یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید

یارانه جدید دولت برای این خانوارها | برای دریافت یارانه جدید چه کنیم؟

سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت که از مهرها یارانه دارو به جای نهادهای بیمه‌گر به بیماران پرداخت می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 یارانه جدید به کمک‌های مالی یا منابع دولتی اطلاقی‌شود که به هدف کمک به افراد ضعیف‌تر جامعه، کاهش فقر و تسهیل دسترسی به خدمات اساسی ارائه می‌شود.نوعی از یارانه جدید  یارانه‌های غیرنقدی نیز وجود دارد که شامل کمک‌های مواد غذایی، سوخت، برق و... است.سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها (شناسا) در ایران مسئول تعیین و پرداخت یارانه جدید است.بر اساس سیاست‌های دولت، خانوارهایی که در شرایط اقتصادی ضعیف قرار دارند و درآمد کمتری دارند، مستحق دریافت یارانه جدید هستند.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه ها در یک برنامه تلویزیونی اطلاعات جدیدی درباره یارانه خانوارها ارائه داد؛ از یارانه معیشتی گرفته تا یارانه دارو.

حدود ۷۸ میلیون نفر از ایرانیان یارانه‌بگیر هستند. برخی هم در صف بررسی و ثبت‌نام برای دریافت یارانه هستند. از سوی دیگر به گفته علی عسگری، سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بیش از هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که به این افراد یارانه ماهانه پرداخت می‌شود و یارانه دارو و نان هم اختصاص می‌یابد. حالا در کنار این یارانه‌ها قرار است یارانه دارو هم به حساب برخی از افراد پرداخت شود.

سال گذشته در کنار یارانه‌های دیگر، مقامات دولتی از تخصیص یارانه جدیدی به نام یارانه دارو گفتند. یارانه‌ای که قرار است در طرح دارویار و به بیماران تعلق گیرد. بر اساس طرح یارانه دارو قرار است به صورت مستقیم به بیماران برسد.

طرح دارویار در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به تصویب رسید. پیش‌تر مسلم نجفی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مورد به ایسنا گفت در طرح دارویار قیمت اقلام دارویی افزایش پیدا می‌کند، اما این افزایش قیمت دارو را بیمه‌گر پرداخت کند نه بیمار. حالا سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در تازه‌ترین اظهارات خود به یارانه دارو پرداخته است.

علی عسگری، سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت که در حال حاضر یارانه نقدی، یارانه معیشتی، یارانه نهادهای حاکمیتی، یارانه آرد و یارانه دارو پرداخت می‌کنیم.

به گفته سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از ابتدای سال تا امروز ۱۳ هزار میلیارد تومان یارانه دارو پرداخت شده است. او ادامه داد «ماهانه ۲۶ هزار میلیارد تومان بابت یارانه معیشتی و یارانه نقدی به حساب مردم واریز می‌شود. همچنین علاوه بر این دو یارانه، حدود ۳.۷ میلیارد تومان به حساب خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی واریز می‌کنیم.»

سرپرست سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت که بودجه مصوب امسال برای یارانه دارو ۶۹ هزار میلیارد تومان و برای یارانه نان ۵۶ هزار میلیارد تومان است.

او در ادامه گفت که قرار است از مهرماه یارانه دارو به جای نهادهای بیمه‌گر به مصرف‌کننده نهایی اختصاص یابد. منظور عسگری، بیماران است. یعنی قرار است از مهرماه یارانه دارو به صورت مستقیم به بیماران پرداخت شود. (باشگاه خبرنگاران)

البته پرداخت یارانه دارو به بیماران در سال‌های قبل نیز مطرح شده است. سال ۹۲ اما شمسعلی رضازاده، معاون وقت سازمان غذا و دارو گفت این ماجرا منتفی شده است.

رضازاده گفت: «وزارت بهداشت تصمیم گرفت تا اعتبار در نظر گرفته‌شده برای جبران مابه‌التفاوت نرخ ارز و ۴۰۰ میلیون دلار یارانه دارو به به بیمه‌ها پرداخت کند.»

حالا قرار است این یارانه به خود بیماران پرداخت شود. اما هنوز جزئیاتی از پرداخت مستقیم یارانه دارو به افراد نداده‌اند. برای مثال مشخص نیست هر فرد بچه میزان یارانه دارو دریافت می‌کند؟ ضمن آنکه آیا یارانه دارو تمام افزایش قیمت دارویی را پوشش می‌دهد؟ یا آنکه مردم باید منتظر ماجرایی مانند افزایش سرسام‌آور قیمت مواد غذایی و یارانه نقدی باشند که گوشه‌ای از سبد غذایی خانوارها را هم پوشش نمی‌دهد.

یارانه جدید

معاون وزارت کار گفت: خانوارهای دهک‌های چهارم و پنجم نیز از دوم شهریور می‌توانند با خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان از کالابرگ الکترونیکی از اعتبار مضاعف ۱۲۰ هزار تومانی بهره‌مند شوند.

اگر تورم در سفره مردم بنشیند مشکلاتی در حوزه سلامت در جامعه قابل پیش بینی است. بنابراین دولت برای حل این معضل با انتخاب ۱۱ قلم اساسی استاندارد بر اساس مطالعات انستیتو تحقیقات ایران تلاش دارد افراد را ترغیب به هزینه کرد بیشتر در خوراک ضروری روزمره کند. این ۱۱ قلم ثابت بوده و قرار شد هر قدر نرخ تورم افزایش یابد دولت با مشارکت مردم آن را پوشش دهد. بنابراین اگر افراد دارای کالابرگ الکترونیک ۳۲۰ هزار تومان از ۴۰۰ هزار تومان خرید می‌کردند ۸۰ هزار تومان اعتبار استفاده آزاد داشتند. در ادامه ۸۰ هزار تومان از سوی دولت شارژ شد و این عدد به ۱۲۰ هزار تومان رسید تا هدف اصلی گم نشود.

در راستای رفاه بیشتر مردم این الزام خرید کاهش یافت و در حال حاضر ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است؛ در نتیجه علاوه بر شارژ ۸۰ هزار تومانی از سوی دولت، مابه‌التفاوت نرخ تورم بر اساس پایه قیمتی اردیبهشت ۱۴۰۲ این ۱۱ قلم نیز از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

 ماه گذشته معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد تنها ۳ دهک با جمعیت ۲۹ میلیون نفر مشمول آن (کالابرگ الکترونیک) می‌شوند که یک‌سوم جمعیت کشور هستند اما از ماه جاری این مشوق شامل دهک چهارم و پنجم نیز می‌شود. به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی علیرضا عسگریان، معاون رفاهی این وزارتخانه با اشاره به پوشش دهک‌های چهارم و پنجم در طرح افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیکی، اظهار کرد: با آغاز این مرحله، ۴۸ میلیون نفر از جمعیت کشور از مزایای طرح ملی کالابرگ الکترونیک بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: خانوارهای دهک اول تا پنجم می‌توانند در قالب طرح کالابرگ الکترونیکی یک ماه زودتر از واریز یارانه خود با خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالای اعلام شده، مشمول ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مضاعف شوند.

عسگریان گفت: هم‌اکنون در سراسر کشور و در جهت ایجاد دسترسی راحت و سریع برای مردم ۱۱۱ هزار فروشگاه به طرح ملی کالابرگ الکترونیک متصل شده‌اند.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون با تأکید بر اینکه میزان دسترسی هر نفر به فروشگاه‌های طرح کالابرگ الکترونیکی به کمتر از ۳۰۰ متر رسیده است، افزود: مردم با نصب برنامه کاربردی «شما» علاوه بر اطلاع از میزان اعتبار خود می‌توانند آدرس فروشگاه‌ها را مشاهده کنند.

پایه قیمتی سبد غذایی نرخ اردیبهشت ۱۴۰۱ بوده و با خرید سقف ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه، نخست، پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تورمی قیمت‌ها نسبت به نرخ اردیبهشت سال گذشته پرداخت می‌شود و دیگر اینکه افراد کمک ۸۰ هزار تومان دولت را نیز خواهند داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان