بررسی قیمت فلزات در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ و تاثیر آن در بازار فلزات ایران

بررسی قیمت فلزات در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بر اساس گزارش بانک جهانی

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

بر اساس گزارش بانک جهانی ، پیش بینی می شود قیمت فلزات در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ​​۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته قبل بوده و پیش بینی می شود این روند در سال ۲۰۲۲ کاهشی باشد. این امر به علت فعالیت های کشورها در خصوص حرکت به سمت کربن زدایی است و همچنین خطراتی است که زمین را تهدید می‌کند. همچنین خروج از بحران کووید ۱۹ و کاهش اقدامات تحریک آمیز چین در چین است.

قیمت آلومینیوم

قیمت آلومینیوم در سه ماهه اول ۹ درصد افزایش یافت. افزایش قیمت نشان دهنده افزایش تقاضا برای خودروها و سایر کالاهای تولیدی و افزایش در فعالیت های ساختمانی است. در سمت عرضه ، مقامات محلی در چین به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی، محدودیت افزایش ظرفیت تولید را اعلام کرده اند. شما می توانید برای بررسی قیمت خرید آلومینیویم به سایت بازار فلزات ایران مراجعه نمایید.

به عنوان مثال : در منطقه منغولیا که حدود ۱۵ درصد از ظرفیت ذوب آلومینیوم کشور چین را تشکیل می دهد و ۹۰ درصد  از ذوب در آن منطقه با برق تولیدی از زغال سنگ است افزایش ظرفیت محدود شده است.

پیش بینی می شود قیمت آلومینیوم در سال ۲۰۲۱ ، حدود ۲۹ درصد افزایش یابد و در سال ۲۰۲۲ سقوط ۷ درصدی را شاهد باشد.

قیمت آلومینیوم در سالهای اخیر

قیمت مس

قیمت مس در سه ماهه اول ۱۸ درصد افزایش یافت و به طور متوسط ​​در ماه مارس تقریباً ۹۰۰۰ دلار در میلیون تن بود. سطحی که تقریباً در آن در یک دهه گذشته دیده نشده بود. این امر تا حدودی به علت افزایش تقاضای چین با سرمایه گذاری قوی در زیرساخت ها و ساخت و سازها بوده است. با روند رو به رشد مصرف مس مخصوصا در حوزه انتقال انرژی، به ویژه برای خودروهای برقی ( EV ) و تولید انرژی تجدیدپذیر، در آینده، تقاضای مس افزایش می یابد. شما می توانید برای بررسی قیمت خرید آلومینیویم به سایت بازار فلزات ایران مراجعه نمایید.

در مورد عرضه کاهش موجودی و تهدید به اعتصاب در شیلی و پرو خطرات تولید معدن را افزایش داده و قیمت ها را افزایش داد. انتظار می رود پروژه ها و توسعه های مهم جدید طی چند سال آینده در شیلی، جمهوری کنگو، اندونزی، مغولستان، پاناما و پرو رخ دهد.

پیش بینی می شود قیمت مس در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ​​۳۸ درصد بیشتر از سال گذشته باشد. با این حال ، انتظار می رود در سال ۲۰۲۲ با تحقق منابع جدید قیمت مس ۱۲ درصد کاهش یابد.

قیمت مس در سالهای اخیر

سنگ آهن

واردات سنگ آهن در چین کاهش یافته و این برای صادر کنندگان سنگ آهن مهم ترین چالش است. به دنبال اختلال در عرضه از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ، برزیل تولید خود را افزایش داد و قیمت های بالا سنگ آهن، باعث افزایش سرمایه گذاری های در استرالیا ، برزیل ، کانادا و لیبریا شد. پیش بینی می شود قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ قبل از کاهش قابل ملاحظه تا ۲۴ درصد افزایش یابد.

پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۲ با تثبیت تقاضای چین و عرضه های جدید در جریان قیمت سنگ آهن کاهش خواهد یافت.

قیمت سرب

قیمت سرب در سه ماهه اول تقریباً ۶ درصد افزایش یافت و از رشد مجدد تولید خودرو سود برد. این فلز عمدتا در باتری های سرب اسید در باتری های معمولی خودروهای سواری و به عنوان مکمل در احتراق سوخت و به جای باتری های لیتیوم یونی گران‌تر ستفاده می‌شود.

تولید سرب تصفیه شده با افزایش بازیافت باتری پشتیبانی می شود. در نظر داشته باشیم به دلیل شرایط آب و هوایی سخت و به دلیل عدم استفاده از خودروها در محدودیت های قرنطینه، باتری های قدیمی کمتری جایگزین شده اند. قیمت ها نیز با تعطیلی سمت عرضه به علت Covid-19 ، به ویژه در آمریکای لاتین، افزایش یافت. شما می توانید برای بررسی قیمت خرید شمش سرب در ایران به سایت ما مراجعه نمایید.

پیش بینی می شود قیمت سرب در سال ۲۰۲۱ حدود ۷ درصد افزایش یافته و در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد.

 

قیمت نیکل

به دنبال رشد دو رقمی در دو فصل قبل، قیمت نیکل در فصل اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت، که عمدتاً ناشی از تقاضای شدید بخش فولاد ضد زنگ در چین و استفاده از نیکل در باتری برای خودروهای برقی و همچنین با توجه به کمبود تولید در فیلیپین، با توجه به فصول بارانی، قیمت ها افزایش یافت. زیرا با کاهش صادرات سنگ معدنی نیکل کارخانه های تولید نیکل در چین و روسیه به عنوان دومین تولید کننده نیکل در جهان انتظار می رود قیمت نیکل تا شروع تولید جدید بالا بماند.

پیش بینی می شود قیمت نیکل در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۰ درصد بیشتر باشد و در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد.

قیمت قلع

قیمت قلع در سه ماهه اول بیش از ۳۳ درصد افزایش یافت و در ماه مارس به بالاترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید. با افزایش تقاضا برای لحیم کاری قلع در لوازم الکترونیکی مصرفی و همچنین اختلال در عرضه به دلیل تعطیلی در بولیوی، پرو و ​​مالزی، کاهش داوطلبانه تولید در برزیل و اندونزی و آشفتگی سیاسی در میانمار، قیمت ها افزایش یافت. شما می توانید برای بررسی قیمت خرید آلومینیویم به سایت بازار فلزات ایران مراجعه نمایید.

با این حال، انتظار می رود افزایش قیمت ها کاهش یابد. زیرا افزایش قیمت ها تولید کنندگان را تشویق به افزایش تولید می کند. چشم انداز تقاضای قلع برای استفاده در نیمه هادی ها، فتوولتائیک ها، خودروها و باتری های لیتیوم یون امیدوار کننده است.

پیش بینی می شود قیمت قلع در سال ۲۰۲۱ قبل از تجربه کاهش متوسط ​​در سال ۲۰۲۲ ، ۴۶ درصد افزایش یابد.

قیمت قلع در دو سال اخیر ۲۰۲۱

قیمت روی

به دنبال افزایش دو رقمی در دو سه ماهه قبل ، قیمت شمش روی در ۲۰۲۱Q1  بیش از ۴ درصد افزایش یافت. افزایش قیمت با تقاضای قوی زیرساخت های چین، افزایش تولید جهانی خودرو و افزایش تقاضا برای کالاهای بادوام مصرف کننده ( روی برای گالوانیزه فولاد استفاده می شود ). از طرف عرضه، معادن روی به دلیل اختلالات مربوط به COVID-19 ، به ویژه در آمریکای جنوبی، آسیب جدی دیده اند. شما می توانید برای بررسی قیمت خرید شمش روی و اکسید روی در ایران به سایت بازار فلزات ایران مراجعه نمایید.

تعلیق های فصلی چندین معدن در شمال چین بر عرضه تأثیر گذاشت و همچنین توقف موقت عملیات در آفریقای جنوبی به دلیل حادثه معدن که بر بازار تنگ کنسانتره افزوده است. معدن و ذوب آتی چین در معرض خطر ایمنی و حفاظت از محیط زیست است.

پیش بینی می شود قیمت روی در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۹ درصد افزایش یابد. قبل از کاهش ۱۱ درصدی در سال ۲۰۲۲ به علت افزایش تولید و کاهش تقاضای چین به دلیل کاهش مخاطرات زیست محیطی.

قیمت روی در تا ۲۰۲۱

World Bank bullish on commodity prices

 

 

ارسال نظر