آخرین جزئیات از حقوق افزایش معلمان | افزایش حقوق معلمان پس از طرح رتبه بندی چقدر است؟

به گفته رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، حداقل حقوق معلمان ۸ میلیون و ۸۰ هزار تومان و حداکثر حقوق آن‌ها کمی بالاتر از ۱۶ میلیون تومان خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

با نهایی شدن این طرح، حقوق معلمان از حداقل ۴ تا حداکثر ۸ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان ۲۴ آذر ماه در صحن علنی مجلس تصویب و راهی شورای نگهبان شد.

به گفته رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، حداقل حقوق معلمان ۸ میلیون و ۸۰ هزار تومان و حداکثر حقوق آن‌ها کمی بالاتر از ۱۶ میلیون تومان خواهد شد.

اما ۲۰ روز پیش لایحه رتبه بندی معلمان از شورای نگهبان برای رفع ایرادات به مجلس برگشت. طبق مصوبه مجلس رتبه بندی معلمان در سال، ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و اجرایی شدن آن از شهریور ماه یعنی برای ۶ ماه دوم امسال؛ ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه می‌خواهد.

وزیر آموزش و پرورش می‌گوید در قانون بودجه سال گذشته، اعتبار ناپایدار از فروش املاک مازاد برای این طرح قرار داده بودند که این املاک به فروش نرفته و اعتبار آن پایدار نشده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره زمان اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان توضیحاتی داد.

مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص زمان اجرایی شدن رتبه‌بندی معلمان گفت: آنچه از مشاهدات برمی‌آید، امسال دولت پرداختی به فرهنگیان تحت عنوان رتبه بندی نخواهد داشت و عملا از سال آینده اجرایی شده و رتبه‌بندی فرهنگیان که از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ محاسبه شده است نیز جز دیون و طلب‌های فرهنگیان از دولت خواهد بود، چرا که ابتدا باید تصویب و در بودجه پیش بینی شود از این رو امسال چیزی تحت این عنوان به فرهنگیان پرداخت نخواهد شد.

نماینده مردم لرستان گفت: دولت اعلام کرده است که بار مالی رتبه بندی را تا میزانی که در لایحه است می‌پذیرد، اما همچنان روشن نیست و برای ما مسجل نشده است که همان میزانی که ابتدا اعلام شده بود یعنی در حدود ۸ هزار میلیارد و یا آنچه که به بعد از آن اعلام شد یعنی ۱۲ و نیم هزار میلیارد است که برای طرح تامین خواهد شد؛ به هر حال که هنوز دولت برای بار مالی آن نامه نداده است، اگر چه که ممکن است شفاهی چیزی بیان شده باشد که به نظر می‌رسد همان ۱۲ و نیم هزار میلیارد باشد.

وی در پاسخ به این سوال که علت طولانی شدن تصویب این طرح چیست گفت:  در جلساتی که روز گذشته با حضور نمایندگان و دولت وجود داشته است همچنان نتوانسته ایم به فرمولی دست پیدا کنیم که هم عدالت در آن رعایت شود و هم بالای آن سقفی که دولت متعهد شده نباشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: در حال حاضر مجلس و دولت در حال همفکری برای رسیدن به یک فرمول مشخص هستند، به طور کلی باید به این نکته نیز توجه کرد که یکی از اهداف ما با لایجه رتبه بندی معیشت فرهنگیان است، اما اهداف دیگری مانند آموزش و ارتقاء آن نیز با اجرای رتبه بندی برای ما موضوعیت دارد که امیدواریم با توافق دولت و کمیسیون موارد جزیی مورد اشکال نیز حل شده و در مدت کوتاهی بارگذاری شود.

 

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین