پشت پرده عجیب کمبود پول نقد! | چرا عابر بانک‌ها پول نقد ندارند؟

هر سال در تعطیلات نوروز، سقف برداشت پول نقد از عابربانک‌ها افزایش پیدا می‌کرد اما امسال هم سقف برداشت پول افزایش پیدا نکرده و هم گویا عابربانک‌ها پول نقد نداشتند. اما دلیل افزایش پیدا نکردن برداشت نقدی چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

هر سال در تعطیلات نوروز، سقف برداشت پول نقد از عابربانک‌ها افزایش پیدا می‌کرد اما امسال هم سقف برداشت پول افزایش پیدا نکرده و هم گویا عابربانک‌ها پول نقد نداشتند. اما دلیل افزایش پیدا نکردن برداشت نقدی چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال‌های گذشته بانک مرکزی اعلام می‌کرد سقف برداشت پول از خودپردازها از ۲۰۰ به ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. اما امسال چنین مجوزی به بانک‌ها داده نشده است.

اما تنها مشکل مردم در آستانه تعطیلات نوروز، زیاد نشدن سقف برداشت پول نقد نبود. بسیاری از عابربانک‌ها در دو روز پایانی سال هیچ پول نقدی نداشتند. آن هم در روزهایی که بر اساس گزارش بانک مرکزی، تراکنش‌های مالی رکورد زده است.

عابر بانک‌ها پول نقد ندارند؟

کمبود و نبود پول نقد در دستگاه‌های عابربانک‌ آن هم در آستانه تعطیلی پنج روزه، مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده است. برخی از مردم می‌گویند به چندین عابربانک مراجعه کرده‌اند اما نتوانسته‌اند پول نقد بردارند. برخی دیگر معتقدند با توجه به افزایش پرداخت‌های اینترنتی و وجود دستگاه کارتخوان در تمام فروشگاه‌ها نیازی به افزایش سقف برداشت و وجود پول نقد در دستگاه‌های ATM نیست.

اما برخی معتقدند مردم مجبور به برداشت پول نقد هستند. چون با توجه قانون مالیاتی جدید دستگاه‌های کارتخوان، بسیاری از فروشندگان از مردم پول نقد طلب می‌کنند و مردم مجبور به پرداخت نقدی هستند.

آنچه در ادامه می‌خوانید پیام‌های کاربران تجارت‌نیوز و تجربه آنها از مراجعه به عابربانک و برداشت پول نقد است:

«تمام عابر بانک‌های شهر رو گشتیم حتی یک ریال هم پول نقد نداشتن.»

«امسال واسه عید بانک‌های خوزستان پول نو نداشتن. پول نو پیشکش، عابر بانک‌ها پول نقد هم نداشتند.»

«سقف برداشت پول ۲۰۰ هم نیست. من برداشت کردم آخرین مبلغی که اجازه برداشت میداد ۱۲۰ هزار تومان بود.»

«توی مازندران خیلی از خودپردازها پول ندارن. اون هم با این همه مسافر نوروزی. دو روز قبل هم که سود سهام و یارانه دادن. اما پول نیست که مردم برداشت کنند. مشکل چبه؟»

کمبود پول نقد تعمدی است؟

اما برخی می‌گویند دلیل افزایش نیافتن سقف برداشت پول نقد از بانک‌ها، قانون مالیاتی جدیدی است که برای کارتخوان‌ها وضع شده است.

«بانک‌ها دستور گرفتن سقف برداشت رو زیاد نکنن تا مردم مجبور باشند با کارتخوان خرید کنند و دولت بتواند با توجه به گردش مالی کارتخوان‌ها از فروشندگان مالیات بگیرد.»

«کسی به برداشت پول نقد علاقه نداره. اما از وقتی مالیات بستن به دستگاه پوز حالا کسی جرات نداره دستگاهشو رو کنه. دوباره ملت برگشتن به پول نقد.»

«برای کارتخوانهای داخل مغازه‌ها مالیات گذاشته‌اند و خیلی از مغازه‌‌دارها ترجیح میدن که پول اجناسشون رو نقد بگیرند و مردم هم سعی میکنند همکاری کنند. خیلی‌ها هم دستگاههاشون رو به همین خاطر جمع کردند و تحویل بانک دادند.»

«با این وضع گل و بلبل اینترنت و مشکلات آن لازمه که آدم همیشه یه چندرغاز پول نقد همراش باشه که یهو اگه زمان پرداخت اینترنت قطع شد یا ادا درآورد بتونه خرید کنه.»

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر