وام 100 میلیونی| شرایط دریافت وام 100 میلیونی| وام 100 میلیونی بازنشستگان

واریز ۱۰۰ میلیون بحساب بازنشستگان تامین اجتماعی | وام ویژه بانک رفاه به این بازنشسته ها

خبرهای خوشی از واریزی جدید برای بازنشستگان تامین اجتماعی به گوش می رسد

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

بر اساس دستور رئیس جمهور و گفته وزیر اقتصاد، پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن قرار است که آغاز شود. وام ۱۰۰ میلیون تومانی که قرار است در ابتدا مشمول کارمندان دولت شود. اما آیا بازنشستگان تامین اجتماعی هم مشمول وام ۱۰۰ میلیون تومانی می‌شوند؟

آنگونه که ابراهیم رئیسی گفته بود وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن تنها به کارمندان و حقوق‌بگیران دولت پرداخت می‌شود.

اما وزیر اقتصاد چند روز بعد اعلام کرد که بازنشستگان و کسانی که سوابق آنها ثابت کند که توانایی بازپرداخت اقساط را دارند، می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند.

بر این اساس مشخص شد که وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن به بازنشستگان تامین اجتماعی هم تعلق می‌‌گیرد. پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به بازنشستگان تامین اجتماعی را روابط عمومی بانک مرکزی هم تایید کرده است.

شرایط پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی بازنشستگان

روابط عمومی بانک مرکزی شرایط دریافت وام۱۰۰ میلیون تومانی بازنشستگان را اعلام کرده و گفته طبق بخشنامه بانک مرکزی، بازنشستگان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند.

به گفته مدیر روابط عمومی بانک مرکزی، طبق بخشنامه وزارت اقتصاد، بازنشستگان می‌توانند با ارائه نامه کسر از حقوق وام ۵۰ میلیون تومانی بگیرند. اما بازنشستگان اگر متقاضی دریافت وام ۱۰۰ میلیونی باشند، علاوه بر ارائه نامه کسر از حقوق، باید چک یا سفته هم به بانک بدهند.

این مساله برای بازنشستگان تامین اجتماعی هم صادق است و آنها می‌توانند با نامه کسر از حقوق و ارائه چک یا سفته ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند. بدون آنکه نیاز به ضامن دیگری داشته باشند.

زمان پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی بازنشستگان

آنگونه که معاون امور بانکی وزارت اقتصاد اعلام کرده قرار بود وام بانکی ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن، از ابتدای بهمن ماه پرداخت شود. اما پرداخت گویا این وام فوری به مرحله پرداخت نرسیده است. چون روز گذشته (۴ بهمن) رییس‌کل بانک مرکزی گفت: مقررات اعتبارسنجی مشتریان در حال بازنگری است و مقررات جدید تا پایان سال به سیستم بانکی اعلام می‌شود.

بر این اساس به نظر می‌رسد که بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید منتظر مقررات جدید اعتبارسنجی بانک‌ها باشند. چون پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی فوری به کارمندان دولت نیازی به اعتبارسنجی ندارد اما پرداخت این وام به دیگر متقاضیان مشروط به انجام اعتبارسنجی شده است.

اما آیا بازنشستگان در اولویت دریافت وام هستند؟

آنگونه که پیش از این اعلام شده اولویت پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی با کارمندان دولت است. بعد از آن کارمندان نهادهای عمومی مانند شهرداری در اولویت هستند و کارمندان برخی از شرکت‌های خصوصی هم می‌توانند این وام را بگیرند. اما کسی اعلام نکرده که آیا بازنشستگان هم برای دریافت این وام، در اولویت قرار دارند یا نه.

وام ۱۰۰ میلیونی بانک رفاه

بازنشستگان برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن میتوانند به ۱۲ بانک دولتی مراجعه کنند. یعنی ۱۲ بانک شامل بانک‌های مسکن، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی، پست بانک، توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض‌الحسنه مهر ایران، صادرات، ملت و تجارت باید وام بدون ضامن بدهند.

اما این تنها وامی نیست که وعده پرداخت آن به بازنشستگان شده است. پیش از این در شهریور ماه بانک رفاه اعلام کرد به بازنشستگان وام ۱۰۰ میلیون تومانی می‌دهد. این وام در قالب طرح کرامت بود و برای تامین اموال، تعمیرات اساسی و بازسازی کامل واحدهای مسکونی پرداخت می‌شد.

وام ۱۰۰ میلیونی بانک رفاه به تمامی مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگان دانشگاه‌های علوم پزشکی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می‌کنند پرداخت می‌شود. اما نرخ سود این وام ۱۸ درصد است و مبلغ این وام، دو میلیون و ۵۴۰ هزار تومان است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان