قیمت خودرو | قیمت خودرو در بازار

قیمت خودرو داخلی و خارجی در 9 آبان 1401 | قیمت خودرو باز هم افزایش یافت

پس از افزایش قیمت برخی از خودروهای داخلی، سطح معاملات مقداری افزایش پیدا کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت خودرو امروز نسبت به روز قبل کاهش نداشته است  و هیچ اتفاق تازه ای در بازار و قیمت خودرو رخ نداده است. قیمت خودرو با تعیین تکلیف واردات خودرو دچار تغییرات و شاید به ثبات برسد. قیمت خودرو همواره دچاره نوسان و افزایش قیمت است. در ادامه قیمت خودرو امروز را میخوانید.

قیمت خودرو 9 آبان ماه 1401

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند قیمت خودرو در روزهای آینده با جهش همراه خواهد بود.

به گزارش مشرق، قیمت خودرو صفر داخلی روز ‌دوشنبه ۹ آبان ۱۴۰۱ با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به شرح زیر است:

برخلاف نوسانات قیمتی که خودروها در بازار تجربه کردند، اما پراید ماه‌هاست که با ثبات قیمت همراه شده است. برای مثال، پراید ۱۱۱ با قیمت ۲۰۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. پراید ۱۳۱ نیز با نرخ ۱۸۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.

اما پژو ۲۰۷ اتومات که هفته‌ها از نوسان قیمتی دور مانده بود، اما در این چند روز، با نوسان قیمت همراه شد. حال این خودرو سه میلیون تومان نسبت به روز گذشته گران شد و هم‌اکنون در سطح ۶۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دنا معمولی مدل ۱۴۰۱ نیز دو میلیون تومان افزایش داشت و اکنون ۴۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت خودروهای پرطرفدار

اما فعالان بازار خودرو می‌گویند که برخی خودروها بیشتر خرید و فروش می‌شوند و پرطرفدار هستند. این خودروها با چه قیمتی در بازار معامله می‌شوند؟

تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح دوشنبه هم مانند روزهای گذشته، در محدوده ۲۱۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

پژو ۲۰۶ تیپ دو صفر نیز امروز یک میلیون تومان کاهش قیمت داشت و حالا ۳۱۱ میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو نیز در بازار کشور در نرخ ۳۶۶ میلیون تومان ثابت ماند.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

اسد کرمی، نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران گفت: بازار همچنان در رکود است. در بازار خودروهای داخلی، برخی از خودروها در چند روز اخیر گران شده و به ندرت خرید و فروش می‌شوند. اما سطح معاملات در بازار خودروهای خارجی بسیار پایین است و قیمت‌ها نیز در چند روز اخیر با افزایش همراه شد. اکثر خریداران خودروهای خارجی، برای سرمایه‌گذاری به سمت این خودروها می‌روند و برای مصرف آن‌ها را خریداری نمی‌کنند.

او افزود: اگر بازار به روند کنونی خود ادامه دهد، خودروهای داخلی با جهش قیمت همراه می‌شوند. اما به نظر می‌رسد بازار خودروهای خارجی در هفته‌های آینده هم با نوسانی همراه نشود.

تیبا و ساینای ۴۰۰ میلیون تومانی؟

پراید که زمانی به خودرو خانوارهای کم درآمد معروف بود، حالا به آرزوی خیلی از اقشار جامعه تبدیل شده است. وقتی سایپا تصمیم گرفت دیگر پراید تولید نکند، این خودرو با اقبال بیشتری مواجه شد. چراکه در شرایط تحریمی و یکسان نبودن عرضه و تقاضا در بازار خودرو، توقف تولید خودروی اقتصادی نه تنها قیمت آن را کاهش نداد، بلکه افزایش هم داد.

آخرین پراید در نیمه اول سال ۹۹ شد. در پایان همان سال قیمت پراید حدود ۱۰۰ میلیون تومان بود، برخی از مدل‌های این خودرو بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هم بودند. اما ۲ سال گذشته پراید قیمت‌های بیش از ۲۰۰ میلیون تومان را هم دیده است. یعنی قیمت این خودروی به اصطلاح اقتصادی، ظرف دو سال دو برابر شد.

براساس نرخ‌های اعلامی دیوار، در حال حاضر آخرین سری پراید تولید شده، ۱۸۶ میلیون تومان است. یعنی در دو سال گذشته ۸۶ میلیون تومان معادل ۸۶ درصد افزایش قیمت داشته است.

این سرنوشت توقف تولید یک خودرو اقتصادی بدون جایگزین کردن آن است. بعید نیست با توقف تولید ساینا و تیبا، بعد از دو سال قیمت دو محصولب که الان حدود ۲۰۰ میلیون تومان است به ۴۰۰ میلیون تومان برسد.

خودرو تولید داخل از برنامه عقب است

توقف تولید این سه خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خودروسازان از برنامه تولید امسال عقب مانده‌اند. یکی از شعارهای رئیس دولت سیزدهم تولید سالانه ۱٫۶ میلیون دستگاه خودرو بود. وعده‌ای که وزیر صمت نیز روی آن تاکید کرد.

برنامه امسال طراحی‌شده برای خودروسازان تولید یک ‌میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو است که یک ‌میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه آن بر پایه پلتفرم‌های داخلی خواهد بود. در این راستا، سهم ۷۵۰ هزار دستگاهی برای ایران‌خودرو و سهم ۶۵۰ هزار دستگاهی برای سایپا در نظر گرفته شده است.

یعنی در نیمه اول سال ایران خودرو باید حدود ۳۷۵ هزار دستگاه و سایپا ۳۲۵ هزار دستگاه تولید کرده باشد. اما آمارها این موضوع را تایید نمی‌کند.

در مجموع شش ماه ابتدایی سال جاری گروه صنعتی ایران‌خودرو ۲۵۶ هزار و ۶۹۰ دستگاه تولید کرده است. همچنین در گروه خودروسازی سایپا نیز در مجموع شش ماهه ابتدایی سال جاری، ۱۵۸ هزار و ۱۸ دستگاه خودرو تولید شده است.

در واقع ایران خودرو ۳۲ درصد از برنامه ۶ ماهه خود عقب است. میزان عقب ماندگی سایپا نیز بیش از ۵۱ درصد است.

همچنین از کل میزان تولید سایپا ۱۲۵ هزار و ۳۰۸ دستگاه خودروهای خانواده X۲۰۰ (شامل تیبا، ساینا و کوییک) است. یعنی در شرایطی که حداقل ۸۰ هزار دستگاه خودرو تولیدی شرکت سایپا مربوط به ۲ نوع ساینا و تیبا می‌‌شود، قرار است تولید آن متوقف شود.

خودرو وارداتی جای تیبا و ساینا را می‌گیرد؟

در حالی از توقف تولید ساینا و تیبا گفته می‌شود، هنوز برنامه خودرو جایگزین اعلام نشده است. تنها تغییر در طرف عرضه خودرو در بازار به خودروهای وارداتی مربوط می‌شود. موضوعی که پس از گذشت ۶ ماه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

طبق وعده معاون وزیر قرار است تا پایان ۹۰ هزار دستگاه خودرو وارد شود. با فرض عملیاتی شدن این وعده نیز، خودروهای وارداتی نمی‌توانند جایگزین تیبا و ساینا باشند، نهایتا بتوانند بازار خودروهای قیمت بالای خودروسازی‌ها را پوشش دهند که به توجه به تعداد اندک آن بعید به نظر می‌رسد.

قیمت خودرو امروز 8 آبان1401/ قیمت‌ها باز هم افزایش می‌یابد؟

این‌بار روند نوسانی قیمت دلار است که بر بازار خودرو و قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. کارشناسان معتقدند با توجه به دلاری بودن این بازار، احتمال افزایش مجدد قیمت‌ها در هفته‌های آینده وجود دارد.

قیمت خودرو صفر داخلی روز ‌یکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.

قیمت خودرو صفر داخلی در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به شرح زیر است:

برخلاف نوسانات قیمتی که خودروها در بازار تجربه کردند، اما پراید ماه‌هاست که با ثبات قیمت همراه شده است. برای مثال، پراید ۱۱۱ با قیمت ۲۰۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. پراید ۱۳۱ نیز با نرخ ۱۸۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.

اما پژو ۲۰۷ اتومات که هفته‌ها از نوسان قیمتی دور مانده بود، اما در این چند روز، با نوسان قیمت همراه شد. حال این خودرو سه میلیون تومان نسبت به روز گذشته ارزان شد و هم‌اکنون در سطح ۶۱۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دنا معمولی مدل ۱۴۰۱ نیز دو میلیون تومان افزایش داشت و اکنون ۴۱۰ میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت خودروهای پرطرفدار

اما فعالان بازار خودرو می‌گویند که برخی خودروها بیشتر خرید و فروش می‌شوند و پرطرفدار هستند. این خودروها با چه قیمتی در بازار معامله می‌شوند؟

تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح یکشنبه هم مانند روزهای گذشته، در محدوده ۲۱۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

پژو ۲۰۶ تیپ دو صفر نیز امروز دو میلیون تومان کاهش قیمت داشت و حالا  ۳۱۲ میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو نیز در بازار کشور تا نرخ ۳۶۶ میلیون تومان پیش رفت.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

مرتضی مصطفوی، کارشناس خودرو به تجارت‌نیوز گفت: تنش‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی کشور بر روند بازار خودرو و قیمت‌ها تاثیر گذاشته است. چراکه این اتفاقات بر نوسانات فعلی دلار افزوده و از آن‌جایی که بازار خودرو هم یک بازار دلاری است، پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در هفته‌های آینده با افزایش همراه شود.

او در رابطه با تاثیر واردات خودرو بر قیمت‌ها توضیح داد: اخباری که در رابطه با واردات خودرو به کشور منتشر می‌شود، دیگر هیچ تاثیری در قیمت‌ها و روند بازار خودرو ندارد. البته با شیوه‌ای که قرار است واردات صورت بگیرد، هیچ تغییری در قیمت خودرو ایجاد نمی‌شود. زیرا این طرح هم، مانند تولید خودرو قرار است در انحصار کامل اجرا شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر