هندسه رقابت پس از ثبت نام کاندیدا‌های اصلی

در صورتی که پس از اعلام کاندیدا‌های صلاحیت‌دار از سوی شورای نگهبان، هندسه رقابت دست‌خوش تغییر ماهوی نشود، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از رقابتی‌ترین ادوار خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

به گزارش رستانیوز، روز پایانی ثبت‌نام نامزد‌های انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری حال و هوای دیگری داشت و به نوعی صف‌آرایی جدی افراد و جریان‌های سیاسی فعال در کشور را رقم زد.
با آنچه در وزارت کشور رقم خورد، از این به بعد و با آغاز روند تایید صلاحیت‌ها در شورای نگهبان عملا فرآیند انتخابات وارد فاز جدیدی خواهد شد و به نظر می‌رسد موج ثبت‌نام‌ها به موج انصراف‌ها و ائتلاف‌ها تغییر جهت داده و پس از آن باید شاهد یارگیری نامزد‌های اصلی انتخابات باشیم.
با توجه به فضای ایجاد شده بعید نیست که طی روز‌های آینده فضای رقابت‌های انتخاباتی سمت و سویی دو قطبی پیدا کند چرا که بسیاری از حاضرین در وزارت کشور عملا تعلق خاطر مشخصی به یکی از دو جریان اصلی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب دارند و بنابر شنیده‌ها از این دو اردوگاه اصلی، این حجم از ثبت‌نام‌ها بیشتر با هدف حضور در مناظره‌ها برای کمک با نامزد اصلی انجام شده است.
اگرچه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نسبت به ادوار گذشته به دلایلی که بیان آن نیازمند کالبد شکافی دقیق‌تر رخداد‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است با حساسیت و استقبال کم فروغی در جامعه روبرو بوده، اما به نظر می‌رسد صف‌بندی‌های ایجاد شده همه الزامات برای شکل‌گیری کارزاری رقابتی و حساس را فراهم کرده است.
در انتخابات یازدهم و دوازدهم اصولگرایان نتوانستند برای معرفی کاندیدایی واحد به اجماع برسند و از این رو سبد رأی آن‌ها با آفت چندپارگی روبرو شد و قدرت لازم برای شکست حریف را نداشت. اصلاح‌طلبان نیز از انتخابات پر حاشیه سال ۸۸ همواره از نداشتن کاندیدایی اختصاصی دلگیر بوده‌اند و در دو دوره گذشته نیز به تعبیر خود به کاندیدای اجاره‌ای رای داده‌اند.
ثبت نام نسبتا گسترده کاندیدا‌های دو طیف سیاسی سنتی در کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شکل‌گیری فرآیند‌هایی متفاوت از ادوار گذشته خبر می‌دهد.
شواهد محکمی وجود دارد که در این دوره، اصولگرایان می‌توانند با کاندیدایی شناخته شده، دارای کارنامه و مورد اجماع پا به میدان رقابت بگذارند و اصلاح طلبان نیز امکان حمایت از کاندیدایی غیر اجاره‌ای و تابلودار و شناخته شده را خواهند داشت.
در صورتی که پس از اعلام کاندیدا‌های صلاحیت‌دار از سوی شورای نگهبان، هندسه رقابت به گونه‌ای که ذکر آن رفت دست‌خوش تغییر ماهوی نشود، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از رقابتی‌ترین ادوار انتخابات و با حضور کاندیدا‌های کاملا شناخته شده و کارنامه‌دار برگزار خواهد شد.
برخی از تحلیل‌گران سیاسی ظهور یک پدیده در انتخابات سیزدهم را نیز به عنوان یکی از فرضیه‌های قابل توجه مطرح کرده‌اند که البته هنوز نشانه‌هایی از امکان به فعلیت رسیدن آن دیده نمی‌شود.
در این میان نامزد‌های مستقل یا به ظاهر فراجناحی هم عملا در کوران رقابت‌های انتخاباتی عملا در کنار یکی از این دو اردوگاه اصلی قرار خواهند گرفت و از زاویه نگاه افکار عمومی تفاوتی با طرز نگاه این دو جریان نخواهند داشت.
در این دوره از انتخابات به دلیل فراگیری کرونا و وجود محدودیت‌های شدید برای برگزاری میتینگ‌ها و سفر‌های انتخاباتی کاندیداها، بیش از هر زمان دیگری، فضای مجازی محل برگزاری نشست‌های انتخاباتی شده است.
طی دو هفته گذشته، حجم بالای فعالیت فعالان شبکه‌های اجتماعی به نفع یا علیه نامزد‌ها نشان از داغ بودن تنور انتخابات در فضای مجازی دارد که به صورت طبیعی با ثبت نام کاندیدا‌ها روند فعالیت آن‌ها در فضای مجازی، افزایش نیز خواهد داشت.
پیش‌بینی می‌شود طی روز‌های آتی و با شروع به کار روند تائید صلاحیت‌ها، با وجود محدودیت‌های کرونایی، بخشی از فعالیت‌های جاری در فضای مجازی به عرصه حقیقی نیز کشیده شود که بر این اساس می‌توان نمایه دقیق‌تری از اقبال جامعه به انتخابات آتی و تاثیرگذاری هر یک از دو گروه اصلی حاضر در انتخابات بر افکار عمومی به دست آورد.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر