خبر مهم درباره واردات واکسن سینوفارم

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به افزایش محموله‌های وارداتی واکسن سینوفارم از هفته آینده، می‌گوید: محموله‌های وارداتی از ۱٫۱ میلیون دز به پنج میلیون دز می‌رسد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید واردات واکسن نسبت به گذشته روان‌تر شده است و از هفته آینده به پنج میلیون دز واکسن در هر محموله می‌رسد.
در حال حاضر غالب واکسن‌های وارداتی به کشور از سینوفارم چین بوده و حالا رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید از هفته آینده سرعت واردات بیشتر هم می‌شود.
در حال حاضر آنطور که معاون فنی گمرک ایران روز جمعه گفت تعداد واکسن‌های وارداتی از مرز ۲۸٫۸ میلیون دز گذشته. از این تعداد تاکنون حدود ۲۶ میلیون دز واکسن به مشمولان دریافت واکسن تزریق شده است.

محموله‌های وارداتی به پنج میلیون دز می‌رسد

حریری می‌گوید: «قرار شده محموله‌های وارداتی از ۱٫۱ میلیون دز به پنج میلیون دز برسد. قرار است از هفته آینده با هر محموله به پنج میلیون دز وارد کشور شود. تاکنون حدود ۲۰ میلیون دز وارد شده و به ۴۰ میلیون دز هم می‌رسد. مذاکرات با چین بسیار سازنده بوده و احتمالا این روند واردات حفظ شود.»
او ادامه می‌دهد: «مذاکرات به صورت پیوسته بین ایران و چین، مسئولان وزارت امور خارجه، هلال احمر و وزارت بهداشت به طرف چین ادامه دارد. البته بار عمده مذاکرات روی دوش وزارت خارجه است.»
پیش‌تر ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو نیز درباره واردات واکسن سینوفارم گفته بود که مقرر شده تا ۵۰ میلیون دز واکسن سینوفارم از چین دریافت شود.


کلیک کنید:‌ واکسن سینوفارم بزنیم یا نه؟


ایران در واکسیناسیون عقب نیست!

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه طبیعی است که کشورهای قدرتمند در واکسیناسیون جلوتر هستند، ادامه می‌دهد: «به نظر می‌آید بیش از آنچه در رسانه‌ها علیه سیستم واکسیناسیون در کشور صحبت می‌شود، در واقعیت جلوتر هستیم. ما خودمان را با امریکا و انگلیس مقایسه می‌کنیم. کشورهایی هستند که ثروت و قدرت بیشتری دارند و در واکسیناسیون جلو هستند.»
در روزهای گذشته درباره مبدا واکسن وارداتی از چین صحبت‌هایی مطرح شد. برخی می‌گفتند واکسن سینوفارم وارد شده به کشور تولید ووهان چین بوده و مورد تائید نیست. حریری در این مورد می‌گوید: «تا امروز فرآیند واردات واکسن سینوفارم از مبدا پکن انجام شده است و از جای دیگر نبوده.»

ممنوعیت سفر به برخی کشورها با کارت واکسن سینوفارم

او درباره اینکه ورود به برخی کشورها با کارت واکسن سینوفارم امکان‌پذیر نیست، می‌گوید: «برخی کشورهای اروپایی به کسانی که با آسترازنکا، فایزر و مدرنا واکسینه شده باشند، ویزا می‌دهند. این مسائل، سیاست‌های داخلی کشورهاست. در چین هم هر واکسنی تزریق کرده باشید بعد از ورود باید تا چند هفته قرنطینه شوید.»
عربستان نیز واکسن‌های مورد تائید برای ورود به این کشور را فایزر، آسترازنکا، مدرنا و جانسون و جانسون، اعلام کرد. از آنجایی که غالب واکسن‌های تزریق شده در ایران سینوفارم است، ایرانیان نیز از سفر به عربستان منع شدند.|
واکسن‌های فایزر و مدرنا در ایران تا چندی پیش مجوز واردات نداشتند. حالا که مجوز آن صادر شده هم خبری از واردات آن نیست. مشخص نیست فایزر و مدرنا چه زمانی به سبد واکسن ایران اضافه شود و به دست مردم برسد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر