علت گوش درد چیست؟ + روش درمان خانگی

گرفتگی گوش ممکن است برای همه انسان ها به‌وجود بیاید اما این مشکل را میتوانید با راه حل های بسیار ساده و در خانه درمان کنید.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

علل گرفتگی گوش

رایج ترین علل گرفتگی گوش عبارت است از:

گوش هواپیمایی

این مورد زمانی رخ می دهد که گوش در اثر تغییر فشار هوا کیپ می شود. مانند اتفاقی که زمان فرود یا بلند شدن هواپیما رخ می دهد.

عفونت گوش

وقتی مایع و ویروس و باکتری در گوش جمع شود، باعث گرفتگی گوش می شود. مردم غالبا عفونت گوش یا سایر بیماری هایی که در گوش ایجاد می شود را تجربه می کنند.

فشار جرم گوش

جرم گوش اضافی سبب انسداد کانال گوش میشود.

علت گرفتگی گوش

شی خارجی در گوش

گاهی اوقات وسیله های کوچکی که برای پاکسازی گوش استفاده می کنید، مانند پنبه در گوش گیر می کند. کودکان ممکن است اشیای خارجی را درون گوش خود کنند.

گوش شناگر

وقتی گوش شخصی در معرض آب است و آب در گوش جمع می شود، سبب عفونت می شود، به همین دلیل شناگران اکثرا این را تجربه میکنند. همانطور که در مطلب قبلی بخش سلامت نمناک کامل توضیح داده شد باید گوش خود را خشک و به دور از رطوبت نگه داشت.

درمان های خانگی برای گرفتگی گوش

پس از شناخت علل گرفتگی گوش، حالا نوبت به معرفی درمان های رایج برای رفع این مشکل است که با هم میخوانیم.

1- خنثی کردن کمبود فشار هوا با باد کردن لپ ها و بینی 

شما می توانید بوسیله این کار از شر گرفتگی گوش خلاص شوید زیرا درد را تسکین می دهد. دهانتان را ببندید و با انگشتتان سوراخ دماغتان را بگیرید و نفس عمیق بکشید اگر بتوانید این کار را درست انجام دهید آن را تکرار کنید.

تذکر:بینی را محکم نگیرید که به گوش آسیب میزند.

2- رفع گرفتگی گوش با روغن زیتون 

اگر جرم درون گوش جمع شده است، از روغن زیتون استفاده کنید که به نرمی جرم گوش و رفع آن کمک می کند.

نکته:

به آرامی مقداری روغن زیتون را گرم کنید.

از یک قطره چکان برای ریختن روغن درون گوش استفاده کنید برای نرم شدن جرم گوش بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس سر خود را به طرفین خم کرده تا روغن به همراه جرم از گوشتان خارج شود. این کار را به آرامی انجام دهید تا به اندام بدن آسیب نزند.

3- الکل و سرکه سیب برای درمان گرفتگی گوش

برای نابودی هر نوع عفونت باکتری که سبب گرفتگی گوش می شود، از ترکیب الکل و سرکه سیب استفاده کنید. میزان معینی از الکل و سرکه سیب را با هم ترکیب کنید، بر یک سمت دراز بکشید و از قطره چکان برای ریختن مواد درون گوش استفاده کنید.

برای اینکه مواد نریزد یک پنبه را درون گوش قرار داده و سر خود را بلند نکنید بگذارید 5تا10 دقیقه باقی بماند، سپس آن را خارج کنید ؛ اگر گوش دیگر هم کیپ شده، همین کار را با آن تکرار کنید.

استفاده از سرکه سیب 

4- روغن درخت چای برای درمان گرفتگی گوش 

روغن درخت چای در درمان عفونت گوش بکار میرود که خاصیت ضدباکتری وضدالتهابی دارد و چنانچه بارها در بخش سلامت نمناک در مورد آن گفته ایم بهترین درمان است که علیه عفونت سینوس وسایر مقاومت ها مقابله می کند.

موارد مورد نیاز:

روغن درخت چای

چند قطره آب جوش 

یک لیوان

روش:

به لیوان حاوی آب جوش، کمی روغن درخت چای اضافه کنید، سپس سرخود را بر روی لیوان گرفته تا بخار آن وارد گوشتان شود.

اینکار باعث تسکین فوری درد میشود.

5- درمان گرفتگی گوش برای روغن سیر

سیر برای درمان عفونت گوش ازقرن ها پیش بکارمیرود وخاصیت ضدباکتری دارد که به گرفتگی وفشارگوش که دراثرجرم اضافی ایجادشده، کمک می کند.

مواد مورد نیاز:

سیر2عدد

روغن زیتون 1 یا 2 قاشق

روش:

دوحبه سیرله شده را با روغن زیتون روی حرارت گرم کنید.

اجازه دهید تا خنک شود سپس دوتا3قطره ازآن را درون گوش خود بریزی،د پس از1دقیقه گوش خود را تخلیه کنید.

روش دوم

برای رفع گرفتگی گوش با کمک سیر، روش دیگری نیز وجود دارد که برای استفاده از آن، مراحل زیر را برای نتیجه بهتر دنبال کنید.

مواد مورد نیاز:

4تا 7حبه سیر

یک لیوان آب

1/2 قاشق چایخوری نمک

روش:

پوست سیررا گرفته، آن را له کرده ودرون لیوان آب بیاندازید وبه مدت 15دقیقه روی حرارت بگذارید سپس نمک را به آن اضافه کنید بعد ازآن پارچه ای تمیز را آغشته به آن کنید وبه صورت کمپرس درمقابل گوشتان برای چنددقیقه قراردهید دو یا3بار درروز اینکار راتکرارکنید.

نمک، مایه یا آب موجود درگوش را به خود جذب می کند وبا عفونت مبارزه میکند.

6- گلیسیرین برای درمان گرفتگی گوش

گلیسیرین جزو نسخه های قدیمی درمان گرفتگی گوش است که استفاده از آن کار ساده ای است.

مواد مورد نیاز:

چند قطره گلیسیرین

½ فنجان آب گرم

روش:

گلیسیرین را درون آب گرم بریزیدک سپس 2 یا 3 قطره ازآن را داخل گوشتان کنید. بگذارید 10دقیقه بماند سپس گوش خودرا تخلیه کنید.

7- برگ ریحان برای درمان گرفتگی گوش

برگ ریحان دارای خاصیت ضدباکتری است وبه تسکین گرفتگی گوش دراثرعفونت سینوس کمک میکند، درد را تسکین داده و حس خنکی میدهد.

مواد مورد نیاز:

5 تا 6 عدد برگ ریحان

یک تکه پنبه

روش:

برگ ریحان را خرد کرده و آب آن را بگیرید و پنبه را آغشته به آب آن کنید سپس آن را به گوش خود بزنید، اما مراقب باشید که آب ریحان را به پرده گوش خود نزدیک نکنید، زیرا به آن صدمه میزند.

2 بار در روز اینکار را تکرار کنید.

8- درمان گرفتگی گوش با کمپرس آب گرم

کمپرس آب گرم، درمان طبیعی برای گرفتگی گوش و سینوس است و گرمای آن باعث تسکین درد می شود. پارچه ای را درون آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید و آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی گوش قرار دهید.

دلیل گرفتگی گوش

9- بخار برای درمان گرفتگی گوش

آسان ترین روش برای خلاصی از گرفتگی گوش ناشی از سرماست. بخار باعث باز شدن گوش می شود. آب داغ را درون کاسه ای بزرگ بریزید و چند قطره روغن درخت چای یا اسطوخودوس را به آن اضافه کنید، سر خود را با حوله ای بپوشانید و بخار آن را وارد گوش خود کنید، تا باز شود.

علاوه بر این روش میتوانید به مدت 10 دقیقه دوش آب گرم بگیرید.

10- آب اکسیژنه برای درمان گرفتگی گوش

با استفاده از یک قطره چکان، دو قطره سه درصدی از آب اکسیژنه را درون گوش خود بریزید و ده دقیقه صبر کنید، سپس سر خود را کج کرده تا مواد خارج شود.

تذکر:

مقدار زیاد آب اکسیژنه سبب آسیب رساندن به گوش میشود.

11- آب گرم برای درمان گرفتگی گوش

با استفاده از یک سرنگ، آب گرم را داخل گوش خود کنید و سر خود را تکان دهید تا آب خارج شود. 10دقیقه صبر کنید سپس این کار را با گوش دیگر تکرار کنید

12- رفع گرفتگی گوش با خمیازه کشیدن

خمیازه، فشار هوا را از گوش خارج می کند و به فعالیت ماهیچه ها کمک می کند. دهان خود را به آرامی باز کنید تا هوا را استشمام کنید و این کار را مجددا تکرار کنید.

13- آدامس جویدن برای درمان گرفتگی گوش

این کار تیوب گوشتان را باز می کند. فشار اضافی جرم در گوش را تسکین می دهد و سبب باز شدن گوش می شود، اگر پس از این کار احساس درد یا گرفتگی گوش کردید، سریعا نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید .

آدامس جویدن

14- درمان گرفتگی گوش با غرغره کردن

با آب گرم و نمک غرغره کنید. یک قاشق نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید و 15تا 30ثانیه غرغره کنید. این کار را تکرار کنید تا از شر گرفتگی گوش خلاص شوید.

سایر روشهای خانگی درمان گرفتگی گوش

علاوه بر تمام روش هایی که در ابتدای این مطلب گفته شد، میتوانید از ترفندهایی که در ادامه میخوانید، استفاده کنید.

1- نرم کردن جرم گوش

جرم گوش به طور طبیعی وسخت در گوش جمع می شود. ریختن چند قطره روغن بچه، گلیسیرین، روغن معدنی در حد دو سه قطره در گوش به نرمی جرم گوش و باز شدن آن کمک می کند.

2- روشهای انفعالی برای درمان گرفتگی گوش

این روش شامل نوشیدن آب، جویدن آدامس و خمیازه کشیدن است.

3- سوراخ های گوش

دستگاهی طراحی شده که با وجود فیلترهای خاص، جریان و فشار هوا را درون گوش می کند، این دستگاه مؤثر عمل می کند.

درمان های گرفتگی گوش

4- گرفتن گوش

بهتر است زمانیکه در معرض فشار جریان هوا قرار دارید، گوش خود را با وسیله ای بپوشانید تا هوا وارد گوشتان نشود. به‌ویژه یک ساعت قبل از پرواز این کار را انجام دهید. این رایج ترین کارد برای مشکلات فشار گوش است.

چند پیشنهاد مفید دیگر

بسیاری از داروخانه ها، پکیج قطره گوش را می فروشند که برای رفع جرم از گوش طراحی شده اند. علاوه بر این، شخص می تواند از خشک کن یا حوله بعد از اینکه در معرض آب قرار گرفت استفاده کند ،تا گوشش خشک شود.

زدن محافظ گوش به هنگام شنا یا حمام به کاهش خطر ورود آب به گوش کمک می کند. وقتی نزد پزشک می روید، علل متفاوت گرفتگی گوش، نیازمند درمانهای متفاوت است در بسیاری از موارد بهتر است که پیش دکتر بروید تا گوش شما را باز کند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

 گاهی اوقات شخص با درمان خانگی، ناخواسته به خودش آسیب می زند. اگر گرفتگی گوش درخانه به آسانی حل نشد، شخص باید نزد پزشک متخصص برود. مخصوصا اگر علائم زیر را داشته باشد: 

تب بالای 101 درجه فارنهایت در بزرگسالان، درد متوسط تاشدید گوش وبدتر شدن آن، بطوریکه گوش خونی شود یا با تغییرات شدید شنیداری همراه باشد.

پزشکتان درمورد عوامل زیر سوالاتی را از شما میپرسد:

شخص چه راهکارهای خانگی را به کارگرفته است، چه چیزی باعث بدتر یا بهترشدن علائم میشود. او با ابزاری مخصوص که اتوسکوپ نامیده میشود، گوش را معاینه میکند و این وسیله برای داخل شدن درون گوش طراحی شده تا به پزشک کمک کند که درون گوش را به وضوح مشاهده کند.

اگر گوش دچار عفونت شده باشد، او برای کاهش باکتری درون گوش، آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

جلوگیری از گرفتگی گوش

متأسفانه روش های شناخته شده ای برای جلوگیری از ایجاد جرم گوش که سبب گرفتگی گوش میشود، وجود ندارد پس آنطور که در بخش سلامت نمناک اشاره کرده بودیم افراد میتوانند برای پاکسازی گوش خود هر 6یا12 ماه نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروند.

بایدها و نبایدها برای گرفتگی گوش

مسئله گرفتگی گوش هم مثل هر مشکل دیگری، شامل باید نبایدهایی است که در ادامه خواهید خواند:

1-بایدها:

سرتان را تا جایی که می توانید بالا بگیرید مخصوصا زمانیکه خواب هستید. غالبا گوش خود را تمیز کنید و ازپارچه ای نرم وتمیز برای خشک کردن گوش خود پس ازحمام استفاده کنید. در محیط معتدل بمانید نه گرم ونه سرد.

2- نبایدها:

غذاهای نمکی وشور، کافئین و تنباکو مصرف نکنید.

اشیای تیز مانند ناخن انگشت را داخل گوشتان نکنید.

گوش خود را در معرض دمای زیاد قرار ندهید.

مواد درحال جوش را به گوش خود نزدیک نکنید.

سریع حرکت نکنید.

سرتان را سریعا تکان ندهید.

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر