طرح یکپارچه خودرو | ثبتنام طرح یکپارچه خودرو

خبر مهم برای خریداران خودرو ثبتنامی | آغاز مرحله سوم فروش طرح یکپارچه خودرو

تاریخ مرحله سوم فروش سامانه یکپارچه خودرو 7 مرداد 1402، اعلام شد. اما چه کسانی امکان ثبت‌نام در این مرحله را دارند؟

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 طرح یکپارچه خودرو، سامانه ای بوده که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با هدف عرضه متناسب با تقاضای خودرو ، در کشور و حذف تدریجی طرح قرعه کشی فروش و خرید ماشین ، راه اندازی شده است. متقاضیان، می توانند با ورود به سایت طرح یکپارچه خودرو و انجام ثبت نام ، برای خرید خودرو از طریق این سامانه ، اقدام نمایند.لزوم فروش و عرضه ماشین، در طرح یکپارچه خودرو sale.iranecar.com، اختصاص به دو شرکت خودروسازی دولتی، یعنی ایران خودرو و سایپا نداشته و تمام شرکت های خصوصی داخلی، نیز موظف هستند تا پس از راه اندازی سامانه، هر گونه فروش خودروهای تولیدی خود را از طریق طرح یکپارچه خودرو، انجام دهند.در ادامه به آخرین جزییات از طرح یکپارچه خودرو می پردازیم.

زمان آغاز مرحله سوم فروش سامانه یکپارچه خودرو مشخص شد. بر این اساس متقاضیان شرکت در این مرحله می‌توانند در شهریور ماه 1402 با مراجعه به این سامانه اقدام به خرید کنند. البته تا این لحظه مشخص نشده که بازه زمانی این طرح دقیقاً در چه روزهایی خواهد بود.

به گزارش تجارت نیوز، با این حال گستردگی این دوره به اندازه مراحل اول و دوم نیست و اولویت ثبت‌نام با متقاضیان مرحله دوم است که از «تخصیص خودرو» جای ماندند.

آن‌طور که اکوایران به نقل از مدیر سامانه یکپارچه نوشته: متقاضیانی که در نوبت دوم فروش خودرو از مسیر سامانه یکپارچه، در هنگام ثبت‌نام با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، شهریور 1402 تعیین تکلیف می‌شوند.

بر اساس اعلام مهدی تقدسی این متقاضیان می‌توانند در آخرین ماه از فصل تابستان در بازه زمانی که از سوی وزارت صمت اطلاع‌رسانی می‌شود با مراجعه به سامانه نسبت به ویرایش خودروی مورد نظر خود اقدام کنند.

تقدسی این خبر را هم برای دارندگان خودروهای فرسوده و همچنین مادران دارای دو فرزند داشت که این دو دسته از متقاضیان با اولویت نسبت به متقاضیان طرح عادی، امسال خودروهایشان را تحویل خواهند گرفت. البته امکان ویرایش خودرو برای سایر متقاضیان نیز در آخرین ماه از سال 1402 مهیا خواهد شد، اما اولویت با آن دسته از متقاضیانی است که خودرویی به آن‌ها تخصیص داده نشده است.

وی با اشاره به زمان اجرای مرحله سوم طرح یکپارچه فروش خودرو، توضیح دااد: پس از پایان تخصیص خودرو و ویرایش آن در شهریور، زمان‌بندی برای اجرای مرحله سوم فروش خودرو اعلام می‌شود. اکنون طبق زمان‌بندی خودروسازان، هر خودروی ثبت‌نامی به ترتیب به متقاضیان تحویل داده می‌شود و تعهد معوقی ندارند.

بنابراین طبق سخنان مدیر سامانه یکپارچه در شهریور امسال تمام متقاضیانی که در مرحله دوم اقدام به نام‌نویسی کردند می توانند از فرصت مجدد برای تغییر خودروی درخواستی و همچنین جلو انداختن زمان تحویل خودرو از شرکت سازنده اقدام کنند.

 طرح یکپارچه خودرو

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو گفت: متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه، ثبت‌نام و با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، شهریور تعیین تکلیف می‌شوند.

مهدی تقدسی افزود: تاکنون دو مرحله ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام شده است؛ در مرحله اول، تعداد ثبت‌نام کنندگان به گفته آقای امید قالیباف سخنگوی سابق وزارت صمت، بیش از 936 هزار نفر بود که 780 هزار نفر متقاضی محصولات ایران خودرو، 32 هزار نفر متقاضی محصولات سایپا و 124 هزار نفر متقاضی دیگر خودروسازان بود.

در مرحله دوم تعداد ثبت نامی ها بیش از 2 میلیون نفر بودند که به گفته آقای مهدی تقدسی مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، متقاضیان طرح خودروی فرسوده و طرح جوانی جمعیت با اولویت نسبت به متقاضیان طرح عادی، امسال خودروهایشان را تحویل خواهند گرفت. نکته‌ای که وجود داشت در مرحله دوم برخی ثبت نام کنندگان، متقاضیان خودرو‌های خودروسازان بخش خصوصی بودند، اما از آنجایی که خودروساز مورد تقاضا ظرفیت نداشته، به این دسته از متقاضیان خودرویی تخصیص داده نشد، طبق آنچه که مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو گفته است به 97 درصد از متقاضیان، خودرو تخصیص داده شد و فقط 3 درصد باقیمانده اند.

 تقدسی درباره تعیین تکلیف متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه ثبت‌نام کردند، اما بر خلاف رویه سامانه، با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، گفت: همان طور که قبلا هم اعلام شد، سامانه یکپارچه عرضه خودرو‌های داخلی، برای تعدادی از متقاضیان خرید خودرو که در مرحله دوم عرضه، خودرویی به آن‌ها تعلق نگرفت، در شهریور امسال حتما باز می‌شود و این متقاضیان می‌توانند در آن مرحله از بین خودرو‌هایی که عرضه می‌شود، خودروی مورد نظر خود را انتخاب و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند.

وی ادامه داد: پس از آنکه به این دسته از متقاضیان، خودرو تخصیص داده شد، متقاضیانی که درخواست ویرایش خودرو دارند اقدام به ویرایش کنند، اما اولویت تخصیص با آن دسته از متقاضیانی است که خودرویی به آن‌ها تخصیص داده نشد.

تقدسی با اشاره به زمان اجرای مرحله سوم طرح یکپارچه فروش خودرو، گفت: پس از پایان تخصیص خودرو و ویرایش آن در شهریور، زمان بندی برای اجرای مرحله سوم فروش خودرو اعلام می‌شود. اکنون طبق زمان بندی خودروسازان، هر خودروی ثبت نامی به ترتیب به متقاضیان تحویل داده می‌شود و تعهد معوقی ندارند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان