فوری؛ زمان پرداخت عیدی بازنشستگان اعلام شد | 2 واریزی مهم در بهمن بحساب بازنشسته ها

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی مبلغ عیدی بازنشستگان را اعلام کرد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی مبلغ عیدی بازنشستگان را اعلام کرد.‍‍‍‍‍‍

واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از روز چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه آغاز می‌شود. معمولا عیدی نیز همزمان با حقوق بهمن آغاز می‌شود.با این که چهار روز به شروع واریز حقوق باقی مانده اما هنوز میزان عیدی بازنشستگان مشخص نشده است.بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است که با در نظر گرفتن ضریب حقوق تعیین شده توسط هیات وزیران میزان عیدی تعیین می شود. طبق مصوبه هیات وزیران برای امسال ضریب حقوق شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت ۳۰۴۸ ریال است، در این حالت عیدی برای سال جاری یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان خواهد بود

با این حال علی دهقان‌کیا رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت: میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با عیدی که دولت به کارمندان کشوری و لشگری می‌دهد برابر است.به گفته دهقان کیا تلاش می‌شود که میزان عیدی بازنشستگان به حقوق یک ماه حقوق برسد.او گفت: پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی از محل بودجه دولت نخواهد بود و دولت تنها رقم آن را اعلام می‌کند.

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت: به دلیل اینکه عیدی و پاداش زمان شاغل بودن مشمول بیمه نیست سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند عیدی به اندازه‌ی کارگران به بازنشستگان پرداخت کند.مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۹ مبلغ یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

مردم نسبت به مبلغ احتمالی ۱٫۵ میلیون تومانی برای پرداخت عیدی امسال، اعتراض دارند، آنها معتقدند که میزان عیدی باید افزایش یابد:«جشن روز معلم با گارگر همزمان برگزار می شود چرا عیدیشون فرق می کنه؟! بازنشستگان آموزش وپرورش نه بیمه ی درمان خوبی دارن ونه حقوقدان وحسابی خدا به دادشون برسه»

«کارمندی که ۵تومن حقوق میگیره مانند کسی که ۳۰ تومن میگیره عیدی میدن واقعا عین عدالتهاونم ۱.۵میلیون»

«این بی عدالتی که یک مستمری بگیر ۱۵۰۰۰۰عیدی بگیره»

«آخه چه عیدی خودتون کلاتون و قاضی کنید با یک ونیم عیدی چیکار میشه کرد وقتی برنج کیلیویی هشتاد هزار تومن اسم گوشت و مرغم که نمیشه آورد لبنیاتم که هیچی»

«الان امروزیک کیسه برنج ایرانی یک ملیون تومان است من بازنشسته داماد پسر عروس دختر نوه همه ازعیدمیان تاسیزدهم تازه نوه هاتوقع عیدی هم. دارن با یک وپونصد چکارمیشه کرد»با توجه به این که هنوز مبلغ عیدی مشخص نشده به نظر نمی‌رسد که بازنشستگان در این هفته عیدی خود را دریافت کنند. بنابراین واریز عیدی به پایان بهمن ماه یا اسفند ماه موکول می‌شود.

زمزمه‌هایی که از دولت به گوش می‌رسد نیز همان رقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. نکته اینجاست که معمولا میزان عیدی نسبت به سال گذشته رقم بیشتری است. به عنوان مثال در بودجه سال گذشته میزان عیدی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد اما دولت به آن افزود و مبلغ ۱٫۵ میلیون تومانی را مصوب کرد.براساس این رویه دولت باید مبلغ عیدی امسال را افزایش دهد. اگر دولت تصمیم بگیرد میزان افزایش مبلغ عیدی هم‌پای تورم باشد، با نرخ تورم بیش از ۴۰ درصدی مبلغ عیدی بیش از دو میلیون تومان برآورد می‌شود.مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در این خصوص گفته است: تلاش می‌کنیم که عیدی بازنشستگان در موعد مقرر پرداخت شود، هر چند مبلغ آن هنوز اعلام نشده و دولت باید مصوب کند که بعد از طی همه این مراحل، آن را اعلام می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفت: تلاش می‌کنیم که عیدی بازنشستگان در موعد مقرر پرداخت شود، هر چند مبلغ آن هنوز اعلام نشده است.

 میرهاشم موسوی  در جمع خبرنگاران در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی در سال آینده، ادامه داد: قطعاً یک ضریب افزایشی وجود خواهد داشت اما منتظر هستیم تا شورای روابط کار شکل گرفته و ضریب سالانه که اتفاق افتاد، میزان افزایش حقوق بازنشستگان نیز اعلام می‌شود.

این مسئول در خصوص بیمه زنان سرپرست خانوار، اظهار کرد: بر اساس تفاهم‌نامه سازمان تامین‌اجتماعی با دولت، بخشی از سهم بیمه‌ شده را دولت باید پرداخت کند.

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای در این رابطه به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‌ایم، افزود: به محض امضا شدن این تفاهم‌نامه، اگر کسی پشت نوبت باشد تحت پوشش بیمه زنان سرپرست خانوار قرار می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی با اشاره به حق بیمه کارگری، تصریح کرد: کارگران مشاغل مختلف که تحت پوشش بیمه اجباری هستند و بر اساس قانون، مشمول کسر حق بیمه سهم کارگر می‌شوند، در صورت افزایش حقوق کارگران در سال آینده و متعاقب آن افزایش سهم حق بیمه، کسورات‌شان نیز متناسب با افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

موسوی با اشاره به عیدی بازنشستگان تامین‌اجتماعی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم که عیدی بازنشستگان در موعد مقرر پرداخت شود، هر چند مبلغ آن هنوز اعلام نشده و دولت باید مصوب کند که بعد از طی همه این مراحل، آن را اعلام می‌کنیم.

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین