خطر ماسک زدن برای کودکان

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از ماسک کودکان را تنها در مدت سه دقیقه در معرض میزان خطرناکی از دی‌اکسیدکربن قرار می‌دهد و به احتمال زیاد سلامتی کودکان در سال گذشته بر اثر استفاده از ماسک آسیب دیده است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

متخصصان بهداشتی  ماسک  زدن را به عنوان مهمترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به کرونا توصیه می کنند. اما نتایج یک مطالعه جدید که توسط گروهی از دانشمندان اروپایی انجام شده است، نشان می دهد که  ماسک  زدن می تواند برای کودکان خطرناک باشد. این دانشمندان تاکید کرده اند که  خطرات  ماسک  زدن برای کودکان خردسال می‌تواند بیشتر از فواید آن باشد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که سطح دی اکسید کربن در تنفس برخی از این کودکان تنها پس از سه دقیقه استفاده از  ماسک  به 12 برابر حد مجاز می رسد. این مطالعه اما در حالی انجام شده است که در آمریکا و اروپا، مدارس رفته رفته بازگشایی می شوند و دانش آموزان باید در کلاس ها به طور اجباری از  ماسک  استفاده کنند.

در این مطالعه که به سرپرستی محققان لهستانی، آلمانی و اتریشی انجام شد، به بررسی این موضوع پرداخته شد که آیا فایده ماسک زدن کودکان خردسال در مدارس و سایر اماکن عمومی می‌تواند بیشتر از خطرات آن باشد.

نتایج این مطالعه نشان داد که سطوح دی اکسید کربن در تنفس برخی از این کودکان تنها پس از سه دقیقه استفاده از ماسک به ١٢ برابر حد مجاز می رسد.

داده های این مطالعه در حالی منتشر می شود که مدارس سراسر آمریکا برای سال تحصیلی ۲۰۲۲ - ۲۰۲۱ آماده می شوند. این در حالی است که هنوز بسیاری از کودکان کم سن و سال علیه ویروس کرونا واکسینه نشده اند و باید از ماسک استفاده کنند.

خطر استفاده از ماسک برای کودکان

محققان در این مطالعه ۴۵ کودک و نوجوان را مورد بررسی قرار دارند. هر کودک برای دو دوره زمانی سه دقیقه ای مورد آزمایش قرار گرفت. برای هر کودک، یک دوره سه دقیقه ای برای شمارش دی اکسید کربن استنشاق شده، و دیگری برای تشخیص میزان دی اکسید کربن در بازدم استفاده شد.

متوسط حجم ‌دی اکسید کربن در نفس یک کودک ٤ دهم درصد و حداکثر سطح سالم آن صفر درصد است.

محققان دریافتند که میزان دی اکسید کربن در نفس کودکان در تمام گروه های سنی بسیار بالاتر از سطح سالم آن بود. همچنین میزان دی اکسید کربن در نفس کودکان کم سن به مراتب بالاتر از کودکان بزرگ تر بود.

کم سن و سال ترین کودکان مورد بررسی در این مطالعه شش ساله بودند که حدود ۱.۷ درصد دی اکسید کربن در نفس آنها ثبت شد. همچنین بزرگترین نوجوان مورد مطالعه ۱۵ تا ۱۸ ساله بودند که میزان دی اکسید کربن ثبت شده در تنفس آنها ۱.۴ درصد بود. 

این مطالعه نشان داد که کمترین میزان کربن ثبت شده در این کودکان سه برابر بیشتر از حداکثر سطح سالم این گاز بود و بالاترین سطح ثبت شده دی اکسید کربن در آنها بیش از ۱۲ برابر سطح سالم بود.

محققان خاطرنشان کردند که برخی از مشکلات کودکان در طول این مطالعه، غالباً ناشی از عوارض افزایش سطح دی اکسید کربن بود.

ارسال نظر