لیست رزروها) بلاتکلیف شده بودند، فردای همان روز (سه‌شنبه ۱۷ خردادماه)، مجدد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه مشخص نشدن منتخبان ذخیره از منتخبان اصلی، علت اصلی مشکل پیش آماده در اعلام نتایج اولین دوره فروش خودرو یکپارچه بوده است، اعلام کرد به منتخبان ذخیره این دوره نیز در قالب طرح‌های مشخص خودرو تخصیص داده خواهد شد.

بدین ترتیب مهلت واریز وجه، یک روز دیگر (۱۸ خرداد ماه) تمدید شد.

علیرغم اینکه مهلت واریز وجه روز گذشته (چهارشنبه) به اتمام می‌رسید اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این مهلت تا روز ۲۵ خرداد ماه مجدد تمدید شده است.

براین اساس، در سامانه مذکور (سامانه تخصیص یکپارچه تخصیص خودرو) به آدرس sale.iranecar.com  اطلاع‌رسانی شده است که "با توجه به پرسش‌ها و ابهامات متقاضیان ثبت‌نام کننده در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، در رابطه با منتخبان اصلی و رزرو، به اطلاع می‌رساند در راستای شفاف سازی موضوع، پس از بررسی و اعمال نظارت‌های لازم، اسامی منتخبین اصلی و رزرو در این سامانه درج شده و ازطریق پیامک نیز به متقاضیان اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است چنانچه نفرات اصلی به هر دلیل فرآیند تکمیل خرید خود را در زمان‌های تعیین شده انجام ندهند، براساس اولویت از افراد رزرو نسبت به جایگزینی آن‌ها اقدام خواهد شد. هم‌اکنون فرآیند واریز وجه از سوی منتخبان اصلی توسط شرکت‌های خودروسازی آغاز شده و تا تاریخ ۲۵ خرداد ماه جاری ادامه خواهد یافت. پس از تکمیل ثبت نام منتخبان اصلی، در صورت وجود ظرفیت، به منتخبان رزرو بر اساس اولویت اطلاع‌رسانی خواهد شد. "

لازم به یادآوری است که طبق اعلام سازمان حمایت، براساس هماهنگی‌های لازم در راستای رفع دغدغه‌های ایجاد شده برای کسانی که به عنوان منتخب ذخیره مشخص شده‌اند، مقرر شد که در قالب سازو کار مشخصی، فرآیند تحویل خودرو با طرح‌هایی همچون فروش‌فوری، فوق‌العاده و پیش‌فروش که توسط خودروسازان اعلام شده است و منتخبان نیز  برای آن‌ها ثبت نام کرده‌اند، پیگیری شود و برای آنان از سوی وزارت صمت تخصیص خودرو در قالب این طرح‌ها، انجام شود.

اما باتوجه به اینکه هنوز این سازوکار مشخص نشده است، همچنان تعداد بسیاری از ثبت‌کنندگان که در وهله اول، برنده اصلی بوده‌اند، اما سپس به لیست رزرو منتقل شده بودند، در تماس با از بلاتکلیفی خود گلایه دارند.

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به آدرس sale.iranecar.com در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مهلت واریز وجه منتخبان قرعه کشی خودرو که پیش از این ۱۸ خرداد اعلام شده بود تا ۲۵ خرداد ماه تمدید شد.

به نقل از صداوسیما، در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به پرسش‌ها و ابهامات متقاضیان ثبت نام کننده در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، در رابطه با منتخبین اصلی و رزرو، به اطلاع می‌رساند در راستای شفاف سازی موضوع، پس از بررسی و اعمال نظارت‌های لازم، اسامی منتخبین اصلی و رزرو در این سامانه درج شده و ازطریق پیامک نیز به متقاضیان اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است چنانچه نفرات اصلی به هر دلیل فرایند تکمیل خرید خود را در زمان‌های تعیین شده انجام ندهند براساس اولویت از افراد رزرو نسبت به جایگزینی آن‌ها اقدام خواهد شد.

فرایند واریز وجه از سوی منتخبین اصلی توسط شرکت‌های خودروسازی آغاز شده و تا تاریخ ۲۵ خرداد ماه جاری ادامه خواهد یافت. پس از تکمیل ثبت نام منتخبین اصلی، در صورت وجود ظرفیت، به منتخبین رزرو بر اساس اولویت اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

اتفاق عجیب در قرعه‌کشی خودرو

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در اولین دوره برگزاری قرعه‌کشی با مشکلاتی همراه شده است.

این سامانه که با هدف افزایش شفافیت ایجاد شده، پس از حدود ۳۰ ساعت تاخیر، اسامی برندگان را اعلام کرد. اما همچنان گلایه‌ها و اشکالاتی در فرایند قرعه‌کشی و اعلام نتایج آن وجود دارد.

از جمله اینکه، پس از اعلام نتایج قرعه‌کشی، نتیجه آن برای برخی برندگان، از برنده به رزرو تغییر کرده؛ این اتفاق هم در خود سامانه و هم سایت ایران خودرو رخ داده است. در واقع، زمانی که این افراد برای پرداخت وجه به سایت این شرکت مراجعه کردند، متوجه تغییر نتیجه قرعه‌کشی شدند.

ماجرا چیست؟

با پیگیری‌های تجارت‌نیوز از شرکت خودروسازی ایران‌خودرو، این شرکت اعلام کرد که فرایند قرعه‌کشی با نظارت و مدیریت وزارت صمت انجام شده است و خودروسازان دخالتی در این طرح ندارند.

همچنین، این شرکت گفت: نتایجی که در سایت ایران‌خودرو ثبت می‌شود، نتیجه نهایی است که خود وزارت صمت و سامانه یکپارچه به خودروسازان اعلام می‌کنند.

 دلیل این تغییر را از وزارت صمت نیز جویا شده اما تا لحظه انتشار این گزارش پاسخی را دریافت نکرده است. در واقع مشخص نیست که آیا برندگانی که نتیجه برای آنها به رزرو تغییر کرده می‌توانند خودرو خود را دریافت کنند یا نه. تجارت‌نیوز همچنان موضوع را پیگیری می‌کند.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره ابهامات پیش آمده در اعلام نتایج تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه گفت: برای جلوگیری از قرعه‌کشی‌های دوباره در یک فرآیند تخصیص، حدود ۱۲هزار نفر به عنوان منتخبان ذخیره مشخص شدند؛ اما این موضوع به‌صورت شفاف در سامانه یاد شده، مشخص نشد و ابهاماتی ایجاد کرد.

به گزارش سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، صدیف بیک‌زاده در ادامه توضیح داد: برای رفع دغدغه‌های ایجاد شده برای کسانی که به عنوان منتخب ذخیره مشخص شده‌اند، هماهنگی‌های لازم انجام شده است تا در قالب سازو کار مشخصی، فرآیند تحویل خودرو با طرح‌هایی مانند فروش فوری، فوق‌العاده و پیش‌فروش که  توسط خودروسازان اعلام شده است و منتخبان نیز  برای آن‌ها ثبت نام کرده‌اند، پیگیری شود و برای آنان از سوی وزارت صمت تخصیص خودرو در قالب این طرح‌ها، انجام شود.

وی افزود:  تعیین منتخبان ذخیره به این سبب بود که اگر به هر علتی منتخبان اصلی، فرآیند خرید خودرو را در زمان تعیین شده تکمیل نکرده یا وجه را واریز نکنند، این افراد جایگزین شوند؛ اما در سامانه یکپارچه، نفر اصلی یا ذخیره بودن مشخص نشد و متأسفانه اطلاع‌رسانی نادرست از سوی برخی خودروسازان نیز بر این ابهامات دامن زد و نگرانی‌ها را دوچندان ساخت.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بیان کرد: تغییر رویه تخصیص خودرو، اعمال نظارت‌های شدید و شفاف‌سازی نیز فشار مضاعفی را بر سیستم جدید تخصیص خودرو وارد کرده بود که پیش از این، کنترل ها و نظارت به این حد نبوده است.

وی با اشاره به بررسی وضعیت تخصیص خودرو، یادآور شد: در فرآیند تخصیص خودرو در سامانه یکپارچه طراحی شده، قرار بود در گام نخست کنترل‌ها و نظارت‌های لازم انجام شود تا متقاضیان دارای شرایط به عنوان منتخبان اصلی تخصیص خودرو معرفی شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان