خبر خوب برای بازنشستگان درباره ساخت مسکن رایگان

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از کمک به احداث ۵۰۰ هزار واحد مسکونی با اولویت تامین مسکن برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

در حال حاضر پروژه‌های مسکن به منابع بانکی متکی است. از این‌رو، به دلیل بالابودن هزینه تمام‌شده واحدهای مسکونی ممکن است بسیاری از متقاضیان توان دریافت و بازپرداخت تسهیلات را نداشته باشند.​

شرایط بازنشستگان تامین اجتماعی، وابسته به میزان سخت بودن شغل و همینطور وابسته به جنسیت است. حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۵ سال است. عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مطابق قانون، تابع مقررات مربوط به عیدی و پاداش کارمندان دولت می‌باشد. بازنشستگان تامین اجتماعی برای دریافت بیمه تکمیلی در سال ۱۴۰۰ تا آخر بهمن‌ماه فرصت ثبت نام داشتند. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در خرداد سال ۱۴۰۱ افزایش ۵۷ درصدی پیدا کرد. بازنشستگان کمتر از ۳۰ سال سابقه، باتوجه به سنوات، کمتر از این مبلغ دریافت می کردند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از کمک به احداث ۵۰۰ هزار واحد مسکونی با اولویت تامین مسکن برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان است.

محمدهادی زاهدی‌وفا، کمک به تامین مسکن جامعه هدف را از برنامه‌های مهم این وزارتخانه دانست و گفت: در همین زمینه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی، کمک به احداث ۵۰۰ هزار واحد مسکونی توسط زیرمجموعه‌های خود را تقبل کرده و با استفاده از ظرفیت‌های سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و تعاونی‌های سهامی‌عام و سرمایه‌گذاری جدی در بخش مسکن و ساختمان‌سازی با اولویت تامین مسکن برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان است.

وی درباره نحوه اجرای این سرمایه‌گذاری‌ها اظهار داشت: قانون این اجازه را به ما می‌دهد که صندوق‌های زمین و مسکن تشکیل دهیم و سپس می‌توان با اولویت پذیره‌نویسی، این صندوق‌ها را به آحاد ملت واگذار و در یک بازه زمانی سهام را به زمین و ساختمان تبدیل کرد.

به گفته سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در حال حاضر پروژه‌های مسکن به منابع بانکی متکی است. از این‌رو، به دلیل بالابودن هزینه تمام‌شده واحدهای مسکونی ممکن است بسیاری از متقاضیان توان دریافت و بازپرداخت تسهیلات را نداشته باشند.

زاهدی‌وفا ادامه داد: برای اینکه تامین مالی مسکن تسریع شود، به جای تسهیلات بانکی، چارچوب صندوق‌های زمین و ساختمان مورد توجه قرار می‌گیرد تا متقاضیان بتوانند با اندوخته تدریجی خود در صندوق‌ها صاحب مسکن شوند.

وی یکی از اولویت‌های اصلی دولت سیزدهم را تحقق عدالت برشمرد و تصریح کرد: ازجمله وظایف تکلیف‌آور در این زمینه، توجه به مناطق کمتر توسعه‌یافته است. افزایش دستمزدهای حداقلی و ارتقا یا اصلاح پرداخت‌های بازنشستگی در این راستا باید صورت گیرد تا فاصله دهک‌های درآمدی به حداقل برسد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به قانون بودجه خاطرنشان کرد: در بودجه نیز منابع خوبی در تبصره‌های مختلف برای اشتغال‌‌‌‌ زایی دیده شده است. بنابراین اکنون ایجاد شغل‌های مولد و تثبیت بازار اشتغال اهمیت بیشتری نسبت به تأمین بودجه دارد.

زاهدی‌وفا ادامه داد: در استان‌هایی مانند خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های عظیمی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. به‌ویژه می‌توان به ظرفیت عظیم معادن استان اشاره کرد اما متأسفانه اکنون تنها از یک چهارم این ظرفیت استفاده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تولید دانش‌بنیان یکی از بحث‌های جدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، ابراز داشت: نمی‌توان در یک حصار بسته اقتصادی، تولید را ادامه داد. اکنون تولید اقتصادی نه‌تنها در کشور که در سطح منطقه و جهان باید قابل رقابت باشد. حال اگر نتوانیم تولید را در صحنه بین‌المللی به رقابت برسانیم بعد از مدتی مجبور به واگذاری صحنه ملی هم می‌شویم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تنها مؤلفه‌ای که می‌تواند ما را در صحنه بین‌المللی موفق کند، تولید دانش‌ بنیان است. بنابراین دانش‌بنیان‌شدن تولید و اقتصاد برای ما یک شعار یا رویکرد تجملی و تزئینی نیست بلکه یک ضرورت برای بقای اقتصادی ما خواهد بود.

علی دهقان‌کیا  در نشست خبری، با اشاره به فرآیند مشخص شدن افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در سال 1401 اظهار کرد: اواخر سال گذشته شورای عالی کار، جلسه‌ای را تشکیل داد و بر اساس آن افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان به تامین اجتماعی مشخص شد.​

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران، زمان پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سایر سطوح را اعلام کرد.

وی افزود: بر اساس آن حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر 57 درصد و بازنشستگان سایر سطوح 38 درصد بعلاوه 515 هزار تومان برای سال 1401 مشخص شد و این مصوبه به تصویب رسید.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران تصریح کرد: در ادامه اما دولت از اجرای این قانون سر باز زده و اعلام کرد که افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری در تضاد است و نمی‌توانند افزایش 38 درصدی را اجرا کنند.

دهقان‌کیا ادامه داد: در همین ارتباط در تاریخ 14 فروردین ماه سال 1401، کانون عالی بازنشستگان جلسه‌ای را با موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برگزار کرد و این جلسه به موضوع افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به‌ویژه بازنشستگان سایر سطوح اختصاص پیدا کرد.

وی با اشاره به قانون بودجه سال 1401 گفت: متاسفانه در این قانون بندی آمده بود که همین مسئله حقوق اختلاف کانون عالی بازنشستگان و دولتمردان بود که رایزنی‌ها برای اصلاح یک ویرگول در بخشی از تبصره قانون بودجه 1401 در دستور کار قرار گرفت.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران گفت: در ادامه و با توجه به اهمیت حقوق بازنشستگان سایر سطوح، جلساتی با نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های اجتماعی، اقتصادی، هیئت رئیسه مجلس، در دستور کانون عالی بازنشستگان قرار گرفت.

دهقان‌کیا ادامه داد: پیرو جلسات متعدد، در نهایت کانون عالی بازنشستگان بر اجرای افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان سایر سطوح مُصر بوده و در نهایت مصوبه به هیئت دولت ارجاع داده شد.َ

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر