یارانه نقدی | ثبت نام یارانه نقدی

خبر مهم برای یارانه بگیران | حذف یارانه نقدی تشویقی این خانوارها

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: متوسط قیمت‌ها برای استفاده از کالابرگ‌های الکترونیکی را متوسط سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در نظر گرفته‌اند که منصفانه‌ترین حالت است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

یارانه نقدی به عنوان یک بخش از سیاست‌های دولتی برای کمک به خانوارهای کم درآمد و آسیب‌دیده استفاده می‌شود. یارانه نقدی در ایران به عنوان یک برنامه به نام "همیاری" شناخته می‌شود.این برنامه توسط سازمان تأمین اجتماعی ایران برگزار می‌شود و مبلغ یارانه نقدی به حساب خانوارهای مستحق واریز می‌شود.مبلغ یارانه نقدی همیاری در طول سال‌ها تغییر کرده است و بسته به شرایط اقتصادی و تصمیمات دولت، ممکن است مقدار آن در هر دوره متفاوت باشد.در ادامه به آخرین خبر از یارانه نقدی می پردازیم.

علیرضا عسگریان درباره این‌که برخی انتقاد می‌کنند استقبال از کالابرگ‌ها آن‌‌طور که باید صورت نگرفته است، گفت: استقبال خوب و قابل بوده است و طبق داده‌ای که داریم ظرف حدود ۱۰ روز نزدیک و بالغ بر ۶۰۰ هزار خانوار از این کالابرگ‌ها استفاده کردند.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این‌که قاعدتاً رفتار بین دهک‌ها می‌تواند با هم تفاوت داشته باشد، خاطرنشان کرد: دهک یک تا ۳ معمولا دهک‌های آسیب‌پذیر هستند و امکان دارد رفتارشان با دهک‌های دیگر تفاوت داشته باشد این‌ها معمولا ممکن است این پول را همان روزهای اول جاهای مختلفی خرج و هزینه کنند. ما به دهک‌های بالاتر بیائیم امکان دارد تغییراتی ایجاد شود چون رفتارها تغییر می‌کند.

وی تاکید کرد: به هر حال زیر ساخت در حال حاضر مهیا است و قیمت‌ها مربوط به سال ۱۴۰۱ است مردم می‌توانند خرید کنند و یا نکنند، آزاد هستند.

عسگریان در پاسخ به این‌که قیمت‌ها مربوط به اردیبهشت سال ۱۴۰۱ است یا شهریور این سال، بیان کرد: متوسط ۲ ساله ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را گرفتند که منصفانه‌ترین حالت باشد؛ چراکه برخی می‌گفتند اردیبهشت سال ۱۴۰۱ بعضی عنوان می‌کردند تیر و مرداد ۱۴۰۱ در نظر گرفته شود که نهایتاً گفتند بین سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ یک متوسط در نظر بگیریم و قیمت‌ها را دیگر ثابت کنیم که این بحث و گپ هم در این میان از بین برود.

وی در خصوص این‌که برخی ممکن است جابه‌جایی دهک برای دریافت یارانه‌ها پیدا کرده‌ باشند، حال اگر آزمون وسع این افراد تائید شود، کالابرگ به این اشخاص تعلق می‌گیرد، عنوان کرد: بله، اگر دهک به ریز ۵ بیاید حتما تعلق خواهد گرفت دهک بالاتر برسد تعلق نمی‌گیرد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: نکته اصلی این است که یارانه به این افراد تعلق می‌گیرد اما این امتیاز جدید تعلق نمی‌گیرد، یعنی آن شخصی که در دهک ۵ است اگر دهکش به ۶ برسد، ۳۰۰ هزار تومان را می‌گیرد اما ۱۲۰ هزار تومان تشویقی را نمی‌گیرد. توجه داشته باشید تشویقی سبد فعلا برای ۵ دهک بالا است.

یارانه نقدی

یکی از کلان‌مأموریت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم مبارزه با فقر مطلق و مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها است.

چالش‌های عمده‌ای که در این مسیر وجود داشت به عدم به‌روز بودن آمار و اطلاعات مشمولان واقعی یارانه و تبعات ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها بر تامین نهاده‌ها و رشد هزینه‌ها مربوط بود.

وزارت تعاون برای رفع این چالش‌ها چند اقدام کلیدی را در دستور کار خود قرار داد. در قدم نخست، شناسایی پنج دهک نخست جامعه آغاز شد. نتیجه این کار شناسایی ۲۴ میلیون نفر دهک یک تا سه و ۵۴ میلیون نفر دهک چهار تا ۹ برای ساماندهی پرداخت یارانه بود.

در قدم بعدی، یارانه نقدی برای افراد عادی و سه دهک پایین درآمدی، نزدیک به هفت تا ۹ برابر افزایش یافت. شناسایی و معرفی حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افراد فاقد پوشش بیمه پایه به بیمه سلامت و نیز شناسایی و ثبت ۴۹۵ هزار نفر نیازمند در سامانه «حامی» و معرفی آنان به نهادهای حمایتی، از دیگر اقداماتی بود که برای رفع چالش‌های مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها برداشته شد.

نتایجی که اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی برای پنج دهک نخست در راستای امنیت و سلامت غذایی رخ داد، به افزایش ۱۲۰ هزار تومانی یارانه‌ها و تثبیت قیمت کالاهای اساسی تا پایان سال منجر شد.

اکنون هر عضو خانوار دهک‌های یک تا سه، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کند. اگر از سبد کالای استانداردی که با مبنای قیمت‌های ۱۴۰۱ تعریف شده، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان خرید کنند ۱۲۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر، اعتبار یارانه تشویقی دریافت خواهند کرد. برای این کار کافی است به ۱۲۰ هزار فروشگاهی که در سراسر کشور پذیرنده کالابرگ‌های الکترونیکی هستند، مراجعه کنند.

۱۱ قلم کالای اساسی اعلام شده در طرح کالابرگ الکترونیک شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله است. این سبد غذایی، تامین‌کننده کالری مورد نیاز خانواده ها با هدف سلامت تغذیه و فقرزدایی غذایی است که با قیمت ارزان در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان