قیمت خودرو| قیمت خودرو خارجی

قیمت خودرو امروز ۳ خرداد ۱۴۰۱/ پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

نوسان در قیمت خودرو ادامه دارد. کارشناسان معتقدند با تکمیل و عرضه خودروهای ناقص به بازار کشور، قیمت‌ خودرو نسبتا کاهشی می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت خودرو چند روزی است آرام گرفته تا قبل از این قیمت خودرو وحشتناک گران بود قیمت خودرو گران می شود ؟یا قیمت خودرو ارزانتر می شود؟

قیمت خودرو صفر داخلی در روز ۳ خرداد ۱۴۰۱ با توجه به آمارها و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی امروز ۳ خرداد ۱۴۰۱ در بازار ایران به شرح زیر است:

پراید ۱۱۱ به ۲۰۴ میلیون تومان رسید.

پراید ۱۳۱ نیز با قیمت ۱۷۴ میلیون تومان عرضه می‌شود.

دنا پلاس اتوماتیک مدل ۱۴۰۱ سه میلیون تومان نسبت به روز گذشته افزایش قیمت داشت. این خودرو هم‌اکنون در قیمت ۵۰۳ میلیون تومان در بازار خودرو کشور موجود است. اما دنا معمولی ۱۴۰۱ به ۴۰۳ میلیون تومان رسید.

قیمت خودروهای پرطرفدار

نرخ خودرو تیبا هاچ‌بک پلاس هم‌اکنون به ۲۱۳ میلیون تومان رسید.

پژو ۲۰۶ تیپ دو  مدل ۱۴۰۱ نیز دو میلیون تومان نسبت به روز گذشته کاهش قیمت داشت و  هم‌اکنون به قیمت ۳۰۴ میلیون تومان معامله می‌شود. ۲۰۶ تیپ پنج نیز در بازار کشور به نرخ ۳۵۰ میلیون تومان رسید.

پژو پارس اتوماتیک نیز به ۴۵۲ میلیون تومان رسید.

تارا اتوماتیک نیز چهار میلیون تومان نسبت به روز گذشته کاهش قیمت داشت و امروز در بازار به نرخ ۵۹۶ میلیون تومان رسید.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

کاظم محمدی نیک‌خواه، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در درجه اول میزان عرضه و تقاضا قیمت را مشخص می‌کند. اما شرایط ارزی کشور و نقدینگی سرگردان در دست مردم در قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد.

او توضیح داد: خودرو از یک کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است. مردم نیز با همان نقدینگی سرگردان به خرید یا فروش خودروهای خود می‌پردازد.

او گفت: البته خودروهای ناقص نیز در حال تکمیل و عرضه به بازار هستند. این اقدام باعث کاهش نسبی قیمت‌ها می‌شود.

قیمت خودروهای پرطرفدار

نرخ خودرو تیبا هاچ‌بک پلاس هم‌اکنون به ۲۱۳ میلیون تومان رسید.

پژو ۲۰۶ تیپ دو  مدل ۱۴۰۱ نیز هم‌اکنون به قیمت ۳۰۳ میلیون تومان معامله می‌شود. ۲۰۶ تیپ پنج نیز دو میلیون افزایش قیمت داشت و در بازار کشور به نرخ ۳۵۰ میلیون تومان رسید.

پژو پارس اتوماتیک نیز پنج میلیون تومان نسبت به روز گذشته کاهش داشت و به ۴۵۲ میلیون تومان رسید.

تارا اتوماتیک نیز امروز در بازار در نرخ ۶۰۰ میلیون تومان ثابت شد.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر بازار متاثر از اخبار آزادسازی واردات و تورم قرار گرفته است. شیب قیمت‌ها نیز منفی شده است.

او توضیح داد: این روند نوسان قیمتی در روزهای آینده ادامه دارد. البته اگر برای تدوین آیین‌نامه واردات تعلل شود، موج نوسان قیمتی را در اوایل تابستان مشاهده می‌کنیم.

بازار خودرو که از ابتدای سال افزایش قیمت بی وقفه را ثبت کرده بود، در آخرین هفته از اردیبهشت ماه بالاخره شاهد افت نسبی قیمت ها بودیم؛ به عنوان مثال پژو ۲۰۶ تیپ دو که ابتدای امسال با قیمت ۲۷۸ میلیون معامله می شد در موج افزایشی بازار خودرو به ۳۱۸ میلیون تومان هم رسید. اما در پایان این هفته و پس از مدت ها پنج میلیون کاهش قیمت را ثبت کرد.۲۰۷ دنده ای پانوراما که از ابتدای سال روند افزایشی خود ا شروع کرده بود و تا ۴۲۰ میلیون تومان هم بالا رفته بود، این هفته پس از افزایشی ۲ میلیونی تومانی در آخر هفته با ۵ میلیون تومان کاهش به ۴۱۵ میلیون تومان رسید و باید دید که آیا این روند کاهشی ادامه دار خواهد بود یا خیر.

پژو ۲۰۶ هم روندی مشابه پژو ۲۰۷ داشت و این خودرو در نسخه تیپ ۲ که ابتدای سال ۲۷۸ میلیون تومان معامله می شد با روندی افزایشی و پس از عبور از مرز ۳۰۰ میلیون تومان،در مقطعی ۳۱۸ میلیون تومان هم قیمت خورد و با شروع روندی کاهشی از ابتدای هفته به ۳۱۳ میلیون تومان هم رسید.

پژوپارس که فروردین ماه بدون وقفه مشغول افزایش های چند میلیونی بود و در اردیبهشت ماه روند افزایش قیمت آن تعدیل شده بود، پس از مدت ها در اواخر هفته جاری روی کاهش را به خود دید و پس از ثبت قیمت ۳۸۸ میلیون تومانی با ۴ میلیون کاهش به ۳۸۴ میلیون تومان رسید.

پژو ۴۰۵ اما روندی متفاوت تر از آنچه این هفته بازار به خود گرفته بود داشت و برخلاف اکثر خودروها که حداقل در آخرین روز معاملات کاهش ثبت کرده بودند، روند افزایشی خود را حفظ کرد و ۲۹۰ میلیونی شد.

سمند هم جزو معدود خودروهایی بود که با روند کاهشی بازار همراه نشد و در نهایت با دو جهش ۳ و ۵ میلیون تومانی در این هفته و مجموع ۸ میلیون تومان افزایش، قیمت ۳۰۵ میلیون تومانی را به ثبت رساند و باید دید این خودرو تا چه زمانی می تواند نقطه مقابل بازار عمل کند.

سورن پلاس هم که در آخرین روز معاملات ۵ میلیون تومان کاهش داشت نتوانست، ۲۰ میلیون افزایش قیمتش در طول هفته را جبران کند. این خودرو که چند هفته ای هست که جهش های چند ده میلیون تومانی ثبت می کند تا قیمت ۳۸۵ میلیون تومان هم بالا رفت اما پس از ۵ میلیون کاهش در آخرین روز به ۳۸۰ میلیون تومان رسید.

پراید ۱۱۱ که در ابتدای سال از قیمت ۱۸۸ میلیون تومان افزایش خود را شروع کرد و با جهش هایی که در فروردین داشت تا مرز ۲۰۰ میلیونی پیشرفت و در اردیبهشت هم پس از ورود به کانال ۲۰۰ میلیونی تا ۲۰۷ میلیون تومان هم پیش رفته بود، آخر هفته با ۱ میلیون کاهش به ۲۰۶ میلیون تومان رسید.

پراید ۱۳۱ را می توان یکی از منفعل ترین خودروهای بازار نامید. این خودرو که از ابتدای سال تنها ۱۱ میلیون تومان گران شده و اکثر سال را بدون تغییر قیمت سپری می کرد در آخرین روز معاملات ۱ میلیون تومان ارزان شد و به قیمت ۱۸۲ میلیون تومانی معامله شد.

حالا باید منتظر ماند که این کاهش قیمت مقطعی است یا در ادامه شاهد افت بیش تر قیمت ها در بازار خودرو خواهیم بود.

نحوه خرید خودرو از بورس

بر اساس این گزارش، روز گذشته خودروی کارا به صورت تک کابین و دو کابین با قیمت‌های پایه حدود ۲۹۱ میلیون تومان برای تک کابین و ۳۰۱ میلیون تومان برای خودروی دوکابین در بورس کالا عرضه شد که نخستین عرضه خودرو در بورس محسوب می‌شود.

بر برای شرکت در حراج و خرید خودرو، مشتریان باید در بورس کالا پذیرش شوند که به هر دو صورت مراجعه حضوری و الکترونیکی این امکان فراهم شده است. در روش حضوری مشتری به یکی از کارگزاری‌های دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه می‌کند و مدارک و فرم‌های مورد نیاز را تکمیل می‌کند. پس از بررسی مدارک توسط بورس کالا، صدور کد مشتری انجام می‌شود.

در روش الکترونیکی مشتری دارای کد سجام با مراجعه به سامانه آنلاین شرکت‌های کارگزاری، کدملی خود را وارد می‌کند و پیامکی از سامانه سجام که حاوی رمز است دریافت می‌کند. با وارد کردن رمز دریافت شده اطلاعات مشتری از سامانه سجام فراخوانی شده و در اختیار بورس کالا قرار می‌گیرد و با توجه به انجام احراز هویت در مراحل ثبت‌نام سجام، کد مشتری توسط بورس کالا صادر می‌شود. برای انجام معامله، مشتریان باید دارای حساب وکالتی متعلق به خود باشند که خدمت حساب وکالتی از طریق اکثر بانک‌ها به مشتریان ارائه می‌شود. در این زمینه، تمام وجه معامله باید در حساب وکالتی موجود باشد تا در زمان انجام معامله این مبلغ بلوکه شود و پس از انجام معامله به حساب بورس کالا برای تسویه انتقال یابد.

شرکت در جلسه معاملاتی صرفا از طریق کارگزاران انجام می‌شود. آدرس و شماره تماس شرکت‌های کارگزاری در سایت بورس کالا درج شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر