پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

با انتخاب صندلی های ارگونومیک و استاندارد می توان راندمان کاری کارکنان را به طرز قابل توجهی بهبود بخشید. با ما همراه باشید تا با مشخصات صندلی های اداری ارگونومیک آشنا شوید.

معرفی بهترین صندلی های اداری

صندلی اداری مشابه سایر تجهیزات اداری تحت تأثیر فناوری های نوین شکل و شمایل جدیدی یافته است. به گونه ای که در تناسب با اندام انسان ساخته شده و مانع خستگی و آسیب دیدگی به بخش های مختلف بدن می شوند. صندلی های ارگونومیک قادرند از بروز عارضه های جسمی در ستون فقرات جلوگیری کرده و حالت مناسبی برای نشستن فراهم کنند.

این مشخصه به قدری به سلامت و تندرستی کارکنان کمک کرده که امروزه عموم خریداران در هنگام خرید صندلی اداری آن را با دقت بررسی کرده و مورد توجه قرار می دهند. این دسته از صندلی های استاندارد با مشخصات و ویژگی های مشخصی شناخته می شوند. در ادامه با مشخصات صندلی های ارگونومیک آشنا می شوید.

ویژگی صندلی اداری ارگونومیک

برای خرید یک صندلی استاندارد و ارگونومیک لازم است بخش های مختلف صندلی را از جنبه های گوناگون بررسی کنید. در یک صندلی ارگونومیک، قسمت هایی همچون پشتی و تکیه گاه صندلی، نشیمنگاه، دسته ها و ارتفاع صندلی، نقش مهمی بازی می کنند.

4

نشیمنگاه در صندلی ارگونومیک

به طور مشخص عموم صندلی های اداری از یک نشمینگاه نسبتاً مقاوم و راحت برخوردارند. اما صندلی های اداری ارگونومیک در این بخش حرفه ای تر عمل کرده و آسایش بیشتری برای کاربران خود فراهم می کنند.

این دسته از صندلی ها از یک نشمینگاه نسبتاً سخت برخوردارند. شاید در نگاه اول این ویژگی خوشایند به نظر نرسد. اما بد نیست بدانید نشسمنگاه نرم به طور مستقیم بر عملکرد بخش پایین تنه تأثیر گذاشته و باعث ضعیف شدن عضله های لگن می شود. در ساخت نشیمن از متریال درجه یک با قابلیت تنفس استفاده می شود. این ویژگی مانع تعریق در نشیمن شده و امکان عبور هوا و رطوبت را فراهم می کند.

نشمینگاه یک صندلی ارگونومیک دارای قابلیت تنظیم ارتفاع است. اساساً سازندگان برای تأمین این ویژگی از یک پیستون گازی پنوماتیک در زیر نشمینگاه استفاده می کنند تا عملیات تنظیم ارتفاع به راحتی صورت بگیرد.

این ارتفاع در هر فرد می بایست به گونه ای تنظیم شود که ران ها به شکل کاملاً افقی قرار گرفته و در راستای ساعد و همسطح با میز کار باشند. معمولاً بازه ارتفاع 6.40 الی 3.53 سانتی متر برای استفاده عموم افراد مقدار مطلوبی به نظر می رسد.

نشمینگاه یک صندلی ارگونومیک می بایست دارای وسعت کافی یا به عبارتی طول و عرض مناسب باشد تا کاربران بتوانند به راحتی داخل آن جای بگیرند. این ابعاد معمولاً در عرض 43 الی 51 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

طول صندلی و یا در اصطلاح عمق آن نیز به گونه ای تنظیم می شود که کمر کاربر با قسمت تکیه گاه مماس باشد. در برخی صندلی های استاندارد و حرفه ای امکان تنظیم زاویه نشیمنگاه نیز برای کاربران فراهم شده است.

5

ارتفاع صندلی های ارگونومیک

ارتفاع از دیگر فاکتورهای موثر در ایجاد خاصیت ارگونومیک است. اساساً صندلی های استاندارد دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند. به طور مشخص نمی توان یک عدد خاص برای تنظیم ارتفاع صندلی بیان نمود.

این مشخصه می بایست در تناسب با قد کاربر تنظیم شود. در هر حال لازم است ارتفاع صندلی به گونه ای تنظیم شود که کف پا بر روی زمین قرار گرفته و موارد راحتی آن فراهم شود. بد نیست در کنار استفاده از صندلی ارگونومیک از یک زیرپایی برای ایجاد راحتی بیشتر استفاده کنید.

تکیه گاه صندلی اداری ارگونومیک

در صندلی اداری ارگونومیک استاندارد، تکیه گاه و پشتی صندلی ناحیه کمر و بخش بالا تنه را به طور کامل تحت حمایت خود قرار می دهد. همانطور که می دانید پوشش صحیح و کامل این بخش نقش مهمی در سلامت ستون فقرات دارد.

در این دسته از صندلی ها امکان تغییر زاویه پشتی در حدود 10 الی 30 درجه وجود دارد. بسته به نوع نشستن کاربر، پشتی صندلی نیز به راحت حرکت کرده و شرایط مناسبی برای پوشش کمر فراهم می کند. در صندلی های ارگونمیک یک برآمدگی در پایین صندلی به منظور پر کردن گودی کمر تعبیه شده است. این بخش با پوشش گودی کمر مانع ایجاد آسیب دیدگی و فشار مضاعف می شود.

به طور معمول در ساخت پشتی و همچنین نشمینگاه از متریال درجه یک چرم و یا الیاف استفاده می شود. امروزه استفاده از پشتی های توری و ارتجاعی بیش از سایر متریال ها رایج است. چرا که این پشتی ها انعطاف پذیری بیشتری داشته و حالت بهتری برای نشستن ایجاد می کند.

6

دسته های صندلی اداری ارگونومیک

برخلاف تصور عموم مردم، دسته های صندلی بخش مهمی از آن به شمار می روند. چرا که وجود هرگونه ضعف در دسته ها منجر به آسیب دیدیگی در ناحیه مچ، ساعد و افتادگی شانه می شود. در صندلی های ارگونومیک دسته ها قابلیت تنظیم داشته و به شکل استانداردی در کنار سایر اجزا قرار گرفته اند.

به گونه ای که کاربر بتواند به راحتی ساعد و آرنج خود را در حالت استراحت قرار دهد. همچنین شانه ها بدون تحمل هیچگونه بار مضاعفی، راحت و آزاد باشند. دسته های ارگونومیک به کاربران اجازه می دهد در طول فعالیت هایی همچون تایپ کردن، زاویه ای مناسب با کیبورد داشته باشند. این زاویه نباید به هیچعنوان تیز و حاده باشد. چرا که موجب ایجاد فشار در ناحیه شانه و گردن می شود.

پایه های صندلی ارگونومیک

پایه متحرک یکی دیگر از مشخصات بهترین صندلی های اداری ارگونومیک است. این ویژگی کمک می کند تا کارکنان بدون نیاز به برخواستن و نشستن، به نقاط مختلف میز و اتاق دسترسی داشته باشند.

از این رو می توان گفت تعبیه چرخ های تحرک در ساختار صندلی های ارگونومیک کاملاً مورد انتظار است. پایه های صندلی های ارگونومیک با بهره مندی از چرخ های با کیفیت، چرخش و حرکات نرمی ایجاد می کنند.

سخن پایانی

با مشخصات بهترین صندلی اداری ارگونومیک آشنا شدید. برای خرید یک صندلی اداری با کیفیت لازم است بخش هایی همچون نشمینگاه، پشتی، دسته و پایه صندلی را مورد ارزیابی قرار دهید. امکان تنظیم ارتفاع و زاویه و همچنین متریال به کاررفته در این بخش ها مهم ترین نکته ایست که می بایست در هنگام خرید صندلی اداری مورد توجه قرار دهید.

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین