کمبود عرضه روغن از شایعه تا واقعیت | روغن سهمیه بندی می شود؟

طی روزهای گذشته، شایعاتی مبنی بر کمبود و گرانی روغن و احتمال تشکیل صف های طولانی برای خرید این محصول مطرح شده است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

طی روزهای گذشته، شایعاتی مبنی بر کمبود و گرانی روغن و احتمال تشکیل صف های طولانی برای خرید این محصول مطرح شده است.

از هفته های گذشته با زمزمه های جدی شدن اصلاح نظام یارانه بار دیگر نگرانی هایی مبنی بر کمبود روغن، گرانی و صف های طولانی خرید وجود دارد، هر چند بسیاری از مسئولان این موضوع را تکذیب می کنند، اما برخی فعالان بازار و فروشندگان خبر از کمبود و افزایش مجدد قیمت ها می دهند.

 

قائم‌مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: هم اکنون بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد دانه های روغنی و روغن خام مورد نیاز از طریق واردات تامین‌می شود.

به گفته ملک زاده  با توجه به ضعف نظارت، رانت و فساد حاصل از واردات، راهی جز تغییر اصلاح نظام یارانه وجود ندارد.گرچه با تغییر تخصیص ارز و اصلاح نظام یارانه در بحث بازار مدتی دچار اختلال می شویم، اما این موضوع کشاورزان را به سمت و سوی خوداتکایی سوق می دهد.

طرح خود اتکایی دانه‌های روغنی به عنوان یکی از هشت طرح خوداتکایی محصولات اساسی از نیمه دوم سال ۹۴ توسط وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد که براساس اجرای این طرح ۱۰ ساله تا افق ۱۴۰۴ حداقل ۷۰ درصد نیاز کشور به روغن در داخل باید تامین شود.

کمبودی در عرضه روغن نداریم

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: تاکنون کمبودی در عرضه روغن به بازار احساس نشده است.

به گفته حسنی، روغن بر مبنای قیمت مصوب درج شده بر کالا عرضه می شود و قیمت آن در بازار تغییری نداشته است.  با اصلاح نظام یارانه و افزایش قیمت روغن پیش بینی می شود که مصرف روغن ۲۵ درصد کاهش یابد.

بررسی های میدانی نشان می دهد که کمبودی در عرضه روغن در فروشگاه های زنجیره ای وجود ندارد، هر چند در برخی مغازه ها محدودیت هایی برای خرید وجود دارد.

کمبود عرضه روغن از شایعه تا واقعیت/مصرف سالیانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن روغن

پیکیری از تولیدکنندگان روغن نشان می دهد که عرضه روغن نسبت به ماه های اخیر تا حدودی کاهش یافته است.

یکی از تولیدکنندگان روغن گفت: قبل از تخصیص ارز ترجیحی به واردات روغن، سالیانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن روغن در داخل مصرف و ۱۰۰ هزار تن به بازارهای هدف صادر می شد که از سال ۹۷ با تخصیص ارز ترجیحی، مصرف به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید. افزایش سرانه مصرف روغن از سال ۹۷ بدان معناست که بخشی از روغن از کشور قاچاق و بخشی دیگر توسط صنایع کنسرو، شیرینی و شکلات و ... که روغن مورد نیازشان است، صادر می شود.

به گفته این تولیدکننده در اواخر سال گذشته به رغم رکورد تولید، باز هم شاهد کمبود در بازار بودیم که علت اصلی این موضوع به جو روانی بازار باز می گردد. با اصلاح نظام یارانه پیش بینی می شود که به سبب افزایش نیاز نقدینگی کارخانجات، ظرفیت تولید کاهش یابد، اما امکان مجدد صادرات به عراق و افغانستان مزیت این امر به شمار می رود که تا حدودی به فضای بازار کمک می کند.

ماجرای کمبود روغن در مغازه و فروشگاه ها به اواسط مهرماه سال گذشته بر می گردد که با خالی شدن یکباره قفسه ها، در شرایط کرونا مردم‌ ساعت ها منتظر در صف دریافت خرید بودند که این موضوع ماه ها ادامه داشت.

علی رغم‌ تلاش مسئولان تنظیم بازار و کارخانجات روغن نباتی، اما مشکلات سیستم توزیع منجر به ایجاد بازار سیاه روغن و عرضه چندبرابر نرخ درج شده بر روی کالا شد که در تیرماه امسال بازار به آرامش رسید، هر چند قیمت روغن حلب با چندین بار افزایش قیمت به ۹۱ هزار تومان رسید.

به گفته دبیر انجمن روغن نباتی در ۱۹ تیرماه امسال، بازار روغن نباتی پس از چند ماه پر تنش به آرامش رسیده است و همواره صنعت روغن نباتی آمادگی دارد تا تمامی نیاز کشور در بخش خانوار، صنف و صنعت را به طور کامل برطرف کند.

بنابر آمار سالیانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۲ میلیون تن روغن در کشور تولید می شود که یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن از طریق واردات تامین می شود.

بیرشک دبیرانجمن روغن نباتی پیش از این گفته بود سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات روغن مورد نیاز بخش خصوصی است.

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌ داران و فروشندگان مواد پروتئینی گفت: در تأمین روغن خوراکی در بازار مشکلی نداریم و عرضه روغن در سطح شهر مناسب است. فروشندگان هر زمان که نیاز به روغن داشتند، شرکت‌ها محصولات خود را در اختیار آن‌ها گذاشته‌اند. به طور کلی هر گونه خبر مبنی بر گرانی و کمیاب شدن روغن در بازار را به شدت تکذیب می‌کنم.

سعید درخشانی اظهار کرد: قوطی‌های پلاستیکی هم در کشور برای بسته بندی موجود است و کمبودی در بازار نداریم.

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران، در سیزدهم دی از کمبود روغن صنعت، افزایش بیش از دو برابری قیمت این ماده اولیه و کاهش تولید این محصولات خبر داده بود و علت آن را بلاتکلیفی در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان کرده بود.

اما رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان روغن نباتی هم ضمن تکذیب کمبود و گرانی روغن، اعلام کرده که واقعیت آن است که این تخلفات در بازار در حال انجام است.

در روز‌های گذشته شایعاتی مبنی بر اینکه قرار است میزان عرضه روغن برای بار دیگر کاهش یابد، به گوش رسید. همچنین برخی از شرکت‌های پخش به واحد‌های فروش سطح شهر اعلام کرده بودند که اگر روغن به روز و به صورت نقدی خریداری نکنند، در روز‌های آینده روغنی برای خرید وجود ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 

پربازدیدترین