پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

به جز حرم مطهر رضوی، سایر مکان های دیدنی مشهد نیز در طبیعت گردشگری این شهر تاثیر بسزایی دارد و عنوان قطب اصلی گردشگری ایران را به خود اختصاص داده است. این شهر مقدس به دلیل وجود بارگاه امام رضا (ع) همه ساله و هر فصل پذیرای مسافران داخلی و خارجی بسیاری است و به عنوان یکی از مراکز بزرگ مذهبی جهان تشیع شناخته می شود. گردشگران زیادی برای زیارت حرم مطهر رضوی و بازدید از جاذبه های گردشگری به این شهر سفر می کنند.

علاوه بر حرم امام رضا و سایر مراکز مذهبی، از مهمترین اماکن این شهر می توان به آثار تاریخی مانند خانه داروغه، موزه نادرشاه افشار، خانه ملک، روستاهای تاریخی اطراف این شهر و... به علاوه پارک ها و تفرجگاه های مختلف مانند مانند پارک ملت، بام خورشید، کوه پارک، امواج آبی و امواج خروشان، کوهسنگی و مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز پذیرای زائران و مسافران مختلف این شهر می باشد.

از دیگر مکان های دیدنی این شهر در تور مشهد با قطار می توان به طبیعت اطراف آن اشاره کرد. به دلیل کوهستانی بودن این منطقه از کشور، روستاها و مکان‌های طبیعی بسیار زیبا با قله‌ها، آبشارها، دره‌ها و مناظر بی‌نظیر برای دوستداران طبیعت وجود دارد. مراکز خرید متنوع و بزرگ در این شهر از دیگر مکان های دیدنی آن برای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

طرقبه

طرقبه می تواند بهترین نقطه شروع برای گشت و گذار در این شهر در فصل پاییز باشد. این منطقه ییلاقی در امتداد دره ای صاف قرار دارد و باغ های میوه اطراف آن ساعت ها شما را از زندگی شهری دور می کند. مردم محلی می گویند طرقبه به معنای روستای بزرگ است و مناظر طرقبه همگی معنای نام آن را تایید می کند. بازدید از این منطقه در فصل پاییز به شدت توصیه می شود.

این شهر تابستان های دلپذیر زیادی دارد اما یکی از تابستان های پرطرفدار و یکی از نقاط گردشگری این شهر طرقبه است که تنها 18 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. آب و هوای معتدل، رودخانه، رستوران‌های مختلف، فروشگاه‌های سوغات، باغ‌ها، مکان‌های تفریحی و تاریخی مانند سد چالیدره، سد گلستان، دره ارغوان، دره داغستان و رودخانه دهبار که قلب این منطقه است، از دلایل این محبوبیت است. به همه اینها باید دیزی و ششلیک طرقبه را هم اضافه کرد و از خوبی خورش فسنجان و قدم زدن در کوچه پس کوچه هایش گذشت. تابستان امسال بهترین زمان برای رفتن به نیمه اول سال است، پاییز زیباست، اما یکی از سردترین نقاط این شهر در زمستان است. همچنین از روستای سرسبز نغندر از توابع بخشداری طرقبه دیدن کنید و در فاصله 10 کیلومتری آن را در برنامه خود قرار دهید که روستایی دیدنی است.

کوهسنگی یکی از معروف ترین پارک های این شهر است!

شاه عباس صفوی در این مکان تاج گذاری می کند که نشان از قدمت دیرینه این مکان دارد و همچنین این جاذبه دارای طبیعت بسیار سرسبز و باغ هایی است که هوای این منطقه را طراوت بخشیده است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی نیز مانند شاهنامه شکوه و زیبایی خاص خود را دارد. آرامگاه این شاعر محبوب پارسی‌زبان در منطقه‌ای زیبا در حدود 30 دقیقه از مرکز این شهر قرار دارد. هوشنگ سیحون معمار این بنای مرمری است و گفته می شود طراحی آن از آرامگاه کوروش الهام گرفته شده است. موزه فردوسی در داخل یک مقبره مکعبی قرار دارد. سالن های داخلی ممکن است شما را به یاد زیباترین کاخ های جهان بیاندازند. علاوه بر آرامگاه اصلی فردوسی، بخشی از موزه بقایای کشف نشده تاریخی شهر توس را در خود جای داده است. مهدی اخوان ثالث شاعر معاصر ایرانی نیز در آرامگاه (مقبره الشعرای توس) مدفون است.

مسجد گوهر شاد

مسجد گوهرشاد در ضلع جنوبی حرم مطهر امام رضا (ع) بنای تاریخی بسیار زیبایی متعلق به دوره تیموریان است. این مسجد تاریخی دارای معماری باشکوه ایرانی-اسلامی است و به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری ساخته شده است. معماران و استادان تیموری برای ساختن این بنای زیبا از آجر، گچ، کاشی های رنگی و مرمر استفاده کردند.

باغ ملی گیاه شناسی

این باغ 25 هکتار مساحت دارد! در این مجموعه طبیعی که هم از نظر آموزشی و هم از نظر گردشگری شناخته شده است، 180 گونه گیاهی مختلف نگهداری می شود و دارای 11 مجموعه مختلف تلفیق علم و معماری است و یکی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود.

پارک آبی امواج خروشان این شهر

این پارک آبی با 60000 متر مربع مساحت یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده جهان است. شما می توانید یک روز از سفر خود به این شهر را به این مکان تفریحی اختصاص دهید زیرا در این مکان تمامی امکانات رفاهی لازم در یک روز وجود دارد. کافه ها، رستوران ها، سالن های ماساژ و غیره وجود دارد. این پارک آبی مجهز به دو سالن است که به طور همزمان پذیرای بانوان و آقایان است.

مسجد هفتاد و دو تن:

از دیگر اماکن مذهبی و اماکن دیدنی این شهر می توان به مسجد هفتاد و دو اشاره کرد. این مسجد تاریخی آرامگاه امیر غیاث الدین ملکشاه از امرای دربار تیمور گورکانی است که در گذشته مسجد شاه نامیده می شد. مسجد هفتاد و دو که قدمت آن به قرن نهم هجری می رسد، دارای معماری بسیار زیبایی است که شامل چهارطاقی، گنبدی با دو صدف، دو مناره و یک ایوان می باشد. برای تزیین این مسجد از کاشی معرق استفاده شده است که نشان از اوج هنر ایرانی - اسلامی دارد.

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین