عیدی کارگران | عیدی کارگران افزایش | عیدی کارگران 1401

خبر جدید از عیدی کارگران | به کدام دسته از کارگران عیدی تعلق می گیرد؟

یک فعال کارگری با بیان اینکه حتی اگر کارگری یک روز کار کرده باشد مشمول عیدی می شود، گفت: اگر کارفرما به هر دلیلی عیدی را واریز نکرد، کارگر می تواند طبق قانون شکایت کند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

مبلغ عیدی کارگران یکی از مزایایی است که هر کارمند و کارگر که زیر نظر وزارت کار می‌کند، دریافت می‌کند. عیدی کارگران معمولا در پایان سال  با نزدیک شدن به فصل بهار پرداخت می‌شود، اما مقدار عیدی کارگران معمولا در ماه‌های دی و اوایل بهمن اعلام می‌شود.اصغر آهنی‌ها درباره میزان حداقل و حداکثر  عیدی کارگران در سال جاری گفت: میزان حداقل عیدی کارگران در سال جاری برابر با دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی نیز برابر با سه برابر حداقل دستمزد خواهد بود.

عیدی کارگران

عیدی کارگران به چه کسانی تعلق می گیرد؟

یک فعال کارگری با بیان اینکه حتی اگر کارگری یک روز کار کرده باشد مشمول عیدی می شود، گفت: اگر کارفرما به هر دلیلی عیدی را واریز نکرد، کارگر می تواند طبق قانون شکایت کند.

ناصر چمنی  در مورد زمان واریز عیدی، اظهار کرد: واریز عیدی کارگران معمولاً از اوایل اسفندماه شروع می‌شود و کارفرماها باید تا پیش از پایان سال عیدی را پرداخت کنند؛ پیشنهاد جامعه کارگری به کارفرماها این است که با توجه به وضعیت قیمت‌ها عیدی را اوایل اسفند ماه واریز کنند و برای آخر سال نگه ندارند زیرا در این صورت جامعه کارگری متحمل هزینه‌های بیشتری می‌شود.

عضو سابق شورای عالی کار افزود: عیدی باید واریز شود و اگر کارفرما به هر دلیلی عیدی را واریز نکرد، کارگر می‌تواند طبق قانون شکایت کند. واریزی عیدی مانند حقوق اجباری است.

وی عیدی از جمله مواردی است که در شورای عالی کار در مورد آن تصمیم گیری نمی‌شود، ادامه داد: کارفرما بین ۲ برابر تا ۳ برابر پایه حقوق، باید عیدی پرداخت کند و این موضوع شامل همه کارگران می‌شود.

چمنی گفت: حتی اگر کارگری یک روز کار کرده باشد مشمول عیدی می‌شود و طبق دستمزدی که گرفته، باید عیدی هم بگیرد. در مورد عیدی جای هیچ گونه بحثی وجود ندارد.

در جدول زیر میزان عیدی کارگران حداقلی بگیر (کسانی که پایه حقوق‌شان ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است) به تناسب تعداد ماه کارکرد محاسبه شده است.

به موجب تصمیمات اتخاذ شده میزان حداقل دستمزد در سال جاری برابر با دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است. به این ترتیب  با احتساب دو برابر حداقل دستمزد، کف عیدی کارگران ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است.  بر اساس این گزارش حداکثر رقم عیدی هفت میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان است. طبق عرف جاری مبلغ عیدی همراه با حقوق بهمن و یا اسفند به کارگران پرداخت خواهد شد. 

بر اساس قانون کار کلیه کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، بعنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

در این قانون تاکید شده است: مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید.

 همچنین در کارگاه هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می نمایند. عرف کارگاه معتبر خواهد بود.  بر اساس بند ۱۰ ماده ۹۲ قانون مالیات مستقیم عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم است.

از اول سال ۱۴۰۰ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۸۸۵۱۶۵ ریال تعیین شد. همچنین از اول سال ۱۴۰۰ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۶ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۲۸۷۵ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۹ افزایش یافت.  

بر همین مبنا مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان و حداکثر ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵  تومان است.

 حداقل عیدی در سال گذشته با توجه به میزان حداقل دستمزد تعیین شده برابر با ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان و حداکثر عیدی نیز برابر با ۵ میلیون و ۷۳۱ هزار تومان بوده است. به این ترتیب کف عیدی در سال جاری با سقف عیدید در سال گذشته برابر شده است.

حداقل دستمزد در سال گذشته برابر با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود.

کارمندان دولت چقدر عیدی می‌گیرند؟

دولت در بخشنامه‌ بودجه ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی رقم مشخصی را برای عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ اعلام نکرده است، اما به نظر می‌رسد که رقم آن به طور علی‌الحساب همان حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی باشد که برای شرکت‌های دولتی پیش‌بینی شده بود.

در بودجه سال گذشته عیدی کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شد، ولی در نهایت با توجه به تغییرات ضریب، هیات دولت در پایان سال میزان عیدی را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد.

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین