شیر ترشیده رو دورنریز! | فواید شیر فاسد که متعجب تان می کند!

حتما اولین کاری که با شیر خراب و ترشیده انجام میدهید، دور ریختن آن است غافل از اینکه خانم های خانه دار حرفه ای از این شیر به شکلی مفید استفاده می کنند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

هیچ راهکاری برای سالم کردن شیر خراب وجود ندارد اما جالب است بدانید که باز هم می توان از آن استفاده کرد. ما معمولاً شیر خراب را در سریع ترین زمان ممکن دور می ریزیم اما به این فکر نمی کنیم که این شیر کاربرد های دیگری هم دارد. در این قسمت از ویکی گردی استفاده های متفاوتی که می توانیم از شیر خراب و فاسد داشته باشیم را به شما معرفی خواهیم کرد.

درست کردن پنیر

اولین چیزی که با شیر ترش شده می توان به آن فکر کرد، درست کردن پنیر است که ماده اصلی موجود در پنیر، شیری است که دیگر قابل مصرف نیست. اگر شیر بریده شده اما فاسد نیست و رنگ و بوی آن فرق نکرده باشد، می توان با آن پنیر درست کرد. دقت کنید شیر فاسد را نمی توان پنیر کرد. اگر شیر که بعد از جوشاندن بریده کمتر از یک کیلو است، با آن پنیر درست نکنید چون صرف نمی کند و خیلی کم می شود.

روش تهیه پنیر از شیر بریده

شما می توانید با استفاده از جوشاندن شیر ترش و اضافه کردن آب آن، پنیر کاتیج درست کنید. سپس آن را داخل یک دستمال بریزید و شیر اضافه را خارج کنید تا پنیر حالت سفت پیدا کند ؛ حتی می توانید کمی خامه، نمک و فلفل هم برای طعم دهی آن اضافه کنید.

یا اینکه به طریق زیر پنیر درست کنید:

    به شیر نمک بیافزایید. ( به یک کیلو شیر باید یک قاشق مربا خوری نمک بزنید)

    سپس روی یک آبکش پارچه نخی یا پارچه توری با سوراخ های خیلی ریز را قرار دهید.

    شیر بریده را داخل پارچه ریخته و دور پارچه را گره بزنید.

    یک جسم سنگین مثل هاون یا یک بشقاب سنگین روی پارچه قرار دهید تا پنیر سفت شود و بهم بچسبد.

    برای اینکه آب پنیر کامل گرفته شود باید دو ساعت صبر کنید.

    پنیر را در یخچال قرار دهید و برای خوشمزه تر شدن روی آن زیره بپاشید.

شیر ترش معمولاً در رسپی های شبیه به کیک و دسر، خوش طعم تر به نظر می رسد. البته کاربرد های دیگری هم دارد که هیچ ربطی به غذا ندارد.

زیبایی

شیر ترش یک ماده اصلی در ماسک های صورت محسوب می شود که باعث لطافت و نرمی پوست شده، رنگ پوست را بهبود می بخشدو پوست شما را سفیدتر و درخشان تر می کند. ماسک شیر برای بهبود آفتاب سوختگی و چروک پوست مفید است و می توانید از آن بعنوان یک ماسک مفید و مرطوب کننده خوب برای پوست صورتتان یا دیگر قسمت های بدن خود استفاده کنید.

خانه و باغچه

می توانید شیر بلا استفاده را در اطراف گل و گیاهان بریزید تا حشرات را از آن دور کنید و به رشد بیشتر آن ها کمک کنید. آبیاری گیاهان با شیر مواد مغذی مانند کلسیم را به گیاه شما می رساند. مخصوصاً برای گیاه گوجه فرنگی که بسیار مفید است. برای آبیاری گیاهان با شیر، شیر بریده شده تان را در ظرفی بریزید تا خنک شود و بعد آن را از صافی رد کنید تا قسمت های پنیری آن از آب آن جدا شود. سپس از آب شیر بریده برای آبیاری گیاهانتان استفاده کنید و قسمت های پنیری را دور بریزید.

برق انداختن ظروف نقره

به شیر ترش شده در حال جوشیدن مقداری سرکه بیافزایید و سپس نیم ساعت وسایل نقره را درون آن قرار دهید تا کدری آنها از بین برود. سپس وسایل نقره را با آب گرم، صابون و مسواک نرم آن ها را بشویید.

همچنین می توانید شیر را داخل ظروف نقره بریزید. شب تا صبح نگه دارید و صبح روز بعد با درخشندگی این ظروف مواجه شوید.

قابل مصرف برای حیوانات خانگی

شیر بریده برای حیوانات مشکلی ایجاد نمی کند پس می توانید شیر بریده شده را به غذای حیوانات خانگی خود مانند سگ، گربه، مرغ، گوسفند و … اضافه کنید و به آن ها بدهید.

علت بریدن شیر

بریده شدن و خراب شدن شیر دو علت اصلی دارد که عبارتند از:

    شیری که تهیه می کنید نباید تاریخ گذشته باشد و باید آن را سریع بجوشانید. اگر شیر جوشانده نشده بیشتر از 24 ساعت خارج از یخچال نگهداری شود به دلیل تکثیر سریع قارچ و میکروب های داخل آن بریده می شود. در شیر تازه قارچ و میکروب هایی وجود دارند، که تا زمانی که شیر را نجوشانیم این قارچ و میکروب ها تکثیر می شوند و اگر از حدی زیاد شوند موجب بریده شدن شیر خواهند شد.

    شیر بسیار حساس بوده و به مواد دیگر واکنش نشان می دهد. اگر شیرتازه و سالم شما در هنگام جوشاندن می برد، ممکن است علت آن تمیز نبودن ظرفی باشد که شیر را داخل آن جوشانده اید پس قبل از ریختن شیر در ظرف آن را آبکشی کنید؛ بعد شیر را برای نگهداری و جوشاندن داخل آن بریزید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان