دلیل درد پایین کمر چیست؟ + راه های درمان

درد پایین کمر به علت مشکلاتی مانند سیاتیک، تنگی کانال نخاع و مشکلات مادرزادی رخ می دهد اما با تغییر سبک زندگی می توان به آن غلبه کرد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

علل درد در پایین کمر چیست؟

درد کمر می تواند ناشی از بیماری های خاص مانند سرطان طناب نخاعی، a یا فتق دیسک، سیاتیک، ورم مفاصل، عفونت های کلیوی، یا عفونت های ستون فقرات باشد. کمردرد حاد می تواند از چند روز تا چند هفته ادامه پیدا کند، در حالی که کمردرد مزمن، درد و رنجی است که بیش از سه ماه طول می کشد.

به احتمال زیاد درد پایین کمر در افراد بین سنین بین 30 تا 50 سال رخ می دهد. این تا حدودی به دلیل تغییراتی است که در بدن با پیر شدن رخ می دهد. وقتی بزرگ تر می شوید، مقدار سیال بین مهره ها در ستون فقرات کاهش می یابد و این، به این معنی است که دیسک ها در ستون فقرات به راحتی دچار تحریک پذیری می شوند.

هم چنین برخی از میزان ماهیچه را از دست می دهید که باعث می شود بیشتر در معرض آسیب قرار بگیرید به همین دلیل است که تقویت ماهیچه های کمر و استفاده از مکانیک بدن خوب در پیش گیری از درد کمر کم مفید است. در ادامه علل این درد را بیشتر بررسی خواهیم کرد .

کشیدگی عضلات

ماهیچه ها و رباط ها در عقب می توانند به علت فعالیت بیش از حد آسیب دیده باشند. علائم، عبارتند از:درد و سفتی در قسمت پایین و هم انقباض ماهیچه. استراحت و درمان فیزیکی علاج این علائم هستند.

درد کمر در زنان 

جراحت دیسک

دیسک های کمر در معرض آسیب هستند و این ریسک با گذشت زمان افزایش می یابد. بیرون دیسک می تواند پارگی یا فتق برایش اتفاق بیفتد. فتق دیسک (که به عنوان یک دیسک نرم یا پارگی نیز شناخته می شود) هنگامی رخ می دهد که غضروف دور دیسک بر روی طناب نخاعی یا ریشه های عصبی فشار می آورد.

بالشتکی که بین مهره های ستون فقرات قرار گرفته است خارج از موقعیت عادی خود است. این می تواند منجر به فشرده شدن ریشه عصبی به هنگام خروج از نخاع و از طریق استخوان های ستون شود. آسیب دیسک معمولاً بعد از بلند کردن چیزی یا چرخاندن پشت رخ می دهد. برخلاف فشار کمری، درد ناشی از آسیب یک دیسک معمولاً بیش از 72 ساعت طول می کشد.

سیاتیک

اگر دیسک بر روی عصب سیاتیک فشار وارد کند می تواند با یک فتق دیسک روی دهد. عصب سیاتیک ستون فقرات را به پاها متصل می کند. در نتیجه درد سیاتیک می تواند باعث ایجاد درد در پاها و کف پاها شود. این درد معمولاً مثل سوزاندن یا سوزن به نظر می رسد.

درد سیاتیک 

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی زمانی رخ می دهد که ستون فقرات باریک می شود و فشار بر طناب نخاعی و نخاع را فشار می دهد. تنگی کانال نخاعی اغلب به خاطر تخریب دیسک ها بین مهره ها است.

نتیجه، فشردگی ریشه های عصبی یا طناب نخاعی از طریق مهمیز یا بافت های نرم مانند دیسک ها است. فشار بر روی اعصاب نخاع علائم نظیر بی حسی، درد و ضعف را ایجاد می کند. شما ممکن است این علائم را در هر جایی در بدن حس کنید. بسیاری از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی در هنگام ایستادن یا پیاده روی، علائمشان تشدید می شود.

تنگی کانال نخاعی

انحنای ستون فقرات غیر طبیعی

اسکولیوز، کیفوز و لوردوز همگی شرایطی هستند که باعث انحنای غیر عادی در ستون فقرات می شوند. اینها شرایط مادرزادی هستند و معمولاً در کودکی و نوجوانی تشخیص داده می شوند. انحنای غیر عادی فشار بر روی ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و مهره ها را کاهش می دهد و موجب درد و وضعیت ضعیف می شود.

بیماری مادرزادی

شرایط و مشکلات دیگر

برخی شرایط دیگر وجود دارند که باعث درد پایین کمر می شوند. این شرایط شامل آرتروز، فیبرومیالژیا (درد بلند مدت و تحریک پذبری در مفاصل، ماهیچه ها و تاندون ها)، اسپوندیلیت (التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات) و اسپوندیلوز (یک اختلال فاسد کننده است که ممکن است باعث از دست رفتن ساختار و عملکرد ستون فقرات معمولی شود).

اگرچه پیری علت اصلی اسپوندیلوز است، اما مکان و میزان انحطاط فردی مهم است. مشکلات کلیوی و مثانه، بارداری، آندومتریوز، کیست تخمدان، فیبروئیدها رحمی و سرطان نیز می تواند باعث کاهش درد کمر شود.

کمردرد افراد مسن

درد پایین کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

اغلب پزشکان با انجام معاینه فیزیکی شروع می کنند تا مشخص کنند که درد را احساس می کنید یا نه. معاینه فیزیکی می تواند تعیین کند که آیا درد شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا نه. پزشک واکنش ها و پاسخ شما به احساسات را بررسی می کند.

این تعیین می کند که درد پایین کمر شما بر اعصابتان تاثیر می گذارد یا خیر. پزشک ممکن است چند هفته قبل از ارسال شما برای آزمایش، وضعیت شما را تحت نظر داشته باشد. این به این دلیل است که دردهای پایین کمر با استفاده از درمان های ساده از خود حل می شود.

علائم مشخصی نظیر عدم کنترل روده، ضعف، تب و کاهش وزن ممکن است نیازمند آزمایش بیشتر باشند ؛ به همین ترتیب، اگر درد پایین کمر شما پس از درمان خانگی ادامه داشت، پزشک ممکن است بخواهد شما را برای آزمایش ارجاع دهد. اگر هر کدام از این علائم را علاوه بر درد پایین کمر تجربه می کنید، فوراً به سراغ درمان پزشکی بروید.

تست های تصویر برداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، سونوگرافی و ای آر آی ممکن است ضروری باشند تا پزشک بتواند مشکلات استخوان، مشکلات دیسکی، یا مشکلات با رباط ها و تاندون ها را در پشت شما بررسی کند.

اگر پزشک مشکلی را در استخوان های کمرتان ببیند، ممکن است شما را برای اسکن استخوان یا آزمایش تراکم استخوان بفرستد. آزمایش های هدایت عصبی می تواند به شناسایی مشکل اعصاب کمک کند.

مشورت با پزشک

روش پیشگیری و کنترل درد پایین کمر

راه های زیادی برای جلوگیری از درد پایین کمر وجود دارد. تکنیک های پیش گیری نیز می توانند به کاهش شدت علائم شما کمک کنند اگر شما یک جراحت پشت کمر داشته باشید. پیش گیری شامل ورزش کردن ماهیچه های شکم و پشت، از دست دادن وزن اگر اضافه وزن داشته باشید، حذف مواردی (خم شدن روی زانوها و برداشتن پاها) و حفظ حالت مناسب است.

بر روی یک سطح سفت بخوابید و روی صندلی های حمایتی که در ارتفاع مناسبی دارند بنشینید. از کفش های پاشنه بلند اجتناب کنید. اگر شما سیگار می کشید، باید ترک کنید - نیکوتین باعث تخریب دیسک ها و کاهش جریان خون می شود.

کاهش کمردرد

برای درمان چه کنم ؟

وارد بحث درمان های طب مدرن نمیشویم و چند درمان ساده خانگی را پیشنهاد می کنیم که در صورت جدی نبودن درد پایین کمرتان می توانید از آن استفاده کنید .

1. گرم و سرد شدن

زمانی که درد پایین کمر را تجربه می کنید می توانید از سرما و گرما استفاده کنید که نظم در اینجا مهم است. وقتی با یک آسیب جدید مواجه می شوید، ابتدا آن از یخ و سپس از گرما استفاده کنید.

اگر می خواهید کمرتان را اصلاح کنید، برای 24-48 ساعت اول یخ بگذارید. به این ترتیب می توانید از یخ برای استفاده خود استفاده کنید:

تکه های یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و یا یک بسته یخ بخرید و دور کیسه پارچه با حوله بپیچید.

به مدت 10 دقیقه روی پایین کمرتان قرار دهید و در صورت نیاز مجددا این کار را تکرار کنید.

یخ درمانی

2. تجدید نظر درباره فضای کاریتان

اگر تمام روز در میز کارتان هستید، می توانید از محل کار خود برای به نفع کمردردتان استفاده کنید. ارزیابی فضای شما برای اینکه آن را ارگونومیک تر کنید، می تواند به شما کمک کند تا درد کمر را کاهش دهید و از بدتر شدن درد جلوگیری کنید. بازنگری فضای کاری برای بازگشت به عقب با موقعیت یابی مهم ترین ابزارهای کاری است.

اشیا کلیدی. اگر اشیا مورد استفاده تان بیش از حد از دسترس دور باشند، می تواند منجر به چرخش مکرر شود که می تواند کمرتان را تغییر دهد. برای جلوگیری از این کار، چیزهایی که از آن ها زیاد استفاده می کنید را نزدیکتان نگه دارید.

می تواند شامل تلفن، منگنه، قلم و یا هر چیز دیگری باشد که استفاده منظم داشته باشید. اگر چیزی بیش از حد بزرگ و یا سنگین است که نزدیک صفحه کلید قرار دهید، باید بایستید و به آن کمک کنید تا در برابر میل به چرخش مقاومت کنید.

محل کار

صندلی شما

صندلی شما باید در ارتفاعی باشد که پاهایتان به طور کامل بر روی زمین قرار گیرند. زانوهایتان نیز باید هم سطح باسنتان باشند. اگر پشتی صندلی به اندازه کافی از کمر شما پشتیبانی نمی کند، می توانید یک بالش کوچک و یا یک حوله لوله شده را در قسمت پایین منحنی کمرتان بگذارید.

مانیتور کامپیوتر

بیش از حد بالا یا پایین بودن مانیتور می تواند بر وضعیت شما تاثیر بگذارد و در نتیجه باعث درد پایین کمرتان شود. مانیتور شما باید به اندازه طول یک بازو از صندلی شما دور باشد و فقط مقدار کمی پایین تر از سطح چشم باشد.

مانیتور کامپیوتر

3. تغذیه ای برای سلامتی استخوان هایتان

کلسیم. غذاهایی غنی از کلسیم شامل محصولات لبنی نظیر ماست، شیر، پنیر، ماست یخ زده و بستنی هستند. اگر شما (یا نمی توانید) لبنیات بخورید، برخی غذاها با کلسیم تقویت می شوند، مانند غلات، آب میوه، جو دو سر، و غیره. سبزیجاتی مانند سبزی، کلم پیچ، گونگ بوک و بروکلی نیز کلسیم دارند.

فسفر

غذاهایی که فسفر زیادی دارند نیز لبنی هستند از جمله پنیر، شیر، پنیر روستایی، بستنی، پودینگ و ماست. غذاهایی که حاوی فسفر هستند عبارتند از:لوبیا پخته، لوبیا قرمز، لوبیای سیاه، سبوس غله، صدف، ساردین، ماهی سیاه.

ویتامین D

مواد غذایی که ویتامین D زیادی دارند، عبارتند از روغن جگر ماهی، اره ماهی، ماهی سالمون، شیر تقویت شده، ساردین، تخم مرغ و غلات تقویت شده.

ماهی سالمون

4. خوابیدن

خوابیدن در یک موقعیت دشوار می تواند باعث شود که شما از لحظه ای که بیدار شوید دچار درد باشید. بهترین وضعیت خواب برای درد پایین کمر می تواند خوابیدن به پهلو با زانو های خم شده نزدیک به سینه (که به نام موقعیت جنینی نیز شناخته می شود) است.

قرار دادن یک یا دو بالش بین پاها و خوابیدن به پهلو به کاهش استرس در کمرتان کمک می کند. خوابیدن روی یک تشک نرم هم می تواند باعث درد پایین کمر شود. تشک محکم مفید است.

نحوه خوابیدن

5. ورزش یوگا را امتحان کنید

یوگا شامل حرکات آرام و کنترل شده برای کشش و تقویت بدن است. این شکل تمرین هم به تسکین استرس کمک می کند که می تواند به کاهش تنش کمک کند که معمولاً در کمرتان استفاده می شود.

ژست کودک که در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک کامل آموزش آن را داشتیم، یک موقعیت یوگا است که برای پشتتان مفید است. برای انجام ژست کودکان، روی چهار دست و پا قرار بگیرید، سپس کمرتان را کش دهید. دستان باید از هم باز و روی زمین باشند. این باعث ایجاد کشش در کمرتان می شود. این حالت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس به موقعیت شروع تان برگردید و پنج بار این کار را تکرار کنید.

تمرینات یوگا

درد پایین کمر می تواند یک وضعیت مزمن و ناتوان کننده باشد.

کارهای کوچک و روزانه می تواند باعث بدتر شدن ناراحتی شما شود.

با برداشتن گام هایی برای تقویت، کشش و محافظت از پشت شما، به طور ایده آل قادر به توقف یا کم کردن درد هستید.

با این حال، موارد شدید درد پایین کمر همیشه با تغییرات سبک زندگی درست نمی شود.

اگر درد پایین کمر شما با تواناییتان در انجام فعالیت های روزمره تداخل دارد، با پزشک خود صحبت کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر