وزیران دولت سیزدهم متولد کدام استان‌ها هستند؟

زمان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن مجلس تکرار یک انتقاد از سوی نمایندگان مختلف بود. منتقدان معتقد بودند باید سهم استان آن‌ها در معرفی وزیر در نظر گرفته می‌شده است و این نکته را به عنوان یک نقطه منفی در کابینه سیزدهم مطرح می‌کردند. براساس بیوگرافی منتشر شده از ۱۸ وزیر دولت رئیسی، چهار وزیر متولد تهران هستند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

چهار تن از وزیران کابینه سیزدهم متولد استان تهران هستند و بعد از آن استان‌های فارس، همدان و اصفهان سهم بیشتری از کابینه گرفته اند.
۱۸ تن از وزیران پیشنهادی کابینه سیدابراهیم رئیسی توانستند رای اعتماد نمایندگان مجلس یازدهم را کسب کنند. میانگین سنی آن‌ها ۵۳ سال است که ۵ سال از دولت پیشین جوانتر شده است.
مسن‌ترین وزرای کابینه سیزدهم احمد وحیدی، وزیر کشور و بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۶۳ سال هستند؛ و جوان‌ترین عضو کابینه هم حجت عبدالملکی (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) است.

سهم استان‌ها از کابینه سیزدهم چقدر است؟

نکته جالب توجه در زمان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن مجلس تکرار یک انتقاد از سوی نمایندگان مختلف بود. منتقدان معتقد بودند باید سهم استان آن‌ها در معرفی وزیر در نظر گرفته می‌شده است و این نکته را به عنوان یک نقطه منفی در کابینه سیزدهم مطرح می‌کردند. فارغ از درست بودن یا نبودن چنین نقدی به کابینه آن هم در جریان بررسی صلاحیت وزرا که باید نگاه ملی و کلان در نطق موافقان و مخالفان حاکم باشد، این سوال مطرح است که سهم استان‌ها از کابینه سیزدهم چقدر است؟

براساس بیوگرافی منتشر شده از ۱۸ وزیر دولت رئیسی، چهار وزیر متولد تهران هستند و سه وزیر نیز به استان فارس می‌رسند. وزرای دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی از اهالی استان همدان هستند و زادگاه وزرای امور خارجه و صنعت و معدن نیز استان سمنان است.

زادگاه عیسی زارع پور وزیر ارتباطات با ۴۱ سال سن به استان کردنشین کرمانشاه می‌رسد و وزیر بهداشت هم متولد سراب آذربایجان شرقی است. اهالی استان اصفهان هم ساداتی نژاد و علی اکبر محرابیان را در کابینه دارند و استان گلستان هم با حضور احسان خاندوزی در وزارت اقتصاد یک سهم از کابینه رئیسی گرفته است. استان مرکزی هم سهم خود را در وزارت علوم و با حضور محمدعلی زلفی گل گرفته است واستان خراسان جنوبی هم وزیر اطلاعات را در کابینه دارد.

در جدول زیر سن و زادگاه اعضای کابینه سیزدهم مرور شده است
کابینه رئیسی

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر