فوت کوزه گری اندازه گرفتن آب کته | همه‌ی عمر آب کته رو اشتباه اندازه می‌گرفتی

ترفند ساده برای اندازه‌گیری میزان آب کته را در این مطلب از وبسایت بخوانید.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

یک قاشق را وسط برنج قرار دهید، اگر قاشق ایستاد، یعنی میزان آب اندازه است، اما اگر افتاد، یعنی آب کته زیاد است.

ویدیوی زیر را تماشا کنید تا با جزئیات این ترفند آشنا شوید.

روش پخت برنج کته

برای پخت برنج به صورت کته، به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول:

در نخستین گام برای آن که در زمان پخت دانه های برنج دانه دانه بوده و به هم نچسبند و در نهایت سفید باشند، ابتدا باید برنج را شسته و سپس آن را برای پخت آماده کرد. ۲ الی ۳ بار شستن برنج کافی است. در صورتی که از برنج هندی استفاده می‌کنید بهتر است تا به مدت ۲۰ دقیقه آن را نم کنید، اما در صورت استفاده از برنج ایرانی ده دقیقه برای این کار کافی است.

در واقع این نکته این امر آن است که برنج هایی که در مدت زمان کمی از هم وا می روند را نباید نم کرد و باید بلافاصله پس از شستن آن‌ها را جوشاند. توجه داشته باشید که در مرحله نم کردن برنج لازم نیست از نمک در آب استفاده کنیم. علاوه بر این توجه داشته باشید که برای نم کردن برنج از آب گرم استفاده نکنید؛ چرا که باعث می‌شود تا در طول پخت برنج ها له شده و شفته شوند.

مرحله دوم:

در گام بعدی انتخاب قابلمه از اهمیت زیادی برخوردار است. شما باید قابلمه ای را برای پخت برنج کته خود انتخاب کنید که برنج شما تنها یک سوم آن را پر نماید. در غیر این صورت به دلیل کوچک بودن قابلمه برنج کته شما شفته خواهد شد.

مرحله سوم:

سپس باید به برنج خود مقدار مناسبی از آب را اضافه کنید. در این مرحله برنج شسته شده را در قابلمه مناسب بریزید به صورتی که به طور یکدست ته ظرف را بگیرد. میزان مناسب آب برای برنج را می‌توانید اینگونه اندازه گیری کنید. ابتدا انگشت خود را بر روی سطح برنج گذاشته و شروع به اضافه کردن آب نمایید، باید آنقدر آب بریزید تا آب به یک بند انگشت شما برسد این مقدار آب برای برنج ایرانی کافی و مناسب است.

اما در صورتی که از برنج هندی استفاده می‌کنید بهتر است تا آب را تا یک و نیم بند اضافه کنید؛ چرا که این نوع برنج به جوش بیشتری احتیاج داشت و با این ترفند نرم تر به دست خواهد آمد.

مرحله چهارم:

پس از اضافه کردن آب، نوبت به اضافه کردن نمک و روغن می‌رسد. توجه داشته باشید که پیش از قرار دادن قابلمه بر روی حرارت حتماً نمک را اضافه کنید؛ چرا که این کار باعث می شود تا دانه های برنج حالت خود را حفظ کرده و از هم وا نروند. همچنین روغن را نیز به مقدار مناسب اضافه کنید. روغن به نچسبیدن دانه های برنج به یکدیگر کمک بسیار زیادی می‌کند اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اضافه کردن بیش از حد روغن باعث می‌شود تا برنج کته شما شفته شود.

همان طور که مشاهده کردید پخت برنج کته بسیار ساده، آسان و سریع است. رعایت برخی از نکات در زمان پخت برنج به روش کته باعث می شود تا در نهایت یک برنج بسیار خوش طعم، خوش‌پخت و مناسب برای پذیرایی داشته باشیم. از این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین برنج برای پخت به صورت کته، برنج های ایرانی هستند. علاوه بر این شما می توانید برنج های نیم دانه را نیز با این روش مورد استفاده قرار دهید، اما باید دقت کنید که میزان آب آنها کمتر است؛ چرا که برنج های نیم دانه زودتر پخته می‌شوند و اگر که میزان آب زیادی دریافت کرده باشند خمیر خواهند شد.

در صورتی که مهمانی سرزده داشته و یا برای تهیه برنج عجله دارید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید آن است که به مانند سرآشپز های رستورانی برنج را ابتدا نیم ساعت با آب ولرم مایل به گرم خیس نموده و سپس آن را به صورت کته بپزید.

در صورتی که تصمیم دارید تا پلو خود را به صورت قالبی در آورده و یک تهدیگ زیبا و طلایی نیز داشته باشید، می‌توانید به روش زیر عمل کنید. در ابتدای زمان پخت هنگامی که برنج هنوز آب دارد، می توانید مدت زمان بیشتری شعله را بالا نگهدارید تا تهدیگ حرارت ببیند با این حال دقت داشته باشید که برنج‌تان نسوزد.

در صورتی که می خواهید تهدیگ برنج‌تان نرم باشد، پس از اتمام پخت و آماده شدن برنج، درب آن را گذاشته و بلافاصله برندارید تا خود برنج کم کم حرارت خود را از دست بدهد. این کار باعث خواهد شد تا تهدیگ برنج کته شما نرم شود.

برای پخت برنج به صورت کته باید حتماً از روغن یا کره استفاده کنید تا دانه های برنج به یکدیگر نچسبند، اما توجه داشته باشید که باید این مقدار به اندازه‌ باشد. در صورت اضافه کردن مقدار زیادی روغن، برنج خراب و شفته خواهد شد. در صورتی که دوست دارید برنجی چرب و روغنی داشته باشید، پس از دم کشیدن پلو و آماده شدن آن، در آخرین مرحله می توانید به آن روغن بیشتری اضافه نمایید.

در صورتی که پس از گذشت مدتی مشاهده کردید که برنج ‌کته‌تان نپخته است، لازم است تا به آن آب اضافه کنید. حتماً از آب جوش استفاده نمایید. با این حال این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اضافه کردن آب پس از پخت برنج به آن می تواند تا حدودی کیفیت برنج کته شما را پایین آورد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر