نفت ایران، به طور اسمی تحریم است

علیرضا زاکانی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: شاید نفت ما به طور اسمی در تحریم باشد، اما رسما بالغ بر یک میلیون بشکه نفت و میعانات گازی می‌فروشیم و اساسا این تحریم، آسیب جدی خورده است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

وی پس از ضبط برنامه تبلیغاتی که قرار است ۲۴ خرداد با موضوع رئیس‌جمهور و جوانان از شبکه سوم سیما پخش شود، در جمع خبرنگاران حاضر شد. گزیده‌هایی از سخنان وی را در ادامه می‌خوانید.

-گفته می‌شود اقتصاد ایران مبتنی بر نفت است در حالیکه ما می‌توانیم مسیری را برویم که وابستگی به نفت نداشته باشیم. شاید نفت ما به طور اسمی در تحریم باشد، اما رسما بالغ بر یک میلیون بشکه نفت و میعانات گازی می‌فروشیم و اساسا این تحریم، آسیب جدی خورده است. باید تحریم را با بی‌اثر کردن آن در داخل و با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی برداریم.

– ما اکنون ۸.۱ میلیون تن ظرفیت خالی در بخش پلیمری داریم که کارخانه آن مستقر است و چون فرسوده شده نیازمند بازسازی تجهیزات و فناوری است. همین ۸.۱ میلیون تن، ظرفیتی برای ما ایجاد می‌کند که مثلا ارزش افزوده ۱۰۰ تا ۱۶۰ دلار مواد خام را به ۴۶۰ دلار تبدیل و ما را از فروش نفت بی‌نیاز می‌کند.

-بر اساس اظهاراتی که آقای جهانگیری هم اعلام کرده است هر یک میلیون تن ظرفیتی که ایجاد می‌شود ۱۷۵ تا ۲۰۰ هزار شغل به طور مستقیم و ۱۵۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند که مجموع این اشتغال‌ها ۳۵۰ هزار مورد می‌شود که در مدت هشت سال، دو میلیون و ۸۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود در حالیکه ما هم اکنون ۲.۵ میلیون نفر افراد در صف اشتغال داریم.

-آنقدر قابلیت در کشور ما وجود دارد، اما اینکه چرا اتفاق نمی‌افتد بخاطر تعارض منافع و فساد است چرا که ما در بخش بالادستی پتروشیمی شاهدیم که بخشی از آدم‌هایی که خارج کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و جنسی را که دارند یا به بورس عرضه نمی‌کنند یا به سختی یا کم عرضه می‌کنند و به خارج کشور می‌فرستند.

-ما در شش ماه اول حداقل ۵۰۰ هزار شغل و در سال بعد ۱.۵ میلیون شغل و از سال بعد دو میلیون شغل می‌توانیم ایجاد می‌کنیم. ما هم اکنون ۲.۵ میلیون نفر داریم که در انتظار شغل هستند و علاوه بر این ۳.۵ میلیون نفر خانم‌های سرپرست خانوار و کارگران فصلی و ساختمانی را هم داریم که اگر همه این افراد را حساب کنیم حجم زیادی از متقاضیان جدید وارد می‌شود.

منبع: صدا و سیما

ارسال نظر