حقوق باز نشستگان| افزایش حقوق باز نشستگان

بازنشستگان در انتظار افزایش حقوق/حقوق بازنشستگان افزایش می یابد؟

حمید حاج‌اسماعیلی می‌گوید: انتظار می‌رود دولت هرچه سریع‌تر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را به نتیجه برساند تا بازنشستگان بتوانند هرچه زودتر حقوق‌شان را متناسب با مشکلات اقتصادی و شرایط تورم دریافت کنند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

حقوق بازنشستگان افزایش یافته ولی دولت اضافه حقوق بازنشستگان را نمیدهد حقوق بازنشستگان کفاف خرج زندگیشان را نمی دهد حقوق بازنشستگان کم است.

 

 درحالی وارد ماه سوم سال شده‌ایم که هنوز خبری از افزایش حقوق بازنشستگان نیست. تاخیر در پرداخت افزایش حقوق، بازنشستگان را نگران کرده است، اما این نگرانی زمانی پررنگ‌تر می‌شود که خبر‌های ضدونقیضی از مذاکرات غیررسمی برای کاهش میزان افزایش حقوق مستمری‌بگیران به گوش می‌رسد. البته مسئولان این خبر را رد کرده و آن را شایعه دانستند.

بر اساس گزارشی از اقتصادآنلاین مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: «دولت نیازمند بحث کارشناسی فرابخشی برای اجرای مصوبه اعلامی افزایش حقوق بازنشستگان است».

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیرامون آخرین تحولات درباره افزایش حقوق بازنشستگان و شایعات مطرح شده درخصوص مذاکرات غیررسمی برای کاهش میزان افزایش حقوق مستمری‌بگیران گفت: «ما هیچ مذاکره‌ای را در قالب کانون‌های غیر رسمی و افراد درباره افزایش حقوق بازنشستگان نداشتیم و تنها در این رابطه با کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی مذاکره رسمی شده است و در این رابطه کسانی که اظهارنظر می‌کنند خود باید پاسخگوی شایعات باشند.»

دولت مسئله‌ای را مورد ارزیابی قرار داده که نمایندگانش تایید و امضا کرده‌اند

«حمید حاج‌اسماعیلی»، کارشناس بازار کار با اشاره به، اما و اگر‌های پرداخت حقوق بازنشستگان به اقتصاد ۲۴ گفت: آن چیزی که اکنون در هیئت دولت و کمیسیون‌های تخصصی مطرح بوده مصوبه‌ای است که شورای عالی کار در پایان سال گذشته در خصوص حداقل دستمزد و افزایش دستمز سایر سطوح بازشستگان سازمان تامین اجتماعی انجام داده است. در آن جلسه دولت سه نماینده دارد و نمایندگان دولت مصوبه افزایش دستمزد را که مربوط به مستمری‌بگیران تامین اجتماعی است امضا و تایید کرده‌اند. متاسفانه دولت زمانی وارد ماهیت بحث افزایش مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی شده است که این مصوبه بیش از دو ماه قبل در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان خود دولت تصویب شده است؛ بنابراین اکنون جای سوال دارد که چرا مصوبه‌ای که در دو ماه و نیم قبل توسط نمایندگان دولت تصویب شده دولت دوباره آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است؟ این اولین انتقاد و اعتراضی است که نسبت به دولت وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه دولت امسال سنت‌شکنی کرده و بر خلاف سابق مصوبه افزایش حقوق را در کمیسیون‌ها تخصصی نگه داشته و بر روی آن، اما واگر‌هایی می‌گذارد که به هیچ وجه مورد قبول بازنشستگان و کارگران نیست. دولت قبل از تصویب باید نظرات خود را لحاظ می‌کرد.

این کارشناس بازار کار ادامه داد: این مصوبات در یک نشست سه جانبه بر اساس مصوبات قانونی انجام شده است. درخصوص افزایش حقوق‌ها نرخ تورم، هزینه سبد معیشت و مشکلات اقتصادی لحاظ شده بنابراین آن چیزی که انتظار می‌رود این است که افزایش مستمری بازنشستگان مطابق با شرایط اقتصادی، همچنین مطابق با ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ و ۱۱۱ تامین اجتماعی توسط دولت تایید و اجرا شود.

مصوبات نباید معطل بماند

حاج‌اسماعیلی با اشاره به گرانی کالا‌های اساسی از ابتدای سال گفت: اکنون بیش از دوماه است که بازنشستگان بلاتکلیف مانده و افزایش حقوقی ندیده‌اند. این در حالی است که استارت گرانی‌ها از همان روز‌های اول سال زده شد. با مستمری ناچیزی که بازنشستگان دریافت می‌کنند برای تامین نیاز‌ها و گذران معیشت واقعا دچار مشکل هستند؛ بنابراین نمی‌توان مصوبات قانونی را در کشور معطل کرد و مصوبات را دائما مورد بازیابی قرار داد.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود دولت هرچه سریع‌تر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را به نتیجه برساند تا بازنشستگان بتوانند هرچه زودتر حقوق‌شان را متناسب با مشکلات اقتصادی و شرایط تورم دریافت کنند. من معتقدم معطل ماندن این ماجرا تبعاتی را برای کشور به همراه خواهد داشت چراکه مورد انتقاد و اعتراض بازنشستگان است.

چرا افزایش مستمری بازنشستگان تصویب نشد؟

حسن صادقی، رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در این رابطه گفته؛ متاسفانه بازهم افزایش مستمری بازنشستگان مصوب نشد و تکلیف را مشخص نکردند؛ حتی دلایلی را که منجر به‌عدم تصمیم گیری شده، اعلام نمی‌کنند تا جامعه کارگری بتواند با مذاکره مشکل را حل کند؛ در واقع بازنشستگان را در خوف و رجاء نگه داشته‌اند و این شیوه، برخورد مناسبی با جامعه ۱۲ یا ۱۳ میلیون نفریِ خانواده‌ی بازنشستگان کارگری کشور نیست.

او اضافه کرده؛ به نظر می‌رسد این نحوه برخورد، فقط فرصت خریدن برای اتخاذ یک تصمیم ناعادلانه است که در طول دوران‌های گذشته سابقه نداشته است.

صادقی با بیان این‌که از یک‌سو افزایش مستمری بازنشستگان را تصویب نمی‌کنند و از سوی دیگر، آزادسازی قیمت‌ها صورت می‌گیرد، متذکر شده؛ این برخورد دوگانه به ضرر کارگران و بازنشستگان است و نشان می‌دهد تفکر علمی و حساب شده پشت تصمیم‌گیری‌های اقتصادی نیست؛ دولت نباید اقتصاد و معیشت را دنده خلاص به حال خود رها کند؛ اکنون مساله معیشت به حال خود رها شده و تورم ترمز بریده و هیچ کس جلودارش نیست. تصمیمات دولت باید به گونه‌ای باشد که اوضاع را به سمت بهبود پیش ببرد نه اینکه باعدم تصویب افزایش مستمری‌ها، این ترمزبریدگی و رهاشدگی تشدید شود.

افزایش حقوق ربطی به دولت دارد؟

یدالله فرجی، بازنشسته کارگری و رییس سابق شورای اسلامی کار شرکت جنرال استیل نیز در این رابطه با انتقاد از تاخیر طولانی، گفته؛ افزایش مستمری بازنشستگان لشگری و کشوری هفته‌ گذشته در هیات دولت به تصویب رسید اما متاسفانه افزایش مستمری کارگران بازنشسته هنوز مصوب نشده است؛ در حالی که نزدیک به دو هفته است که مصوبه افزایش برای هیات دولت ارسال شده، سوال این است که چرا اینقدر تعلل می‌کنند؟

این بازنشسته عنوان کرده؛ اساسا افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی هیچ ربطی به دولت ندارد؛ کارگران در زمان اشتغال هر ماه یک سوم حقوق خود را در صندوق تامین اجتماعی پس‌انداز می‌کنند تا در زمان بازنشستگی از مستمری شایسته و به موقع برخوردار شوند؛ آیا تامین اجتماعی از بودجه دولتی استفاده می‌کند که حالا افزایش مستمری‌ها باید به تصویب دولت برسد؟

فرجی تاکید می‌کند: انتظار داریم افزایش مستمری‌ها بیش از این در راهروهای هیات دولت معطل نماند و تصویب شود و بعد از آن به سرعت معوقات فروردین و اردیبهشت واریز شود.

منبع: اقتصاد24

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر