بازار خودرو| بازار خودرو امروز

سیگنال منفی به بازار خودرو / افزایش قیمت در راه است؟

افزایش قیمت کارخانه‌ای ایران خودرو و سایپا در حال اجرا است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

التهابات بازار خودرو از روزهای اولیه سال ۱۴۰۱ آغاز شد و با شروع اردیبهشت نیز روند صعودی قیمت‌ها شدت گرفت. بررسی قیمت‌ها در بازار آزاد طی ۱۰ روز گذشته نشان می‌دهد قیمت ۲۰۶ با رشد بسیار شدید روبرو بود و به بیش از ۳۰۴ میلیون تومان رسیده است، تیبا قیمت ۲۰۰ میلیون تومانی را ثبت کرد.

 بر اساس اعلام وزارت صمت قرار بود با اجرای شدن طرح خودرویی این وزارتخانه و افزایش تیراژ خودروسازان اندکی از التهابات بازار خودرو کاسته شود. حتی وزیر صمت صحبت از کاهش ۱۵ درصدی قیمت خودرو را نیزداده بود ولی در شرایط حال حاضر مشخص می شود که این طرح و سیاست‌های وزارت صنعت در خصوص صنعت خودرو به نتیجه نرسیده است و حتی خودروسازان نیز دستورات رئیس جمهور و برنامه‌های وزارت صمت را به صورت کامل اجرایی نکرده اند و تنها اعلام می‌کنند در راستای رشد تولید، کاهش خودروهای ناقص در کف پارکینگ ها و افزایش کیفیت خودرو برنامه‌هایی را اجرا کرده اند.

اما بر اساس شرایط امروز بازار خودرو، حقیقت چیزی دیگری است. و به گفته یکی از نمایندگان مجلس مافیای خودرو، به گونه ای به دنبال منافع خود هستند که صدای نارضایتی مردم را در این هیاهوی کاذب را نمی‌شنود.

 با توجه به آمار عرضه خودرو در طرح فروش فوق العاده دو خودروساز بزرگ کشور می توان نتیجه گرفت که عرضه خودروهای پر تقاضای بازار با افت ۵۰ درصدی ظرفیت‌ها روبرو شده است که این امر نیز سیگنال منفی به بازار ارسال می کند که طی ماه های آینده عرضه خودرو در بازار به شدت افت خواهد کرد که در نتیجه باعث افزایش شدیدتر قیمت ها  در بازار آزاد نیز خواهد شد.

کاهش عرضه خودروهای پر تقاضا در طرح های فروش فوق العاده خودروسازان باعث شد که این مدل خودروها بیشترین افزایش قیمت را طی یک هفته گذشته در بازار داشته باشند به عنوان مثال پژو پارس بنزینی به ۳۱۲ میلیون تومان و پژو پارس TU۵ حدود ۳۷۷ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. حتی خودروها خانواده هایما که در یک دوره با حذف قرعه‌کشی عرضه شده بود و برنامه افزایش تولید آن نیز اجرایی شده است، در سال جدید از سوی ایران خودرو طرح فروشی برای آن اعلام نشده است که این اقدام باعث شد قیمت هایما S۷ به ۹۱۰ میلیون تومان برسد.

قیمت پراید نیز در شرایطی که تولید آن متوقف شده است تحت تاثیر نوسانات بازار به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان است.

البته افزایش نرخ ارز و انتظارات برای توافق هسته‌ای نیز تاثیر مهمی بر رشد قیمت ها در بازار خودرو داشته است ولی ادامه عرضه قطره چکانی خودروسازان و احتمال افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها باعث شد بازار نسبت به آنها واکنش شدیدی نشان دهد و شتاب افزایش قیمت‌ها در بازار افزایش یابد.

بررسی بازار خودرو طی چند روز گذشته نشان می‌دهد قیمت های به صورت غیر منطقی افزایش یافته است که خریداران رغبتی برای خرید خودرو ندارند و بازار خودرو بیش از پیش به یک رکود تورمی عمیق فرو رفتنه است.

 همچنین تاثیر افزایش قیمت خودرو های خودروسازان خصوصی نیز در افزایش قیمت‌ها بی‌تأثیر نبوده است. به صورتی که کرمان خودرو در اولین طرح فروش سال ۱۴۰۱، قیمت جک اس ۵ با افزایش ۱۱۵ میلیون تومان به ۹۳۵ میلیون تومان، جک جی ۴ با افزایش ۵۰ میلیون تومان به ۴۶۵ میلیون تومان و قیمت T۸ با افزایش ۱۰ میلیون تومان به ۹۱۷ میلیون تومان اعلام کرده است. همچنین خودروسازی فردا موتور نیزخودرو فردا SX۵ را با افزایش ۲۰ میلیونی در طرح های فروش اردیبهشت ماه خود عرضه کرده است.

نکته مهم در خصوص علت افزایش قیمت خودروسازان خصوص تغییر نرخ ارز محاسبه عوارض ورودی قطعات منفصله این خودروها بود است که اجرای این قانون در مقابل برنامه دولت و وزارت صمت برای کاهش قیمت خودرو قرار دارد. با توجه به محاسبه نرخ ارز ۲۳ هزار تومانی برای عوارض ورودی قطعات منفصله خودرو، خودروسازان خصوصی دیگر نیز محصولات خود را به تدریج با افزایش قیمت قابل توجهی به بازار عرضه خواند کرد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

پربازدیدترین