قیمت گوشت | قیمت گوشت در بازار

قیمت گوشت در 9 آبان در بازار | قیمت گوشت در میادین چقدر است؟

نرخ‌نامه میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران در آخرین تغییرات، قیمت گوشت گوساله را نسبت به مهرماه بدون تغییر و گوشت گوسفندی را با حدود ۴درصد افزایش نشان می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

قیمت گوشت به حدی رسیده است که توان خرید آن کاهش پیدا کرده است. گوشت از جمله کالاهای اساسی است اما با افزایش قیمت گوشت این کالای اساسی از سفره بسیاری از خانوارها حذف شده است. قیمت گوشت در ابتدای امسال مقداری رشد کرد. قیمت گوشت در یک ماه اخیر افزایش 50 درصدی داشت. آیا مسئولان نمی خوانند قیمت گوشت را کنترل کنند؟

قیمت گوشت گرم گوسفندی در میادین مهرماه هم افزایشی بود. نرخ‌نامه میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران در آخرین تغییرات، قیمت گوشت گوساله را نسبت به مهرماه بدون تغییر و گوشت گوسفندی را با حدود ۴درصد افزایش نشان می‌دهد.

گوشت گوسفندی شهریورماه نیز به همین میزان گران شد درحالی‌که قیمت گوشت گوساله در مهرماه کاهشی بود.

اصغر پورباطنی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در حال حاضر قیمت گوشت قرمز نسبت به تابستان گران‌تر شده است.

وی افزود: به‌طورمعمول نرخ گوشت در فصل بهار و تابستان ارزان‌تر و با شروع فصل سرما قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

به گفته رئیس اتحادیه گوشت قرمز اصفهان، با این وجود قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

قیمت گوشت

پورباطنی در رابطه با دلیل گرانی گوشت نسبت به فصل گذشته توضیح داد: در فصل گرم به دلایلی مانند ییلاق و قشلاق عشایر، گوسفند بیشتر و ارزان‌تر هم می‌شود اما در فصول سرد به دلیل کمبود گوسفند، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: البته به دلیل قدرت مالی پایین مردم، تقاضا نسبت به قبل کمتر شده است که در صورت افزایش تقاضا احتمال گرانی بیشتری وجود دارد.

این مسئول گفت: قیمت گوشت قرمز وابسته به عرضه و تقاضا است. فعلاً هر کیلو گوشت از ۱۷۵ تا ۱۸۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

با اعلام روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ براساس این نرخنامه، قیمت گوشت تازه گوسفندی داخلی و گوساله ، با نرخ‌های مصوب جدید در میادین میوه و تره بار عرضه می‌شود.

قیمت انواع گوشت گوسفندی داخلی و گوساله به شرح زیر اعلام شده است:

۱- ران گوسفندی با استخوان هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۹۵۰۰۰ تومان و شرکتی ۲۱۰۷۰۰ تومان

۲- راسته گوسفندی با استخوان هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۷۵۱۰۰ تومان و شرکتی ۱۸۹۲۰۰ تومان

۳- سردست گوسفندی با ماهیچه هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۶۴۵۰۰ تومان وشرکتی ۱۷۴۵۰۰ تومان

۴- گردن گوسفندی هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۵۶۵۰۰ تومان و شرکتی ۱۶۴۹۰۰ تومان

۵- قلوه‌گاه گوسفندی بی استخوان هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۳۸۰۰۰ تومان و شرکتی ۱۴۹۵۰۰ تومان

۶- ران گوساله هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۲۰۷۰۰۰ و شرکتی ۲۲۴۵۰۰ تومان

۷- راسته گوساله بدون استخوان هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۲۱۵۰۰۰ تومان و شرکتی ۲۳۳۰۰۰ تومان

۸- سردست گوساله پاک شده هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۲۰۴۰۰۰ تومان و شرکتی ۲۲۱۵۰۰ تومان

۹- گردن گوساله هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۹۱۰۰۰ تومان و شرکتی ۲۰۷۰۰۰ تومان

۱۰- قلوه‌گاه گوساله هرکیلوگرم؛ بسته بندی در محل ۱۶۳۰۰۰ تومان و شرکتی ۱۷۴۰۰۰ تومان

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان گوشت گوسفندی استان تهران، در گفتگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط به افزایش قیمت گوشت قرمز گفت:گوشت قرمز در اوایل هفته با افزایش قیمت جزئی روبرو بوده است و خبر جهش اعلامی در برخی رسانه‌ها در تهران صحت ندارد.

وی خاطرنشان کرد: همه ساله در آغاز فصل پاییز و ماه‌های مهر و آبان با کاهش دمای هوا و افزایش مصرف پروتئین تا حدودی شاهد افزایش قیمت گوشت هستیم  که امسال کمتر شدن ذخیره دام زنده و افزایش قیمت آن نیز مزید بر علت شده است.

وی در پاسخ به ادعای فعالان تشکل‌های دامپروری مبنی بر ثبات قیمت دام زنده، و وجود دام مازاد در کشور گفت: ما این روزها با افزایش قیمت دام زنده مواجه بوده‌ایم. بره نری که پیش از این با قیمت ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان معامله می شد امروز در شهر، بالغ بر ۸۵ هزار تومان قیمت دارد. این افزایش قیمت در مناطق دام خیز ما نیز به همین نسبت مشهود است.

ملکی در رابطه با قیمت روز گوشت گوسفندی در بازار تهران گفت: امروز اول آبان ماه در میدان بهمن گوشت شقه گوسفندی با قیمت ۱۷۰ تا ۱۷۵ تومان به دست مغازه دار می‌رسد و مغازه‌دار می‌‌تواند با منظور کردن ۱۰ الی ۱۵ درصد سود، گوشت را عرضه کند.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان گوشت گوسفندی استان تهران در ارتباط با نظارت بر قیمت عرضه گوشت در قصابی‌ها و مراکز عرضه تصریح کرد: این موضوع مربوط به بازرسی اتاق اصناف و تعزیرات است. در صورتی که کسی با گزارش تخلف یکی از زیرمجموعه‌های ما به اتحادیه مراجعه کند، ما حتما با مورد متخلف برخورد کرده و با بررسی قیمت فاکتور خرید، قیمت عرضه گوشت را مشخص می کنیم. 

گفتنی است، ۷۵۰ مرکز عرضه دارای پروانه عضو اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان گوشت گوسفندی تهران هستند.

بررسی نوسانات قیمتی در بازار محصولات پروتئینی حاکی از جهش نرخ گوشت قرمز در بازه زمانی ۲ ماهه است.

بررسی نوسانات قیمتی در بازار محصولات پروتئینی حاکی از صعودی شدن روند قیمتی گوشت قرمز از ابتدای شهریور ماه تاکنون است به طوری که هر کیلوگرم گردن گوسفندی از ۱۳۵ هزار تومان در ابتدای شهریور ماه امروز به ۱۵۹ هزار تومان رسیده است.

هر کیلوگرم سردست گوسفندی نیز از ۱۳۱ هزار تومان در ابتدای شهریور ماه امروز به ۲۴۸ هزار تومان رسیده است.

هر کیلوگرم دمبالیچه گوسفندی نیز از ۸۹ هزار تومان در ابتدای شهریور ماه امروز به ۱۱۲ هزار تومان رسیده است.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام، منصور پوریان گفت: هم اکنون با حجم انبوهی از دام در دامداری‌ها روبه‌رو هستیم و روز به روز بر تعداد این دام افزوده می‌شود. او متوسط نرخ کنونی هر کیلو بره نر را ۷۵ هزار تومان و گوساله نر ۶۸ تا ۶۹ هزار تومان اعلام کرد.

پوریان می‌گوید: علی رغم افزایش هزینه‌های تولید، نرخ دام گوساله و گوسفند پایین است به طوریکه این موضوع در کنار نبود تقاضا در بازار منجر به ضرر و زیان دامداران شده است.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام گفت: نرخ کنونی هر کیلو لاشه سبک بدون دنبه در عمده فروشی‌ها ۱۶۵ هزار تومان و گوساله ۱۴۲ هزار تومان است که متاسفانه به دلیل سودجویی عوامل واسطه و دلال با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود.

قیمت گوشت در بازار

 بازار کالاهای اساسی پس از عبور از موج افزایش نرخ این روزها در آرامش است. نرخ بسیاری از کالاها در ماه جاری کاهشی بود.

تغییر قیمت کالاهای اساسی به حدی رسیده که روزانه شاهد بالا و پایین شدن نرخ ها هستیم. اما وضعیت قیمت مواد غذایی در مرداد ماه به چه صورت بود؟ کدام مواد غذایی ارزان و کدامیک گران شدند؟ بازار کالاهای اساسی پس از عبور از موج افزایش نرخ این روزها در آرامش است. نرخ بسیاری از کالاها در ماه جاری کاهشی بود. از سوی دیگر برخی از اقلام مانند کنسروها و رب گوجه فرنگی در مرداد ماه افزایش نرخ داشتند.

با شروع مرداد، نرخ یک کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان بود. اما اکنون نرخ یک کیلو مرغ ۴۸ هزار تومان است.

در نتیجه نرخ این محصول مرداد ماه را با کاهش حدود ۱۲ هزار تومانی به پایان رساند.

اوایل مرداد ماه، نرخ تخم‌مرغ در سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌ها شانه‌ای بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بود. درحال‌حاضر این محصول از ۶۳ تا ۶۹ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در نتیجه نرخ تخم‌مرغ مرداد ماه را با کاهش ۱۰ هزار تومانی به پایان رساند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان