ساعت کاری اداری کاهش یافت

در تبصره ۵ این لایحه آمده ساعات کار کارمندان از ۴۴ ساعت کار در هفته و ۱۷۶ ساعت در ماه، به ۴۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته و ۱۷۰ ساعت کار در ماه تغییر می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع «کاهش ساعت کاری کارمندان دولت» از سوی دولت راهی مجلس شد.

این لایحه ۱۸ آبان ماه به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور در جلسه هیات دولت مطرح و تصویب شد که پنجم آذر با تایید و امضای ابراهیم رئیسی تقدیم مجلس شد. در مقدمه توجیهی این لایحه آمده «در راستای اجرای بندهای ۱، ۹، ۱۲ و ۱۷ سیاست‌های کلی نظام اداری مبنی بر نهادینه‌سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و کرامت انسانی و ارج نهادن به سرمایه‌های انسانی و اجتماعی، توجه به استحکام خانواده و ایجاد تعادل بین کار و زندگی افراد در نظام اداری…. این لایحه تقدیم می‌شود.»

این لایحه یک ماده واحده و پنج تبصره دارد که در صورت تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان، ساعت کار کارمندان دولت به ۴۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته کاهش می‌یابد. بر این اساس «ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران تعیین می‌شود. تغییر ساعت کار کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، به عهده دستگاه ذیربط است. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت علمی از ساعات موظف، در طرح‌های طبقه بندی مشاغل ذی ربط تعیین خواهد شد.»

در تبصره ۵ این لایحه آمده ساعات کار کارمندان از ۴۴ ساعت کار در هفته و ۱۷۶ ساعت در ماه، به ۴۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته و ۱۷۰ ساعت کار در ماه تغییر می‌کند.

این لایحه در حالی قرار است در مجلس بررسی شود که میزان کار مفید در ایران، یکی از پایین‌ترین سرانه‌ها را دارد و طبق برخی بررسی‌ها میزان کار مفید در ایران بین ۱۰ تا ۱۵ ساعت در هفته تخمین زده است.

منبع: اعتماد
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان