پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

 

 

برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» در این هفته به مناسبت های مختلف تقویمی می پردازد؛ از روز بزرگداشت دهخدا تا مبعث پیامبر و ...

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت‌وگو، امین خرمی کارشناس مجری برنامه گفت و گوی فرهنگی اظهار داشت: «گفت وگوی فرهنگی» از برنامه‌های کمربندی شبکه رادیویی گفت و گوست  که زیر نظر گروه تاریخ و فرهنگ این شبکه رادیویی از شنبه تا چهارشنبه هر هفته هر روز به مدت 60 دقیقه از ساعت ۲۰ تا 21 پخش می شود. این برنامه با محوریت مرور و رصد و مداقه بر مهمترین مباحث عرصه فرهنگ و هنر کشور عزیزمان  با نگاه کارشناسی و تحلیل ها و نقدهای عادلانه و منصفانه با حضور کارشناسان که به شکل حضوری و یا به شکل تلفنی بحث می کنند، به مخاطبان عزیز ارائه می شود. در این برنامه تلاش می‌کنیم که در کنار بازتاب رویکردها و نگرش های مهم در عرصه فرهنگ و هنر به روایت کارشناسان، دست به نقادی عادلانه و منصفانه و موشکافانه بزنیم.

وی گفت: این هفته با توجه به مناسبت های ملی-مذهبی متعددی که پیش رو داریم، هر قسمت از برنامه گفت‌وگوی فرهنگی نیز با محوریت یکی از این مناسبت ها به مخاطبان فرهیخته مان تقدیم می شود.

کارشناس مجری برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» موضوع و محتوای این برنامه طی هفته پیش رو را به این شرح معرفی کرد: هفتم اسفندماه یادآور روزی است که یکی از بزرگان علم و ادب کشور عزیزمان، چهره در نقاب خاک کشید؛ این روز با بزرگداشت علامه علی اکبر دهخدا شاعر، ادیب و پژوهشگر لغت شناس که میراث گرانبهای او در قالب فرهنگ لغت برای ما به یادگار مانده مصادف است. به همین مناسبت یکی از مباحثی که در این قسمت از برنامه به مخاطبان ارائه می‌شود، بررسی جایگاه و مفهوم فرهنگ نامه نویسی در ادبیات و فضای فرهنگی کشورمان با محوریت این علامه بزرگ است. مسلماً در این راستا سراغ کارشناسان و پژوهشگران می رویم که خودشان از نزدیک دستی بر حوزه پژوهش زبان شناسی و همچنین فرهنگ نامه نویسی دارند.

خرمی درباره موضوع برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» در روز یکشنبه هشتم اسفند نیز توضیح داد: با توجه به مناسبت تقویمی این روز یعنی امور تربیتی و تربیت اسلامی، به حوزه فرهنگ و آموزش علوم با توجه به مقتضیات این دوره و زمانه و توجه به فضای مجازی و انتقال داشته های آموزشی و تربیتی از طریق این فضا خواهیم پرداخت. به ویژه اینکه طی دو سال اخیر به خاطر شیوع کرونا فعالیت نهادهای آموزشی به فضای مجازی متکی شد. به همین سبب با همراهی کارشناسان و پژوهشگران حوزه رسانه، مسئله تحول جایگاه تعلیم و تربیت در فضای مجازی را به بحث گذاشته ایم.

وی ادامه داد: از دیگر اتفاقات و رخدادهای تقویمی این هفته مبعث پیامبر اسلام است. به همین بهانه روز دوشنبه 9 اسفند در قالب گفت وگو با دو تن از کارشناسانی که هم در حوزه دانشگاه و هم در زمینه مباحث دینی فعال و از پژوهشگران به نام هستند، مسئله گرایش به اسلام در غرب با رویکرد ریشه یابی و همچنین شناخت علت ها و دلایل آن را مدنظر قرار خواهیم داد.

مجری کارشناس برنامه «گفت وگوی فرهنگی» همچنین درباره موضوع این برنامه در روز سه شنبه نیز بیان کرد» 10 اسفند، به نام دانشمند بزرگ، ابونصر فارابی نام گذاری شده است. به همین مناسبت موضوع برنامه ما در این روز «سوفیا معلم ثانی از فلسفه ارسطو تا فلسفه اسلامی» تعیین شده است.

خرمی افزود: یکی از موضوعات مهم در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» مقوله کتاب با رویکرد ترویج فرهنگ مطالعه است. به ویژه اینکه فضای رسانه ای ما متأسفانه نسبت به یار مهربان، نامهربان است. بر همین اساس، برنامه ما در روز چهارشنبه 11 اسفند با موضوع «چرایی بی توجهی به فضاسازی رسانه ای در حوزه کتاب» روی انتن خواهد رفت. در این برنامه تلاش داریم با همراهی فعالان رسانه و همچنین کارشناسان حوزه کتاب و بدنه ناشران که در قالب مهمانان این برنامه دعوت می شوند در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی قدم برداریم.

مجری کارشناس برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» در پایان یادآور شد: شبکه رادیویی گفت وگو، راه های ارتباطی را هم برای شنوندگان محترم این برنامه ایجاد کرده که در قالب پیامک، ارتباط تلفنی و یا در فضای مجازی است. قطعا نظرات، انتقادات و پیشنهادات مخاطبان عزیز ما پی گیری می شود و تلاش می‌کنیم که هرچه بیشتر برای پاسخ دادن مطلوب به مطالبه عزیزان شنونده گام برداریم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر