بازار خودرو

۴ پیش‌بینی از بازار خودرو در کشور

بازار خودرو از ابتدای سال نوسان قیمتی بسیاری را تجربه کرد. کارشناسان معتقدند تا زمانی که میزان عرضه خودرو به بازار پایین باشد، افزایش قیمت خودرو ادامه دارد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

بازار خودرو از ابتدای سال نوسان قیمتی بسیاری را تجربه کرد. البته برخی کارشناسان معتقدند تا زمانی که میزان عرضه خودرو به بازار پایین باشد، با افزایش قیمت خودرو مواجه خواهیم بود.

بورس کالا قیمت را کاهش نمی‌دهد

عماد جعفری، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا قیمت کارخانه کاهش نمی‌یابد. اما فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه ممکن است کم می‌شود.

او توضیح داد: البته تمام این نکات به شرط عرضه مناسب خودروساز است. اگر به صورت محدود عرضه شود، ممکن است حتی قیمت‌ها بالاتر نیز برود. اما اگر به تعداد قابل توجهی عرضه شود، امکان کاهش قیمت نیز وجود دارد.

واردات باید آزاد شود

برخی نیز آزادسازی واردات خودرو به کشور را راه حل کاهش قیمت می‌دانند.

اسد کرمی، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران به تجارت‌نیوز گفت: تا زمانی که واردات خودرو به کشور عملی نشود، خودروسازان توان افزایش قیمت دارند. واردات خودرو به هر صورتی که امکان دارد باید انجام شود. زیرا برای بازار و مردم سودآور خواهد بود.

به عقیده او، در این شرایط که خودروسازان بدون رقابت، محصول بی‌کفیت تولید می‌کنند و به این شکل قیمت‌گذاری می‌کنند، به نظر نمی‌رسد کاهش قیمت در راه باشد. اگر واردات آزاد شود، رقیبی برای خودروهای داخلی ایجاد می‌شود و قیمت‌ها کاهشی می‌شود.

بی‌ثباتی سیاسی عامل افزایش قیمت

اما یک کارشناس دیگر عوامل سیاسی را عامل افزایش قیمت‌ها می‌داند.

حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو می‌گوید: در حال حاضر همه بازارها با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. این افزایش قیمت ناشی از مباحث اقتصادی و بی‌ثباتی در اتفاقات سیاسی است. با وجود این عوامل، افزایش قیمت منطقی است و برای کاهش قیمت‌ها باید این عوامل را اصلاح کرد.

افزایش قیمت خودرو در دنیا

همچنین، امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو به تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر با یک تورم پنج تا هفت درصدی در دنیا مواجه هستیم. علاوه بر آن، جنگ اوکراین و روسیه باعث افزایش قیمت انرژی و در ادامه افزایش قیمت فلزات می‌شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در دنیا با افزایش همراه شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

پربازدیدترین