قیمت برنج | کاهش قیمت برنج | افزایش قیمت برنج

نرخ جدید انواع برنج ایرانی مشخص شد/ از 55 تا 180 هزار تومان

نرخ جدید انواع برنج ایرانی را در این خبر بخوانید!

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

مشاهدات میدانی و گزارش‌های مرکز آمار ایران حاکی از افزایش قیمت برنج در بازار است.

بر اساس مشاهدات میدانی از فروشگاه‌های سطح شهر تهران قیمت برنج سرلاشه هاشمی دودی سنتی ۵۵ هزارتومان، قیمت برنج خوشبخت شیرودی ۸۵ هزار تومان، قیمت برنج هاشمی گیلان ۱۰۰ هزار تومان، قیمت برنج شیرودی دودی سنتی ۱۱۰ هزار تومان، طارم محلی فریدونکنار اعلا ۱۳۰ هزار تومان، برنج علی کاظمی گیلان درجه یک ۱۳۵ هزار تومان، هاشمی دودی سنتی گیلان ۱۴۵ هزار تومان، طارم محلی کشت دوم فریدونکنار ۱۵۰ هزار تومان، دم سیاه صدری درجه یک گیلان ۱۶۰ هزار تومان و برنج دم‌سیاه صدری دودی سنتی گیلان ۱۸۰ هزار تومان است.

.انواع برنج خارجی اعم از تایلندی، پاکستانی و هندی نیز با قیمت‌های هر کیلو ۲۰ تا ۴۰ هزارتومان عرضه می‌شود. گفتنی است قیمت‌های ذکر شده حدودی است و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد.

.از سوی دیگر گزارش‌های مرکز آمار ایران هم نشان می‌دهد که متوسط قیمت برنج ایرانی در اردیبهشت پارسال حدود ۳۶ هزار تومان بود و اردیبهشت امسال به حدود ۸۲ هزار تومان رسیده است.به عبارت دیگر، برنج ایرانی نسبت به اردیبهشت پارسال ۱۲۶.۸ درصد و نسبت به فروردین امسال ۷.۶ درصد گران شده است.

.همچنین برنج خارجی نسبت به پارسال ۳۴.۵ درصد گران شده است. هر کیلو برنج خارجی اردیبهشت پارسال بطور متوسط ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که اردیبهشت امسال به حدود ۳۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. افزایش قیمت برنج خارجی نسبت به فروردین امسال ۳.۳ درصد بوده است.

کسری برنج باید جبران شود

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان نخستین مشکل، افزود: زمانیکه دولت کاهش ثبت سفارش را مشاهده کرد باید خیلی زود این جلسه را ترتیب می‌داد. در سال جدید متاسفانه تنها ۴۰۰ هزار تن ثبت سفارش داشتیم. در شرایط مطلوب حدود ۲۷۰ هزار تن آن توسط بخش خصوصی برای زمان اوج مصرف که فروردین و ماه مبارک رمضان است، محقق شد. در نتیجه باید با افزایش واردات کسری این دوران را جبران کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در ادامه اظهارکرد: شرکت بازرگانی دولتی با عرضه ذخایر احتیاطی خود برای عید و ماه مبارک رمضان به‌طور مقطعی  وارد بازار شد که متاسفانه به اهداف کاهش قیمت برنج ایرانی و خارجی نرسید. اما با خرید خود در حجم بالا موجب افزایش نرخ برنج در بازار جهانی شد.

حمایت از برنج ایرانی کافی است

وی با بیان موضوع دیگر مطرح شده در جلسه اظهارکرد: قیمت‌گذاری دستوری برنج در سال ۱۴۰۰را نیز در این جلسه مطرح کردیم. واردکننده هر کیلو برنج را با نرخ ۳۵ هزار تومان ترخیص می‌کرد، اما با نرخ ۳۱ هزار تومان می‌فروشد. با وجود اینکه درحال‌حاضر قیمت‌های جهانی به علت جنگ اوکراین و روسیه با ۲۰ درصد افزایش همراه بوده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج همچنین گفت: از سوی دیگر به دوره ممنوعیت واردات که مرداد ماه است نزدیک می‌شویم. دولت باید زود تر به دنیا اعلام می‌کرد که امسال به اندازه کافی از برنج ایرانی حمایت کردیم که نرخ هر کیلو آن به مرز ۱۵۰ هزار تومان رسیده است و نیازی به حمایت با جلوگیری از واردات برنج خارجی نیست. اما هنوز این را اعلام نکردند تا کشورهای دیگر با مشاهده اوضاع بد نخواهند برنج را گران تر به ما بفروشند. درنهایت همه این‌ موارد باعث تکرار تجربه تلخ ۱۴۰۰ در افزایش نرخ برنج خارجی و ایرانی خواهد شد.

ممنوعیت واردات برنج و تاثیر بر بازار

کشاورز در خصوص ممنوعیت واردات برنج گفت: ممنوعیت واردات برنج، کنترل بازار برنج ایرانی را از دستتان خارج می‌کند. در این جلسه شفاهی با دلایل ما موافقت کردند. همچنین حذف برنج تایلندی از لیست واردات توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران که دلیل آن عدم استقبال مردم از برنج های درجه پایین وارد شده است باعث ایجاد انحصار در بازار خرید هند و پاکستان می‌شود که این‌ها به ضرر کشور است. بخش خصوصی می تواند با واردات برنج های با کیفیت منابع جدیدی را برای کشور ایجاد کند.

دولت چاره کند!

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان با بیان اینکه ما اطلاعات و آگاهی خود را در اختیار دولت گذاشتیم امیدواریم که چاره‌ای اندیشیده باشند، افزود: اگر شرایط مساعد باشد و با موارد گفته شده موافقت شود، یک میلیون و سیصد هزار تن برنج وارد کشور می‌شود و با رقابت سالم بین واردکنندگان کاهش نرخ رخ می‌دهد به طوری که افزایش نرخ جهانی برنج حس نشود. امیدواریم با موارد اعلام شده در این جلسه شاهد تکرار تجربه تلخ سال ۱۴۰۰ در کمبود و گرانی برنج خارجی و غیر قابل کنترل بودن برنج ایرانی نباشیم.

شوک جدید به بازار برنج وارد می‌شود؟

بر اساس این گزارش، از سال گذشته پس از آنکه قیمت برنج ایرانی به شکل نجومی افزایش یافت، بسیاری از شهروندان به مصرف برنج هندی و پاکستانی روی آوردند.

گرچه پس از رسیدن قیمت برنج ایرانی به ۹۵ هزار تومان در بهمن سال گذشته، دولت نرخ رسمی این نوع برنج را ۶۵ هزار تومان اعلام کرد؛ اما اکنون با گذشت پنج ماه آن‌طور که باشگاه خبرنگاران قیمت هرکیلوگرم برنج مرغوب ایرانی را بین ۱۲۰ هزار تا ۱۶۰ هزار تومان اعلام کرد.

برنج هندی

حال به نظر می‌رسد باید منتظر حذف برنج هندی از بازار و سفره ایرانی‌ها باشیم. موضوعی که اگر از الان چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، ممکن است شوک جدیدی به بازار وارد کند. به‌ویژه آنکه پیش‌بینی می‌شود امسال کشور با کمبود بارش و ذخایر آبی مواجه شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر