خرید خودرو | خرید خودرو در بورس کالا

آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه

شرکت بورس کالا ایران در اطلاعیه‌ای، زمان ثبت سفارش محصول خودرو در بورس کالا را ابلاغ کرد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

امکان خرید خودرو از مرداد ماه امسال 1401 در بورس کالا فراهم شده، این امر پس از فراهم شدن زیرساخت های لازم برای خرید خودرو در بورس امکان پذیر شد. طرح خرید خودرو در بورس برای شفاف سازی قیمت در بازار خودرو صورت گرفت. برای خرید خودرو در بورس باید ثبت نام کنندگان یک روز قبل ثبت سفارش خودروی مورد نظر خود را انجام دهند. برای خرید خودرو از این طریق باید کد بورسی دریافت دریافت کنید. در ادامه به جزئیات خرید خودرو در بورس میپردازیم.

زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا

شرکت بورس کالا ایران در این اطلاعیه زمان ثبت سفارش محصول خودرو عرضه را ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ اعلام کرده است. این زمان تا ساعت ۱۷ روز قبل معامله (سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱) امکان‌پذیر می‌باشد.

خرید خودرو

 نحوه خرید خودرو از بورس کالا

نحوه خرید خودرو از بورس کالا بالاخره پس از کشمکش فراوان اعلام شد، حالا بسیاری از شهروندان در پی این هستند که برای خرید از این بازار اقدام کنند.

نحوه خرید خودرو از بورس کالا بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان اعلام شد، حالا بسیاری از سهامداران و حتی شهروندان غیربورسی در پی این هستند که چگونه می‌توان به خرید محصولات در بورس کالا اقدام کرد؟

عرضه خودرو در بورس کالا که از تاریخ ١٨ خرداد با درخواست وزارت صمت تعلیق شده بود حالا بار دیگر آغاز شده است. پس از کش و قوس‌های فراوان در این بین و پس از تصویب طرح عرضه خودرو در بورس‌کالا در شورایعالی بورس تا حدود زیادی فروکش کرد. بعدتر اعلام آمادگی گروه بهمن برای عرضه ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی در تاریخ ۲۶ مردادماه بسیاری را به اجرای این طرح امیدوار کرد. اخیرا نیز در تازه‌ترین خبر گروه خودروسازی سایپا آمادگی خود برای عرضه در هفته چهارم مردادماه را اعلام کرد.

بازار بالاخره شفاف می‌شود

به باور اغلب کارشناسان عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند زمینه‌ساز شفافسازی در بازار پرهیاهو و حرف و حدیث خودرو باشد. به طور کلی بازار سرمایه به عنوان یکی از شفاف‌ترین حوزه‌ها در بین بازارها شناخته می‌شود که می‌تواند بدیل مناسبی برای حوزه‌هایی که درگیر دلال بازی هستند باشد.

قیمت محصولات مورد اشاره نیز کمی با بازاری که امروز از خودرو می‌شناسیم تفاوت دارد. فیدلیتی هفت نفره تیپ ۲ مشکی و ۹۰ دستگاه فیدلیتی هفت نفره تیپ ۲ سفید است که با قیمت های ۷۷۲ میلیون تومان عرضه خواهند شد. فیدلیتی پنج نفره تیپ یک سفید نیز به قیمت ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شوند. خودوری دیگنیتی پرایم نیز به قیمت ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

خرید خودرو

مراحل و نحوه خرید خودرو از بورس کالا

برای خرید خودرو از بورس کالا باید کد معاملاماتی بورس کالا گرفت. فراد حقیقی (افراد عادی) باید  فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزاری را تکمیل و تصویر شناسنامه و کارت ملی را که توسط کارگزار برابر با اصل را تحویل دهند.

مشتریان حقوقی نیز باید بعد از تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار، مدارک هویتی شرکت را شامل اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت، آخرین روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیات‌مدیره و دارندگان امضای مجاز شرکت و همچنین شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و کلیه اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت، ارائه کنند. در ادامه، همه این موارد باید توسط کارگزار برابر با اصل شود.

مشتریان حقوقی، همچنین باید مدارک مالی شرکت را ارائه کنند. این مدارک شامل اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی، کد اقتصادی و صورت‌های مالی آخرین دوره مالی شرکت می‌شود. ارائه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی و مجوزهای فعالیت شرکت از جمله پروانه بهره‌برداری نیز ضروری است.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که برای خرید خودرو، باید ۳۰‌درصد قیمت پایه خودرو در حساب وکالتی خریدار موجود باشد. به این ترتیب زمانی که ثبت سفارش صورت می‌گیرد، این مبلغ تا زمان انجام فرایند حراج در حساب وکالتی مسدود می‌شود.

حمیدرضا رحمنی، رئیس اداره ناظران و امور تالارهای بورس‌کالا درباره اینکه هر متقاضی چند درخواست می‌تواند ثبت کند، گفت: درحال حاضر هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت سفارش روی یکی از کدهای عرضه شده است و صرفا هم امکان خرید یک دستگاه خودرو را دارد. همچنین صدور سند و شماره‌گذاری نیز فقط به اسم خریدار خواهد بود.

وی اظهار کرد: پس از انجام فرآیند حراج و نهایی‌شدن خریدار، یکسری هزینه‌های عوارض، شماره‌گذاری و هوشمندسازی کارت خودرو لحاظ می‌شود.

رحمنی گفت: پس از نهایی‌شدن ثبت سفارش خریداران در روزی که عرضه و فرایند حراج صورت می‌گیرد. خریداران بر مبنای قیمت پایه در فرایند حراج شرکت کرده و درصورتی که تقاضا از عرضه بیشتر باشد، در رقابت شرکت خواهند کرد. مالیات بر ارزش افزوده‌ بر مبنای قیمت نهایی است که خریدار در سامانه ثبت و خرید خود را نهایی کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر