قیمت خودرو | قیمت خودرو صفر

پیش بینی مهم از قیمت خودرو در آینده | نوسان شدید قیمت خودرو

رشد قیمت خودرو دوباره آغاز شده است. حذف احتمالی برخی از خودروها از فرایند قرعه‌کشی، افزایش نوسان قیمتی را در پی دارد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت خودرو این روزها یک ریتم نوسانی داشته ولی اگر بخواهیم قیمت خودرو را نسبت به سال‌های اخیر بررسی کنیم، یک روند صعودی به شدت بالایی داشته است. قیمت خودرو داخلی تحت تاثیر قیمت دلار و واردات خودرو بالا و پایین می‌شود. راهکاری که دولت برای تعادل قیمت خودرو پیشنهاد کرد، حذف قرعه کشی بود. اما تاکنون حذف قرعه کشی و ایجاد سامانه یکپارچه فروش خودرو نتوانسته تاثیری بر روی قیمت خودرو بگذارد.

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو در رابطه با تاثیر حذف ۵۰ طرح فروش خودرو از فرایند قرعه‌کشی بر بازار کشور گفت: در حال حاضر بازار در وضعیت رکودی قرار دارد. به نظر می‌رسد اگر برخی از خودروها از فرایند قرعه‌کشی خارج شوند نوسان قیمتی افزایش می‌یابد.

چندی پیش، بهرام شهریاری، کارشناس صنعت خودرو گفت: مشکل فعلی بازار، به عرضه و تقاضا بازمی‌گردد. تا زمانی که این مشکل رفع نشود، بازار پرنوسان می‌ماند. حذف طرح فروش یا خودرویی از فرایند قرعه‌کشی به تنهایی در بازار و قیمت‌ها تاثیرگذار نیست و فاکتورهای دیگری نیز سهیم هستند.

بهرام شهریاری، کارشناس صنعت خودرو گفت: مشکل فعلی بازار، به عرضه و تقاضا بازمی‌گردد. تا زمانی که این مشکل رفع نشود، بازار پرنوسان می‌ماند. حذف طرح فروش یا خودرویی از فرایند قرعه‌کشی به تنهایی در بازار و قیمت‌ها تاثیرگذار نیست و فاکتورهای دیگری نیز سهیم هستند.

پیش از این نیز، حمیدرضا حیدری، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی مشهد گفت: قیمت خودرو در روزهای گذشته به دلیل نوسانات نرخ دلار، دچار تغیراتی شد و بازار با نوسان قیمتی نسبتا کمی مواجه شد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی مشهد افزود: اگر نرخ دلار به این نوسانات خود ادامه دهد، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ خودروها نیز در روزهای آینده تحت تاثیر قرار بگیرد. اما اگر نوسانات قیمتی دلار کنترل شود، ممکن است نوسان قیمت‌ در بازار خودرو نیز متوقف شود

قیمت خودرو

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

کاظم محمدی نیک‌خواه، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با توقف عرضه خودرو در بورس کالا گفت: تمام این اقدامات یک نوع درمان موقت است. وضعیت موجود به دلیل شرایط اقتصادی نابسامان کشور است. زیربنای این شرایط نیز ارز است. تا زمانی که نابسامانی ارزی کشور و مشکلات عرضه و تقاضا حل نشود، مشکلات بازار خودرو کشور برطرف نمی‌شود.

حمیدرضا حیدری، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی مشهد در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: قیمت خودرو در روزهای گذشته به دلیل نوسانات نرخ دلار، دچار تغیراتی شد و بازار با نوسان قیمتی نسبتا کمی مواجه شد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی مشهد افزود: اگر نرخ دلار به این نوسانات خود ادامه دهد، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ خودروها نیز در روزهای آینده تحت تاثیر قرار بگیرد. اما اگر نوسانات قیمتی دلار کنترل شود، ممکن است نوسان قیمت‌ در بازار خودرو نیز متوقف شود.

پیش از این، کاظم محمدی نیک‌خواه، کارشناس صنعت خودرو به تجارت‌نیوز در رابطه با توقف عرضه خودرو در بورس کالا گفت: تمام این اقدامات یک نوع درمان موقت است. وضعیت موجود به دلیل شرایط اقتصادی نابسامان کشور است. تا زمانی که نابسامانی ارزی و اقتصادی کشور و مشکلات عرضه و تقاضا حل نشود، مشکلات بازار خودروی کشور برطرف نمی‌شود.

کاهش قیمت برخی خودروها

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو با توجه به اینکه نرخ اغلب خودرو‌ها ثابت بوده است، افزود: نرخ برخی خودروها کاهش جزئی داشته، به عنوان مثال نرخ خودرو ۲۰۶ تیپ دو نیز با ۵ میلیون تومان کاهش از ۳۱۰میلیون تومان به ۳۰۳ میلیون تومان و پژو پارس نیز با ۵ میلیون تومان کاهش از ۳۱۵ میلیون تومان به ۳۱۰ میلیون تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه نرخ ارز بالا رفته اما بازار واکنشی به این موضوع نشان نداده است، گفت: خرید و فروش چندانی در بازار انجام نمی‌شود و خریداران تمایل کمتری نسبت به خرید دارند. برخی در انتظار اعلام جزییات واردات خودرو هستند تا پس از آن اقدام به خرید کنند.

میزان تغییرات قیمت خودرو بعد از عید

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در ادامه تصریح کرد: نرخ خودرو در دو هفته اخیر تقریبا ثابت بوده است، اما نسبت به شب عید حدود ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه فروش خودرو در سامانه یکپارچه تاثیری بر بازار درحال‌حاضر ندارد، گفت: بازار خودرو نیازی دارد که باید تامین شود. این عرضه‌ای که درحال‌حاضر صورت می‌گیرد، پاسخگو تقاضا نیست و تا زمانی که پاسخگو نباشد اختلاف نرخ وجود دارد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو درباره اینکه درحال‌حاضر هایما به ۹۵۰ میلیون تومان رسیده است در حالیکه در سال ۹۸ حدود ۱۰۰ میلیون تومان بود، افزود: این افزایش نرخ به علت ممنوعیت واردات و محدودیت عرضه است. خورو یک کالای مصرفی است. در هیچ جای دنیا به این کالا به شکل سرمایه نگاه نمی‌کنند و مصرف‌کننده برای خرید خودرو صف نمی‌کشد یا پول نقد برای خرید خودرو پرداخت نمی‌کند.

اختلاف قیمت کارخانه و خودرو در بازار

وی با اشاره به اختلاف نرخ ۱۰۰ درصدی خودرو از کارخانه تا بازار گفت: این اختلاف نرخ ناشی از عرضه کم و عدم توانایی خودروسازان در تامین بازار خودرو است. اگر عرضه به اندازه کافی بود این فاصله قیمتی به ۵ درصد می‌رسید. به علت محدودیت است که همه می‌خواهند شانس خود را امتحان کنند. الان به علت محدودیت عرضه واسطه گری زیاد شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در پایان با بیان اینکه در سال ۹۶ عرضه خودرو در بازار مطلوب بود، افزود: به علت سود ۱۰۰ درصدی در قرعه کشی‌های خودرو مردم اگر پول هم نداشته باشند با برنده شدن در این قرعه کشی می‌توانند حواله خود را واگذار کنند. این سود به دلیل تقاضا کاذب در بازار است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر