اظهار نظر عجیب سردار طلایی درمورد سربازی زنان

سردار طلایی تاکید کرد: یک وجه از موضوعیت سربازی که هر شهروندی با یک دوره آموزشی خودش را آماده دفاع از کیان کشور و ملتش بکند.

پایگاه خبری تحلیلی رستانیوز:

سردار طلایی تاکید کرد: یک وجه از موضوعیت سربازی که هر شهروندی با یک دوره آموزشی خودش را آماده دفاع از کیان کشور و ملتش بکند. این یک فرض است که بر همه واجب و لازم است. حتی از نگاه بنده برای بانوان هم این امر لازم و واجب است که بتوانند در مواقع لزوم از کشورشان دفاع کنند متناسب با شرایط خودشان البته.

خدمت سربازی از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز از بزرگترین چالش هایی بوده که همواره جوانان از نوجوانی به بعد با آن دست به گریبان هستند چراکه این راه برای آنها هیچ مسیر فرعی ندارد. جوانان باید ۲ سال از زندگی خود را صرف خدمت سربازی کنند که البته این برای بسیاری از آنها هم شیرین است؛ با این حال نمایندگان مجلس و دولتمردان برای هموار کردن این مسیر هر از چندگاهی گزینه هایی مثل خرید سربازی، معافیت مشروط، کاهش روزهای خدمت به شرط تاهل و.. فعال می کنند که شاید برای مقطعی پاسخگو باشد اما مشکل عمده جوانان را حل نمی کند. در همین رابطه با سردار مرتضی طلایی گفتگو کردیم تا ابعاد این موضوع را بیشتر بررسی کنیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

فروش سربازی مصادف با بی عدالتی

وی افزود: من با اشراف و اطلاعاتی که دارم می دانم در تمام کشور‌های دنیا هر شهروندی موظف است در یک دوره سنی آموزش هایی را برای دفاع از کشورش ببیند و کشور‌ها به شیوه‌های مختلف این متد را اجرا می‌کنند. مثل مدل کشور ما که دو سال یا ۱۸ ماه آموزش می‌بینند و خدمت می‌کنند و تا یک دوره سنی در احتیاط قرار می‌گیرند. این چیزی است که در همه کشور‌ها بوده و هست و باید باشد. نکته مهم این است که شیوه سربازی فروشی راهکار خوبی نیست. فروش سربازی نوعی نابرابری بین افراد برقرار می کند و آنها به این واسطه که پول دارند و می‌توانند بروند و سربازی بخرند و کسانیکه پول ندارند کماکان به سربازی  می روند؛ این با اصل عدالت سازگاری ندارد.

افزایش تسهیلات به سربازان برای ایجاد انگیزه

طلایی تاکید کرد:امروز سربازی در نیروی انتظامی خدمت می‌کند ولی در پس ذهن او نابرابری وجود دارد و فکر می‌کند اگر من هم پول داشتم پایان خدمت را خریده بودم و انگیزه‌های خدمت در او از بین می‌رود. اما قانون‌گذار به این نتیجه رسیده که برای افرادی که در خارج تحصیل می‌کنند و مواردی دیگر سطحی ایجاد کند و به عنوان سرمایه‌های اجتماعی کشور حفظشان کند تا به کشور برگردند و مفید به فایده باشند.

از این رو معافیت‌ها و یا فروش سربازی می‌تواند انگیزه‌ای دنبال کند مثلا اینکه فرد بعد از تحصیل به کشور برگردد و در خارج نماند پس نمی‌توان امکان فروش سربازی را مطلقا رد کرد. چون در غیر این صورت دانشجوی ایرانی خارج از کشور به خاطر سربازی برنمی گردد و در خارج از کشور می‌ماند. اگر ما امکاناتی به سربازان بدهیم و بتواند برگردد وب رای معافیت خود پولی بدهد و انگیزه بازگشت و خدمت در کشور را پیدا کند نتایج این تصمیم خوب خواهد بود.

وی افزود: باید موضوع سربازی را سمتی ببریم که فرد حس کند اگر به سربازی برود میزان افتخارات ملی و معنوی و مسئله تامین هزینه‌های جاری او بیشتر و بهتر از انتخاب نرفتن است. ما امروز این مشکل را داریم. اگر قانون‌گذار و دست اندر کار این جنس تسهیلات را در نظر بگیرد بسیار خوب خواهد بود. امروز ما به اعضای بسیج به مناسبت حضورشان در بسیج تسهیلات و خدمات می‌دهیم. مثلا برای متاهلین سربازی در محل سکونت است و یا هزینه زندگی را به او بدهیم وقتی فرد بداند که وقتی به سربازی می‌رود در کنار خانواده است و در عین حال هزینه‌های زندگی او تامین می‌شود قطعا به سربازی می‌رود.

ضرورت آموزش های غیر نظامی به سربازان

طلایی گفت: نکته دیگر این است که در دوره سربازی باید بغیر از آموزش‌های لازم نظامی به جهت مهارتی نیز سربازان را توانمند کنیم و در یگان‌ها و پادگان‌ها مشاغلی را با هماهنگی فنی و حرفه‌ای ایجاد کنیم تا سرباز هم دوره سربازی را رد کند و هم آموزش‌های حرفه‌ای ببیند.

به نظر من مهم‌تر از همه این است که هر کسی در هر شغلی وقتی لباس مقدس سربازی را به تن می‌کند باید در جامعه به عنوان یک شخصیت برجسته و برتر دیده شود. چه اشکالی دارد که استفاده از مترو، اتوبوس، تئاتر، سینما، موزه‌ها و مراکز مختلف را برای سربازانمان رایگان کنیم ؟و هر سربازی بتواند با کارت سربازی خود به رایگان از مترو و اتوبوس استفاده کند. وقتی فرد ببیند بخاطر سربازی اینچنین برای او کرامت قائل هستند و به او احترام می‌گذارند با نگاهی ارزشی دیده می‌شود سربازی محبوب خواهد شد. ما می‌توانیم برای سربازانمان تسهیلاتی را ایجاد کنیم که از سربازی نرفتن پرهیز کنند و سربازی بیشتر برایشان ارزشمند باشد.

وی ادامه داد: باید به آمار سربازان آماده به خدمت و نیاز‌های یگان‌های گوناگون اشراف داشت. به نظر من نیروی انتظامی از جمله یگان هایی است که بیشترین نیاز را به نیرو دارد و شاید برای اینکه بار تعهدات استخدامی در نیروی انتظامی بالا نرود که توان تامین هزینه‌ها وجود نداشته باشد استفاده از سربازان یکی از بهترین کار‌ها است.

اما سربازان متخصص در رشته‌های مورد نیاز نیروی انتظامی. ما می‌توانیم در همه حوزه‌های پلیس از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها استفاده کنیم. ما باید انگیزه تحصیل را بالا ببریم و می‌توانیم زا ظرفیت نیروهای تحصیل کرده در دانشگاه‌ها برای تامین نیاز‌های جامعه در حوزه‌های خدماتی از طریق نیروی انتظامی استفاده کنیم.

سربازی برای بانوان لازم است

او در پایان گفت: ما می‌توانیم نیاز‌های یگان‌های مختلفمان را در شاخه‌های گوناگون مشخص کنیم و رشته‌های مختلف را که در این بخش‌ها موضوعیت دارند با سربازگیری از دانشگاه‌ها وارد یگان‌ها کنیم مگر بخش خودرویی ما نیاز به تامین و بازسازی ندارد؟! متخصصین مکانیک را می‌توان سرباز گرفت و تسهیلاتی به آنها داد. مگر یگان‌های ما کار‌های مختلف عمرانی ندارند؟! یک وجه از موضوعیت سربازی که هر شهروندی با یک دوره آموزشی خودش را آماده دفاع از کیان کشور و ملتش بکند. این یک فرض است که بر همه واجب و لازم است.

حتی از نگاه بنده برای بانوان هم این امر لازم و واجب است که بتوانند در مواقع لزوم از کشورشان دفاع کنند متناسب با شرایط خودشان البته.هر شهروندی در هر کشوری از جمله کشور عزیزمان، موظف است برای اینکه ادای دین بکند به کشورش، در حال حاضر بیاید در یک دوره ای بایستد و کمک بکند برای توسعه و پیشرفت کشور و آموزش هم ببیند برای صیانت و دفاع، در مواقع لزوم، از کشورش.حالا اینجا می توان هم به جهت تحصیلی و هم به جهت تخصصی و حرفه ای ‌و هم به جهت آموزشی، ما به گونه ای سیاست گذاری کنیم که سرباز، مثل دانشگاه، وقتی مثلا به یگان ویژه ورود پیدا مرد و دوره خدمتش تمام شد، متخصص در یک رشته ای هم بشود و برود. این به نظر بنده شدنی است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

آخرین مطالب

سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان