بورس رکورد 6 ماهه را زد| بورس باز هم هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد

شاخص کل بورس امروز با ۵۳۳۷ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحد ایستاد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

بازار سرمایه یک هفته دیگر را با روندی نزولی آغاز کرد و شاخص کل بورس تا حدود یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد کاهش یافت.

شاخص کل بورس امروز با ۵۳۳۷ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحد ایستاد.شاخص کل با معیار هم وزن هم ۴۶۵۲ واحد کاهش یافت و به رقم ۳۶۲ هزار و ۹۰۸ واحد رسید.معامله‌گران این بازار ۳۸۲ هزار معامله به ارزش ۳۰ هزار و ۴۴ میلیارد ریال انجام دادند.

بانک ملت، بانک تجارت، مخابرات ایران و بانک صادرات نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پالایش نفت لاوان و پالایش نفت اصفهان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس هم با ۱۰۰ واحد کاهش در رقم ۱۹ هزار و ۱۳۵ واحد ایستاد.معامله‌گران این بازار ۱۸۷ هزار معامله به ارزش ۱۴ هزار و ۲۰ میلیارد ریال انجام دادند.

پتروشیمی زاگرس و تولید نیروی برق دماوند نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل سنگ آهن گوهرزمین، فرابورس ایران، سهامی ذوب‌آهن اصفهان و مجتمع جهان‌ فولاد سیرجان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.در آخرین روز معاملاتی هفته ارزش معاملات خرد سهام به کمترین میزان در ۶ ماه گذشته سقوط کرد.

 

بورس رکورد ۶ ماهه را زد

در هفته اخیر شاهد رکود معاملات بازار سهام بودیم. میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۳ هزار و ۴۸۷ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۴ هزار و ۵۵۶ میلیاردی هفته پیشین، افت ۲۳ درصدی داشته است.

ارزش معاملات خرد در روز چهار‌شنبه -با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به روز سه‌شنبه- ۳ هزار و ۲۰۸ میلیارد تومان شد که کمترین رقم در ۱۱۸ روز کاری گذشته طی ۶ ماه اخیر است.

روز چهارشنبه نماد جم (پتروشیمی جم) در صدر جدول معاملات بود و بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت. همچنین بیشترین حجم معاملات به نماد وتجارت (بانک تجارت) تعلق داشت.

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل ۳۷ هزار و ۶۱۹ میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته ۱۱ هزار و ۶۷۲ تومان بود که نسبت به رقم ۲۰ هزار و ۶۰۹ میلیاردی هفته پیشین، افت ۴۳ درصدی داشته است.

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر معاملات اوراق بدهی نیز رکود نسبی داشت. مجموع ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر ۳۴ هزار و ۹۵۱ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین ۵۳ درصد کاهش داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام ۲۵ درصد بود که نسبت به سهم ۳۶ درصدی هفته پیشین کاهش یافته است.

در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با افت ۶۴ درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به ۲۲۸ میلیارد تومان رسید که تنها ۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت با تداوم در مدار نزولی و قرار گرفتن در ارتفاع یک‌ میلیون و ۳۴۰ هزار واحد به کار خود پایان داد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۱۰ آذر) با ۵۴ هزار واحد کاهش نسبت به هفته قبل به عدد یک‌میلیون و ۳۴۰ هزار واحد رسید؛ براین اساس افت شاخص کل در هفته جاری چهار درصد بود.

شاخص کل در پایان روز چهارشنبه هفته گذشته در حالی با رقم یک میلیون و ۳۹۴ هزار واحد به معاملات خود پایان داد که این رقم در (۱۰ آذر ماه) به یک‌میلیون و ۳۴۰ هزار واحد رسید.

شاخص کل در پایان هفته گذشته ۳۸۳ هزار و ۴۶۹ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۳۶۷ هزار و ۵۶۳ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۴۱ هزار و ۵۳۵ واحد به عدد ۲۳۱ هزار و ۳۶۳ واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای گروه دارویی برکت (برکت)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر) در گروه نمادهای پُر تراکنش قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت استخراج زغال سنگ، فعالیت مهندسی، تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی و سایر حمل و نقل جزو صنایع مثبت بازار بود.

شاخص کل بورس در میانه بازار امروز برای دومین بار در این هفته کانال ۱٫۴ میلیون واحدی را از دست داد. این شاخص در حال حاضر با بیش از ۸۳۰۰ واحد ریزش در محدوده یک میلیون و ۳۹۶ هزار واحد قرار گرفته است. شاخص کل و هم‌وزن به ترتیب حدود ۰٫۶۱ و ۰٫۴۷ درصد افت دارند.امروز قرار است در ستاد تنظیم بازار در خصوص قیمت‌گذاری خودرو تصمیم‌گیری شود. بازار سهام برای بهبود وضعیت به آزاسازی قیمت خودرو نیاز دارد. حال باید دید تا پایان امروز چه نتیجه‌ای از این جلسه منتشر خواهد شد.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازار سهام گفت: بازار در ابهامات کلی قرار دارد که از طرف دولت به بورس تحمیل می‌شود. قیمت‌گذاری خودرو یکی از مهمترین ابهامات حال حاضر است که بازار سهام را منتظر گذاشته.

وی ادامه داد: از طرف دیگر بانک مرکزی یک نرخ مشخص برای سود بانکی تصویب نمی‌کند و این نرخ همچنان در حال رشد است. این موضوع نه تنها بورس که سایر بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این کارشناس عنوان کرد: دولت بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ملزم به خرید اوراق دولتی می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا بانکی‌ها به دلیل کمبود نقدینگی در زمان رشد یک سهم به عرضه آن ادامه دهند. برای مثال چند روز پیش که وبملت رشد داشت، حقوقی‌های بانکی به عرضه این سهم ادامه دادند و این موضوع رشد این سهم را در کوتاه‌مدت متوقف کرد.

دولت از سیاست‌های پوپولیستی دست بردارد

حق‌شناس در خصوص تصمیمات جلسه ستاد تنظیم بازار پیرامون قیمت خودرو، گفت: چنانچه این تصمیم در خصوص افزایش نرخ باشد که این موضوع هر ۶ ماه یکبار اتفاق می افتاد و داستان جدیدی نیست. با این وجود در واکنش به همین افزایش هم بازار حرکت کوچکی خواهد داشت.

وی ادامه داد: آنچه بازار سهام به آن نیاز مبرم دارد آزادسازی قیمت‌هاست، گروه خودرو زمینه بسیار خوبی برای ایجاد رشد قوی در کل بازار را دارد. حال صنعت خودرو خوب نیست و دولت باید در این خصوص دست از سیاست‌های پوپولیستی بردارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در حال حاضر بی‌اعتمادی در بازار موج می‌زند. در حالی که رئیسی قول داده بود بورس را به قلک خود تبدیل نکند این کار را کرد و برای تامین مالی از آن استفاده می‌کند.

منبع: تجارت نیوز

شاخص کل بورس امروز با رشد ۳ هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و ۴۴۲ هزار واحد رسید.

شاخص کل هم (وزن): ۱۰۴۸ واحد مثبت

ارزش معاملات: ۵۶۰۷ میلیارد تومان

منبع : ایرنا

 

ارسال نظر

 

پربازدیدترین